Սասունյան. Փաշինյանի դատապարտելի հայտարարությունները թուրք լրագրողներին
Այս շաբաթ իմացա, որ Հայաստանի կառավարությունը 7.5 միլիոն դրամ (մոտ 19 հազար դոլար) է ծախսել տասը թուրք լրագրողների ճամփորդության, բնակության և սննդի համար, որոնք հրավիրվել էին Երևան՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հարցազրույց անցկացնելու համար: Բարեբախտաբար, դա մեծ գումար չէ, սակայն նրանց ծախսերը հոգալը լրագրողական էթիկայի խախտում է:
Ես նաև տեղեկացա, որ հարցազրույցից առաջ վարչապետի օգնականները վերցնել են թուրք լրագրողների բջջային հեռախոսներն ու տեսախցիկները, որպեսզի նրանք չկարողանան ձայնագրել հարցազրույցը։ Ձայնագրությունն արվել է բացառապես վարչապետի գրասենյակի կողմից։ Սա լրագրողների հետ վարվելու շատ անսովոր և անընդունելի ձև է։
Հետաքրքիր է, որ թուրք լրագրող Ֆերհաթ Բորաթավը նշել է, որ «խցիկները [Երևանի օդանավակայանում], որտեղ նստած էին հայ ոստիկանները, բերվել են Թուրքիայից Վրաստանի տարածքով»։
Թուրք լրագրողը հետաքրքրվել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Փաշինյանի հաճախակի մեկնաբանություններով։ Նա հարցրեց. «Ուզում եմ, որ անդրադառնայիք այս թեմային ուշադրություն դարձնելու պատճառներին։ Թե՛ այստեղի ձեր քաղաքացիների, թե՛ սփյուռքի շրջանակներում ինչի՞ եք փորձում հասնել դրանով»:
Փաշինյանը պատասխանեց. «Իմ ընկալումն այն է, որ պատմության մեր դասերը մենք պետք է ծառայեցնենք այսօրվա մեր պետության՝ Հայաստանի Հանրապետության պետության շահերին, պետական շահերին և ապագայի շահերին։ Եվ իմիջիայլոց, իմ ընկալմամբ, այս խոսակցությունը հասունացած է և Հայաստանում, և Սփյուռքում …. ոչ միայն ներհայաստանյան կամ հայերի միջավայրում, այլև տարածաշրջանային առումով, որովհետև դա էլ է հարց։ Պատմությունը ինչի՞ համար ենք օգտագործում, որ պատմական կոնֆրոնտացիաները դառնան հավիտենակա՞ն, թե՞ պատմական կոնֆրոնտացիաները մեզ համար ուղերձ են՝ խաղաղ, համագործակցված, տարածաշրջանային իմաստով կայուն ապագա կառուցելու համար։ Ես այս երկրորդ ընկալման կողմնակից եմ»։
Մեկ այլ թուրք լրագրող հարցրեց. «Դուք օգտագործում եք ‘internal armenization of genocide’ [ցեղասպանության ներքին հայացում]։ Ուզում եմ հասկանալ՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններում ցեղասպանության հարցը ինչպիսի՞ ազդեցություն ունի հիմա: Ըստ Ձեզ՝ դա արդեն նախկին, անցյալ փուլ է, նախկինո՞ւմ է մնացել այդ հարցը, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների առումով: Եվ Հայաստանը նախկինում քաղաքականություն էր վարում, ինչպես գիտենք, որպեսզի ցեղասպանությունը տարբեր երկրների խորհրդարանների կողմից ընդունվի և այլն։ Կարո՞ղ ենք ասել, որ այս քաղաքականությունն արդեն չի կիրառվելու։ Նույն կերպ ձեր Սահմանադրության ներածական մասում կան բաժիններ, որտեղ տեղ են գտել Արևմտյան Հայաստան և ցեղասպանություն արտահայտությունները։ Եթե Սահմանադրությունը փոխվի ձեր երկրում, դրանք տեղ չե՞ն գտնելու նոր սահմանադրության մեջ»։
Փաշինյանն պատասխանեց՝ ասելով, որ «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների մեջ չի մտնում այսօր»: Այդուհանդերձ, նա հավելեց, առանց օգտագործելու ցեղասպանություն եզրույթը. «Հայաստանում և հայության շրջանում դա անառարկելի ճշմարտություն է։ Այսինքն, ուղղակի մեր իրականության մեջ հնարավոր չէ դա կամ ժխտել, կամ ուրանալ, որովհետև դա բոլորիս համար անուրանալի ճշմարտություն է, բայց խոսքը դրա մասին չէ»։ Այնուհետև նա նվազագույնի հասցրեց ցեղասպանության ճանաչման նշանակությունը՝ ասելով, որ երբ հեռավոր երկրները նման որոշում են ընդունում, երբ ոգևորությունը մարում է, հաջորդ պահին հարց է ծագում «իսկ այդ որոշումն ի՞նչ է մեզ տալիս մեր անմիջական միջավայրի հետ մեր հարաբերություններում։ Երբ մենք անմիջական միջավայրում ունենում ենք լարումներ, այդ լարումներն ինչքանո՞վ են նպաստում մեր երկրում, մեր տարածաշրջանում կայունությանը, խաղաղությանը և այլն, և այսպես շարունակ»։
Իր 90 րոպեանոց հարցազրույցի ողջ ընթացքում Փաշինյանը միայն մեկ անգամ օգտագործեց ցեղասպանություն եզրույթը, մինչդեռ թուրք լրագրողն իր հարցում չորս անգամ օգտագործեց ցեղասպանություն եզրույթը։ Մնացած ժամանակ Փաշինյանը ցեղասպանությունն անվանեց «որոշում» (6 անգամ), «այն» (3 անգամ), «պատմություն» (39 անգամ), «մեծ ողբերգություն» (մեկ անգամ)։
Փաշինյանը սխալվեց, երբ ասաց, որ «այն ժամանակաշրջանը, երբ տեղի է ունեցել այդ մեծ ողբերգությունը, եղել է մի ժամանակաշրջան, երբ չի եղել Հայաստանի Հանրապետություն»։ Հայաստանի վարչապետը կարծես թե չգիտի, որ Հայոց ցեղասպանությունը տևել է 1915-1923 թվականներին, այդ ընթացքում՝ 1918-1920 թվականներին, եղել է անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը։
Շատ հիասթափեցնող էր նաև Փաշինյանի այն հարցը, թե ինչ տվեց մեզ հեռավոր երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։ Նա պետք է իմանա, որ եթե չլիներ Սփյուռքի տասնամյակների ձգտումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար, աշխարհում ոչ ոք մինչ այժմ չէր հիշի, որ եղել է նման ցեղասպանություն, ինչից թուրքական կառավարությունը շատ գոհ կլիներ: Ճանաչումից անդին, մի օր, երբ Հայաստանում ազգային իշխանություն կլինի, և միջազգային համապատասխան հանգամանքներ ստեղծվեն, հայերը հետամուտ կլինեն փոխհատուցում ստանալու Ցեղասպանությունից իրենց կրած կորուստների համար, ներառյալ բռնագրավված հայկական ունեցվածքը և բռնազավթված տարածքները:
Փաշինյանը շարունակեց՝ ասելով, որ Հայաստանին պետք է խաղաղություն հաստատել իր անմիջական հարևանների հետ, ոչ այնքան Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի կամ Բրազիլիայի հետ։ Նա կարծես թե չի հասկանում, որ իրական խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի պատմական ճշմարտության և արդարության վրա, այլ ոչ թե ռևիզիոնիզմի և կեղծիքների վրա: Նա շարունակեց՝ Թուրքիան չպետք է սպառնալիք լինի Հայաստանի համար, ինչպես Հայաստանը չպետք է սպառնալիք լինի Թուրքիայի համար: Վարչապետը երևի թե ապրում է երևակայական աշխարհում։ Համոզված եմ, որ նախագահ Էրդողանն անքուն գիշերներ չի անցկացնում՝ մտահոգվելով, որ Հայաստանը կարող է ամեն պահի հարձակվել Թուրքիայի վրա։ Նա անհանգստանալու շատ ավելի կարևոր խնդիրներ ունի:
Փաշինյանը շարունակում է ծաղրել պատմական Արևմտյան Հայաստան հասկացությունը՝ ասելով, որ Արևմտյան Հայաստանը ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության արևմտյան մասի քաղաքներն են։ Եվ հետո, թաքցնելու համար հայկական տարածքների իր զիջումները, նա ծիծաղելի հայտարարություն է անում, որ այս օրերին աշխարհագրական սահմաններ չկան՝ շնորհիվ սոցիալական ցանցերի և համացանցի, որոնք հատում են բոլոր սահմանները:
Ինչպես և սպասվում էր, թուրք լրագրողներն անդրադարձան վարչապետի հետ հարցազրույցին թուրքական տեսանկյունից՝ ընդգծելով, որ ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ Փաշինյանի «հաշտվողական մոտեցումը» և Թուրքիայից տարածքային պահանջների մերժումն այլևս խոչընդոտներ չեն հայ-թուրքական հարաբերություններում։ Այնուամենայնիվ, հատկապես սկանդալային թուրք լրագրող, CNN Turk-ի լրատվական տնօրեն Իդրիս Արքանը, Երևանի Կապույտ մզկիթի դիմաց կանգնած, կեղծորեն հայտարարեց թուրքական հեռուստատեսությամբ, որ պարսիկների կառուցած մզկիթը, որը պատմական տեսարժան վայր է Հայաստանի մայրաքաղաքում, թուրքական է: Նա նույնիսկ հանդգնեց Երևանը նկարագրել որպես պատմական թուրքական քաղաք։ Ահա թե ինչպես հատուցեց CNN Turk-ի լրատվական տնօրենը Փաշինյանին՝ Հայաստան կատարած ամբողջությամբ վճարված ուղևորության համար։

I learned this week that the government of Armenia had spent 7.5 million drams (approx. $19,000) for the travel, lodging and meals of 10 Turkish journalists invited to Yerevan to interview Prime Minister Nikol Pashinyan. Fortunately, it is not a large sum, but covering their expenses violates journalistic ethics.
I also learned that prior to the interview, the Prime Minister’s aides took away the Turkish journalists’ cell phones and cameras, so they would not be able to record the interview. The recording was done exclusively by the Prime Minister’s office. This is a very unusual and unacceptable way of treating journalists.
Interestingly, Turkish journalist Farhat Boratav noted that “the booths [at the Yerevan airport] where the Armenian police were sitting were brought from Turkey via Georgia.”
A Turkish reporter inquired about Pashinyan’s frequent comments on the Armenian Genocide. He asked: “I would like you to reflect on the reasons you pay attention to this theme. What are you trying to achieve with it, both among your citizens and diaspora circles?”
Pashinyan responded: “My understanding is that the lessons of history must serve the state interests and future interests of the state, the interests of the Republic of Armenia. And, by the way, according to my understanding, this conversation is ripe both in Armenia and the Diaspora…not only inside Armenia or Armenian circles, but also in the regional sense, because that’s also an issue. What are we utilizing history for? Should historical confrontations become eternal or historical confrontations become a message for us to build a peaceful, collaborative stable future, in the regional sense? I am in favor of the second understanding.”
Another Turkish journalist asked: “You use `internal armenization of genocide.’ I would like to understand, what influence does the genocide issue have now in Armenia-Turkey relations? According to you, is that already a former, past stage, has it been left as a previous issue in terms of Armenia-Turkey relations? And Armenia in the past was conducting a policy, as we know, so that the genocide was accepted by the various countries’ parliaments, etc. Can we say that this policy will no longer be used? Similarly, in the preamble of your Constitution, there are parts where there are the expressions Western Armenia and genocide. If the Constitution is changed in your country, will they not be found in the new Constitution?”
Pashinyan responded by saying that “the international recognition of the Armenian Genocide is not among our foreign policy priorities today.” However, he added, without using the term genocide, “in Armenia and among Armenians, it is an incontestable truth. In other words, directly in our reality, it is not possible to negate or deny it because for all of us it is an undeniable truth, but that is not the issue.” He then minimized the significance of genocide recognition by saying that when far away countries decide to acknowledge it, after the euphoria dies down, the next minute the question becomes, “but what does that decision give us in our relations with our immediate environment? When we have tensions in our immediate environment, how do those tensions benefit our country, our regional stability, peace, etc., and so on.”
During his entire 90-minute interview, Pashinyan used the term genocide only once, whereas a Turkish journalist used the term genocide four times in his question. The rest of the time Pashinyan referred to the genocide as “decision” (6 times), “it” (3 times), “history” (39 times), and “great tragedy” (once).
Pashinyan was wrong when he said that “the period when that great tragedy occurred was a period when there was no Republic of Armenia.” The Prime Minister of Armenia does not seem to know that the Armenian Genocide lasted from 1915 to 1923, during which time, from 1918-1920, there was an independent Republic of Armenia.
It was also very disappointing to hear Pashinyan ask what the recognition of the Armenian Genocide by far away countries gave us. He should know that had it not been for the Diaspora’s decades-long pursuit of the recognition of the Armenian Genocide internationally, no one in the world would have remembered by now that there has been such a genocide — something the Turkish government would have been very pleased with. Going beyond recognition, someday when there is a nationalistic government in Armenia and the right international circumstances materialize, Armenians will pursue the restitution of their losses from the Genocide, including the return of confiscated Armenian properties and occupied territories.
Pashinyan continued by saying that Armenia needs to have peace with its immediate neighbors, not so much with Australia, New Zealand or Brazil. He does not seem to understand that true peace must be based on historical truth and justice, not revisionism and lies. He went on to say, that Turkey should not be a threat to Armenia, just as Armenia should not be a threat to Turkey! The Prime Minister must be living in a make-believe world. I am sure Pres. Erdogan is not spending sleepless nights worrying that Armenia might attack Turkey any minute. He has much more critical issues to worry about.
Pashinyan goes on to deride the concept of historic Western Armenia, by saying that the cities in the Western part of the current Republic of Armenia are Western Armenia. And then, to cover up his concessions of Armenian territories, he makes the ridiculous statement that in this day and age, there are no such things as geographic borders due to social media and the internet which cross all borders.
As expected, the Turkish journalists reported the interview with the Prime Minister from a Turkish perspective, emphasizing that Pashinyan’s “conciliatory approach” about the Genocide issue and his rejection of territorial demands from Turkey are no longer obstacles in Armenia-Turkey relations. However, one particularly scandalous Turkish journalist, CNN Turk’s news director Idris Arkan, standing in front of the Blue Mosque in Yerevan, claimed falsely on Turkish TV that the Persian-built mosque, a historic landmark in Armenia’s capital, was Turkish. He even dared to describe Yerevan as a historic Turkish city. This is how CNN Turk’s news director rewarded Pashinyan for the all-expenses-paid trip to Armenia.