Օվերչուկ. Հայաստանը չի կարող «երկու աթոռի վրա նստել», պետք է ընտրություն կատարի ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև
Հայաստանը չի կարող «երկու աթոռի վրա նստել». պետք է ընտրություն կատարի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Եվրամիության (ԵՄ) միջև։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել և  ընդունել է ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին քաղաքացիական նախաձեռնությունը։
«Ես ծանոթացել եմ բուն օրենքի տեքստին, որն ընդունվել է։ Դա Հայաստանի ներքին գործն է։ Իրականում մենք հասկանում ենք, որ և՛ ԵԱՏՄ-ն, և՛ ԵՄ-ն ունեն համանման օրակարգեր։ Եվ այդ պատճառով, բնականաբար, երկիրը պետք է որոշի և կատարի այս ընտրությունը։ Որովհետև չի հաջողվի միաժամանակ նստել երկու աթոռի վրա նստել, դա միանշանակ է»,- ասել է Օվերչուկը։
«Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն աշխատել Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Այսօր իր դրական ներդրումն է ունենում եվրասիական ինտեգրման գործում։
Մեր կողմից, իհարկե, մենք ուշադիր հետևում ենք այդ գործընթացներին: Մենք հասկանում ենք, որ եթե Հայաստանը շարժվում է դեպի Եվրոպա, ապա, համապատասխանաբար, անհրաժեշտ կլինի վերանայել այս երկրի հետ տնտեսական հարաբերությունների ողջ համալիրը: Եվ, ցավոք, դա կարտացոլվի Հայաստանում մարդկանց կենսամակարդակի վրա, ինչը, իհարկե, մենք այնքան էլ չէինք ցանկանա»,- նշել է Օվերչուկը։

Оверчук: Армения не сможет «усидеть на двух стульях», ей придется выбирать между ЕАЭС и ЕС
Армения не сможет "усидеть на двух стульях", ей придется выбирать между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Европейским союзом (ЕС). Как передает ТАСС, об этом заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
Ранее депутаты парламента Армении во втором и окончательном чтении приняли законопроект о начале процесса вступления республики в ЕС.
"Я ознакомился с текстом самого закона, который принят. Он такой "за все хорошее, против всего плохого" или совершенно общие слова. Это внутреннее дело Армении. На самом деле мы понимаем, что и ЕАЭС, и ЕС имеют схожие повестки. И поэтому, конечно же, стране необходимо будет определяться и делать этот выбор. Потому что на двух стульях одновременно усидеть не удастся, это совершенно точно", - сказал зампред кабмина РФ.
"Мы видим, что Армения продолжает активно работать в Евразийском экономическом союзе. И сегодня она вносит свой положительный вклад именно в евразийскую интеграцию", - сказал он.
"Со своей стороны, конечно же, мы внимательно отслеживаем эти процессы. Мы понимаем, что если Армения идет в Европу, то, соответственно, надо будет пересматривать весь комплекс экономических отношений с этой страной. И, к сожалению, это будет отражаться на жизненном уровне людей в Армении, чего, конечно же, нам бы очень не хотелось", - отметил Оверчук.