Օվերչուկ. Հայաստանը չի կարող «երկու աթոռի վրա նստել», պետք է ընտրություն կատարի ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև
Հայաստանը չի կարող «երկու աթոռի վրա նստել». պետք է ընտրություն կատարի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Եվրամիության (ԵՄ) միջև։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել և  ընդունել է ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին քաղաքացիական նախաձեռնությունը։
«Ես ծանոթացել եմ բուն օրենքի տեքստին, որն ընդունվել է։ Դա Հայաստանի ներքին գործն է։ Իրականում մենք հասկանում ենք, որ և՛ ԵԱՏՄ-ն, և՛ ԵՄ-ն ունեն համանման օրակարգեր։ Եվ այդ պատճառով, բնականաբար, երկիրը պետք է որոշի և կատարի այս ընտրությունը։ Որովհետև չի հաջողվի միաժամանակ նստել երկու աթոռի վրա նստել, դա միանշանակ է»,- ասել է Օվերչուկը։
«Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն աշխատել Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Այսօր իր դրական ներդրումն է ունենում եվրասիական ինտեգրման գործում։
Մեր կողմից, իհարկե, մենք ուշադիր հետևում ենք այդ գործընթացներին: Մենք հասկանում ենք, որ եթե Հայաստանը շարժվում է դեպի Եվրոպա, ապա, համապատասխանաբար, անհրաժեշտ կլինի վերանայել այս երկրի հետ տնտեսական հարաբերությունների ողջ համալիրը: Եվ, ցավոք, դա կարտացոլվի Հայաստանում մարդկանց կենսամակարդակի վրա, ինչը, իհարկե, մենք այնքան էլ չէինք ցանկանա»,- նշել է Օվերչուկը։

Russia says Armenia will have to choose between EAEU and EU
Moscow will have to reconsider its entire spectrum of economic relations with Yerevan should Armenia pursue accession to the European Union (EU), Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk told journalists on Thursday.
Earlier, Armenian lawmakers approved in the second and final reading a draft law initiating the country’s EU accession process, TASS reported.
"For our part, we are, of course, closely monitoring these developments. We understand that if Armenia is moving toward Europe, then it will inevitably necessitate a comprehensive reassessment of our economic relations with the country. Unfortunately, this will have an impact on the standard of living in Armenia, which is something we would very much like to avoid," Overchuk stated.
He noted that he had reviewed the text of the recently adopted Armenian legislation, describing it as "filled with broad, well-intentioned declarations" but lacking substantive detail. "This is Armenia’s internal matter. We actually recognize that both the Eurasian Economic Union (EAEU) and the EU share similar policy agendas. Therefore, Armenia will inevitably have to make a definitive choice, as it is entirely unrealistic to choose both blocs simultaneously," Overchuk emphasized.