Ֆրանսիայում կներկայացվեն հայ անվանի նկարիչների 70-ից ավելի իմպրեսիոնիստական ստեղծագործություններ
Հայկական կերպարվեստի, ազգային արժեքների և մշակույթի հանրահռչակմանն ուղղված թանգարանի այժմյան հայեցակարգային առաջնահերթություններով պայմանավորված՝ իմպրեսիոնիզմի հայրենիք Ֆրանսիայում կներկայացվեն անվանի նկարիչներ Վարդգես Սուրենյանցի, Եղիշե Թադևոսյանի, Վահրամ Գայֆեճյանի, Կարապետ (Շառլ) Ադամյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Սեդրակ Առաքելյանի 70-ից ավելի իմպրեսիոնիստական ստեղծագործությունները և փաստավավերագրական նյութերը Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հավաքածուից: Այս մասին հայտնում են Ազգային պատկերասրայից։
«Այս բացառիկ ցուցադրությունն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի Մշակութային ուղիներ ծրագրի Իմպրեսիոնիզմի ուղիներ նախագծի շրջանակներում, որին 2022 թ. անդամակցում է Հայաստանի ազգային պատկերասրահը»,- նշում են Ազգային պատկերասրահից։

Over 70 impressionist works by renowned Armenian artists to be showcased in France
Considering the museum’s current conceptual priorities aimed at popularizing Armenian fine arts, national values and culture, more than 70 impressionist works by renowned artists Vardges Sureniants, Yeghishe Tadevossian, Vahram Gayfechian, Karapet (Charles) Adamian, Martiros Saryan, Sedrak Arakelyan, and documentary materials from the collection of the National Gallery of Armenia will be presented in France, the homeland of Impressionism.
"This exclusive exhibition is being held within the framework of the Impressionism Routes project of the Council of Europe’s Cultural Routes program, to which the National Gallery of Armenia has been a member since 2022," the National Gallery reported.