Արսեն Բաբայան. Վարչական վերահսկողությամբ փորձում են սահմանափակել անձանց քաղաքական իրավունքը
Քննչական մարմինը վարչական վերահսկողության միջոցով փորձում է սահմանափակել  «Մեր քաղաքը» դաշինքի անդամների, շտաբի ներկայացուցիչների քաղաքական իրավունքները։ Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Քննչական մարմինը վարչական վերահսկողության ներքո պահանջում է, որ ընդհանրապես չշփվեն նախընտրական  քարոզարշավի հետ կապ ունեցող մարդկանց հետ, թեկնածուների հետ, չայցելեն շտաբներ։ Մենք երկու անձի դեպքում գործ ունենք ավագանու թեկնածուների հետ, երբ նրանց նկատմամբ նման պահանջներ է դրվում, նշանակում է, որ նրանք չեն կարող մասնակցել ընտրությանը, քարոզարշավի վերջին օրն է, պահեցին մարդկանց ձերբակալված, այսօր էլ կփորձեն կիրառել վարչական վերահսկողություն, որ այդ մարդիկ չմասնակցեն կազմակերպչական աշխատանքներին։ Ձերբակալվածների թվում կան նաև նախընտրական շտաբի անդամներ»,-ասաց Արսեն Բաբայանը։
Նա ընդգծեց, որ ձերբակալվածներին ապօրինի կերպով են պահում անազատության մեջ, քանի որ երեկ երեկոյան, երբ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տարածեց հայտարարություն, որ այդ անձանց նկատմամաբ պետք է կիրառվի վարչական վերահսկողություն, նրանք պետք է ազատ արձակվեին։
«Այդ պահից սկսած մինչև այս պահը նրանք ապօրինի ձերբակալված են, ձերբակալման այն հիմքը որ դրել էին՝ 111 հոդվածը, վերաբերում է կալանքի համար անձանց դատարան ներկայացնելուն, իսկ եթե դուք գիտես, որ անձանց կալանքի չես տանելու, չես կարող այլևս նրանց ձերբակալված պահել»,-ընդգծեց Բաբայանը։

Lawyer: Investigative body seeks to restrict political rights of Gyumri opposition bloc activists
The investigative body is attempting to restrict the political rights of the opposition Our City bloc activists in Gyumri by requesting the Anti-Corruption Court to impose administrative supervision on them, lawyer Arsen Babayan announced on Friday.
Law enforcement officers raided the campaign offices of the Our City bloc led by Martun Grigoryan as well as his house before arresting the latter’s father and son on Thursday. The Anti-Corruption Committee said the crackdown was part of a criminal investigation into allegations that some election contenders were trying to buy votes. Grigoryan denied the accusations as politically motivated.
Babayan explained that the measure would bar the opposition activists, including two candidates for the Gyumri City Council, from communicating with people connected to the election campaign or visiting campaign offices.
The lawyer called their ongoing arrests unlawful, noting that once the Anti-Corruption Committee announced administrative supervision, the activists should have been released. "Holding them beyond that point is illegal," he asserted.