ՌԴ ԱԳՆ. Հայաստանի անդամակցությունը ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին փոխընդունելի չեն, այլ՝ փոխբացառող
Հայաստանի անդամակցությունը ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին երկուստեք ընդունելի բաներ չեն, դրանք իրարամերժ են կոնկրետ պարամետրերով, այլ ոչ թե գաղափարական պատճառներով։ Այդ մասին մարտի 27-ին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«ԵՄ-ին անդամակցությունը և ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը փոխադարձ համադրելի բաներ չեն։
Ցավոք, թե բարեբախտաբար, յուրաքանչյուրը կարող է ինքնուրույն որոշել, ամեն ինչ փոխադարձաբար բացառվում է միայն կոնկրետ պարամետրերով, ոչ թե գաղափարական կամ քաղաքական կեցվածքից ելնելով, այլ պայմանավորվածությունների հիման վրա, որոնք կնքվում են այդ միավորումներում։
«Ցավոք, դրանք ավելի շուտ ընդհատում են, քան կապում հնարավորությունները»,- նշել է Զախարովան։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ պատգամավորները երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել էին ԵՄ-ին հանրապետության անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը։

МИД РФ: Членство Армении в ЕС и ЕАЭС не взаимоприемлемые вещи, они взаимоисключающие
Членство Армении в ЕС и ЕАЭС не взаимоприемлемые вещи, они взаимоисключающие по конкретным параметрам, а не по идеологическим причинам. Об этом на еженедельном брифинге 27 марта заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Членство в ЕС и членство в ЕАЭС не являются взаимоприемлемыми вещами. Они, к сожалению или к счастью, это каждый может для себя сам решать, вещи взаимоисключающие только по конкретным параметрам, не исходя из идеологической или политической установки, а исходя из тех договоренностей, которые заключаются в этих объединениях.
Они являются, к сожалению, пересекающимися, а не сопрягающими возможности», – отметила Захарова.
Ранее депутаты парламента Армении во втором и окончательном чтении приняли законопроект о начале процесса вступления республики в ЕС.