Մարիա Զախարովա. Մոսկվան նպատակադրված է Երևանի հետ հարաբերությունների լայնածավալ զարգացմանը
Մոսկվան նպատակադրված է լիարժեք զարգացնել հարաբերությունները Երևանի հետ և շահագրգռված է այս հարցի վերաբերյալ առարկայական քննարկում անցկացնել։ Այդ մասին մարտի 27-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«Կարծում եմ, որ մենք պետք է խոսենք կոնկրետ քայլերի մասին։ Պատմական համատեքստում այլ կերպ չի կարող լինել»,-նշել է Զախարովան և հավելել. «Մենք հարևան երկրներ ենք, մեր հումանիտար շփումներն իրենց բնույթով արհեստական ​​չեն, այլ ավելի շուտ բնական դրսևորում են: Մեզ վիճակված է աշխարհագրությամբ, ճակատագրով և պատմությամբ զարգացնել հարաբերությունները։
«Այո, հավանաբար, կան մարդիկ, ում այն դուր չի գա։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ մեր դիրքորոշումը սահմանված է թե՛ երկրի նախագահի կողմից, թե՛ դոկտրինալ փաստաթղթերով, և դա ուղղված է հենց Հայաստանի և այս երկրի ժողովրդի հետ հարաբերությունների լայնածավալ զարգացմանը»։
Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է նաև Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությունը, թե Երևանը չի նախատեսում վերադառնալ Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ ձևաչափին՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար։
Զախարովան նշել է. «Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեման Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները վստահել են համակարգող փոխվարչապետերին։ Հայաստանում այդ հարցով զբաղվում է ոչ թե ձեր նշած պետական ​​գործիչը, այլ մեկ ուրիշը։ Այդ դեպքում պետք է Երևանին հարցնել, թե արդյոք պատասխանատուների փոփոխություն է տեղի ունեցել։ Եթե տեղի չի ունեցել, ուրեմը պետք է հարցնել այն գործչին, որը այդ հարցում պատասխանատու է։
Ես նույնիսկ չեմ ուզում մեկնաբանել կոնկրետ անձի հայտարարություն, որովհետև մենք ելնում ենք նրանից, որ դա նրա իրավասությունը չէ և ոչ թե մեր գնահատականից, այլ Հայաստանի ղեկավարության ցուցումներից»,- ասաց նա։
«Այս իսկապես կարևոր խնդիրը լուծելու համար, 2020-2022 թվականներին ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի համաձայն, ստեղծվել է մասնագիտացված եռակողմ աշխատանքային խումբ՝ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերը ապաշրջափակելու համար։ Դրա շրջանակներում մեծ աշխատանք է կատարվել փոխադարձության և ինքնիշխանության սկզբունքների հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային երթուղիների վերականգնման և իրավական դաշտի և տեխնիկական պարամետրերի համակարգման ուղղությամբ։
Այո, մենք տեսնում ենք արևմտյան երկրների կործանարար ազդեցությունը։ Մենք տեսնում ենք նաև, որ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումները պարբերաբար, երբեմն էլ ոչ հազվադեպ, մեզ համար հարցեր են առաջացնում։ Այս երկու գործոնների պատճառով խմբի ներսում համագործակցությունը կանգ առավ: Մենք բազմիցս մեկնաբանել ենք սա, դա նորություն չէ։
Վստահ ենք, որ վերոհիշյալ խմբում լիարժեք համագործակցության հնարավորինս շուտ վերսկսումը ոչ միայն կնպաստի Հարավային Կովկասի տրանսպորտային և լոգիստիկ համակարգի վերականգնմանը՝ թույլ տալով նրան ինտեգրվել Եվրոպայից Ասիա և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների ավելի լայնածավալ սխեմաներին, այլ նաև կապահովի Հայաստանի հետագա սոցիալ-տնտեսական զարգացումը։
Բայց եթե պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը փոխվել է, դա նրա ինքնիշխան իրավունքն է, բայց հետո, թերևս, ավելի ճիշտ կլիներ, եթե դա հայտարարեին համապատասխան մակարդակով»,- նշեց դիվանագետը։

Мария Захарова: Москва нацелена на полноформатное развитие отношений с Ереваном
Москва нацелена на полноформатное развитие отношений с Ереваном и заинтересована в предметном разговоре на этот счет, заявила на брифинге 27 марта официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Я считаю, что нужно говорить о конкретных шагах. И чтобы разговор этот был предметным. А не про нюансы или флюиды или какие-то ощущения. У нас всю жизнь были отношения прекрасные с Арменией. Просто в историческом контексте иного и не могло бы быть», – указала Захарова.
«Мы – страны-соседи, у нас гуманитарные контакты не искусственного характера, а естественной природы проявления. У нас самой географией, судьбой, историей предписано развивать отношения», – подчеркнула официальный представитель МИД РФ.
«Да, наверняка есть те, кто этому не нравится. Мы исходим из того, наша позиция определена и президентом страны, и доктринальными документами. И нацелена она именно на полноформатное развитие отношений с Арменией и народом этой страны».
Мария Захарова прокомментировала и заявление спикера парламента Армении Алена Симоняна о том, что Ереван не планирует возвращаться к трехстороннему формату Армения-РФ-Азербайджан по разблокированию коммуникаций.
Захарова обратила внимание: «Тема разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе поручена лидерами РФ, Армении и Азербайджана курирующим вице-премьерам. В Армении этим вопросом занимается не упомянутый вами государственный деятель, а другой. Поэтому, наверное, нужно обращаться к Еревану с вопросом, не поменялись ли они местами в плане реализации этого досье. Если не поменялись, тогда, наверное, нужно обращаться к тому человеку, который отвечает за это направление.
Я даже не хочу комментировать конкретное заявление конкретного человека ровно потому, что мы исходим из того, что это не его компетенция. И не исходя из нашей оценки, а исходя из оценки и поручений армянского же руководства», – сказал она.
«Для решения этой действительно важной задачи в соответствии с трехсторонними договоренностями на высшем уровне 2020-2022 годов создана профильная трехсторонняя рабочая группа по разблокированию транспортных и экономических связей на Южном Кавказе. В ее рамках проделана огромная работа по согласованию как правовых основ, так и технических параметров восстановления транспортных маршрутов между Арменией и Азербайджаном на основе принципов взаимности и суверенитета.
Да, мы видим деструктивное влияние западных стран. Также мы видим, что и позиции армянских властей иногда, а порой и нередко вызывают у нас вопросы. Из-за этих двух факторов сотрудничество в группе застопорилось. Мы это неоднократно комментировали, это не новость.
Мы уверены, что скорейшее возобновление полноценного взаимодействия в упомянутой группе не только будет способствовать восстановлению транспортно-логистической системы Южного Кавказа, позволив вписать ее в более масштабные схемы перевозки грузов из Европы в Азию и обратно, но и обеспечит дальнейшее социально-экономическое развитие как Армении, так и всего региона в целом.
Но если позиция официального Еревана изменилась, это его суверенное право, просто тогда, наверное, было бы правильнее, если бы они об этом заявили на соответствующем уровне», - отметила дипломат.