ԱՄՆ վաթսուն կոնգրեսականներ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին կոչ են արել դադարեցնել ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին
10:35 28/03/2025
ԱՄՆ վաթսուն Կոնգրեսականներ կոչ են արել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին կիրառել «Ազատության» աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածը՝ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին, նշելով Բաքվի կողմից Արցախի 120․000 բնիկ հայ քրիստոնյա բնակչության էթնիկ զտումները, ինքնիշխան հայկական տարածքների շարունակական օկուպացիան, ինչպես նաև հայ գերիների անօրինական կալանավորումն ու բռնությունները։ Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից։
Կոնգրեսականներ Մայք Լոլերը, Ֆրենք Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը  և Գեյբ Ամոն գլխավորել են երկկուսակցական նամակը՝ ուղղված պետքարտուղար Ռուբիոյին։
«Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը ողջունում է այս երկկուսակցական կոչն ուղղված պետքարտուղար Ռուբիոյին՝ կիրառելու 907-րդ հոդվածը և դադարեցնելու ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնիկ հայ քրիստոնյաների ցեղասպանական էթնիկ զտումներից, ինքնիշխան հայկական տարածքների շարունակական օկուպացիայից և հայ պատանդների անօրինական կալանավորումից հետո՝ չենք կարող պահանջել, որ ԱՄՆ հարկատուները սուբսիդավորեն այս նավթով հարուստ և կոռումպացված օտարերկրյա բռնապետությունը։ Շնորհակալություն ենք հայտնում կոնգրեսականներ Լոլերին, Փալոնին, Բիլիրակիսին և Ամոյին, ինչպես նաև նրանց միացած 60 կոնգրեսականներին՝ իրենց բարոյական հստակ դիրքորոշման և խաղաղասիրական ուժեղ առաջնորդության համար»,- հայտարարել է Հայ Դատի Ամերիկայի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
Վկայակոչելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի 120․000 բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտումը՝ օրենսդիրները ընդգծել են. «Իր գործողությունների համար չկանգնելով որևէ պատասխանատվության առաջ՝ Ադրբեջանը շարունակում է խաթարել արդար, կայուն և արժանապատիվ խաղաղության ապահովման ջանքերը տարածաշրջանում՝ Հայաստանի դեմ շարունակական ագրեսիայով»։
Նամակի ստորագրողները կոչ են արել պետքարտուղար Ռուբիոյին չկիրառել այն շրջանցման իրավասությունը, որի շնորհիվ ԱՄՆ հաջորդական վարչակազմերը շրջանցել են 907-րդ հոդվածը, և փոխարենը պարտադրել օրենքի լիարժեք կիրարկումը՝ Ադրբեջանին իր հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով։ 2001 թվականից ի վեր ԱՄՆ բոլոր նախագահներն օգտվել են շրջանցման դրույթից, մինչև 2024 թվականը, երբ նախագահ Բայդենը առաջին անգամ կիրառեց 907-րդ հոդվածը։
Օրենսդիրները նշել են. «Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի, հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող բռնությունների, հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց տները անվտանգ վերադառնալու իրավունքի ժխտման խորապատկերին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատասխանատվության բացակայությունը ոչ միայն կնորմալացնի նրա գործողությունները, այլև կխրախուսի ԱՄՆ-ի մրցակիցներին, ովքեր ձգտում են օգտվել Վաշինգտոնի անգործությունից»։
Այս նամակը շարունակում է Կոնգրեսում ձևավորված նախաձեռնությունը՝ կապված 2023 թվականին Սենատում միաձայն ընդունված «Հայերի պաշտպանության ակտի» հետ, որի համահեղինակներն էին այն ժամանակվա սենատոր, այժմ պետքարտուղար Ռուբիոն և սենատոր Գարի Փիթերսը։ Օրենքի ընդունումն ընդգծել է ԱՄՆ-Ադրբեջան ռազմական կապերի վերաբերյալ աճող երկկուսակցական մտահոգությունը։
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը նախաձեռնել է համազգային արշավ՝ աջակցելու այս գործընթացին, որի շրջանակներում “ANCA Rapid Responder” համակարգի միջոցով Կոնգրեսին ուղղվել է ավելի քան 50.000 անհատական նամակ։ Վերջին շաբաթների ընթացքում “ANCA Rising Leaders”  ծրագրի երիտասարդ ակտիվիստները միացել են Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Վաշինգտոնի և տարածաշրջանային թիմերին՝ այցելելով ավելի քան 400 կոնգրեսական գրասենյակ՝ այս նախաձեռնությանն աջակցություն ապահովելու համար։

Sixty U.S. lawmakers call on Rubio to end military aid to Azerbaijan
Sixty U.S. Representatives have called on Secretary of State Marco Rubio to fully enforce Section 907 of the FREEDOM Support Act – demanding an immediate end to U.S. military assistance to Azerbaijan, citing Baku’s ethnic cleansing of Artsakh’s 120,000 indigenous Armenian Christian population, continued occupation of sovereign Armenian territory, and illegal detention and abuse of Armenian prisoners, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
Representatives Mike Lawler (R-NY), Frank Pallone (D-NJ), Gus Bilirakis (R-FL), and Gabe Amo (D-RI) led the bi-partisan Congressional letter sent to Secretary of State Rubio earlier today. POLITICO’s Eric Bazail-Eimil broke news of the lawmakers’ demands in today’s National Security Daily news bulletin.
“The ANCA welcomes this bipartisan Congressional call on Secretary Rubio to enforce Section 907 – ending U.S. military aid to Azerbaijan,” stated ANCA Executive Director Aram Hamparian. “In the wake of Azerbaijan’s genocidal ethnic cleansing of the indigenous Armenian Christians of Artsakh – amid its ongoing occupation of sovereign Armenian territory and illegal detention of Armenian hostages – we cannot ask U.S. taxpayers to subsidize this oil-rich, violent, and corrupt foreign dictatorship. We thank Representatives Lawler, Pallone, Bilirakis, and Amo – and the 60 Representatives who joined with them – for their moral clarity and strong pro-peace leadership.”
Joining Representatives Lawler, Pallone, Bilirakis, and Amo in co-signing the letter are Representatives Jake Auchincloss (D-MA), Joyce Beatty (D-OH), Don Beyer (D-VA), Brendan Boyle (D-PA), Salud Carbajal (D-CA), Greg Casar (D-TX), Sean Casten (D-IL), Joaquín Castro (D-TX), Judy Chu (D-CA), Gil Cisneros (D-CA), Jim Costa (D-CA), Vince Fong (R-CA), Laura Friedman (D-CA), Jimmy Gomez (D-CA), Josh Gottheimer (D-NJ), Jonathan Jackson (D-IL), Sydney Kamlager-Dove (D-CA), Ro Khanna (D-CA), Young Kim (R-CA), Raja Krishnamoorthi (D-IL), John Larson (D-CT), Susie Lee (D-NV), Ted Lieu (D-CA), Zoe Lofgren (D-CA), Stephen Lynch (D-MA), “Seth Magaziner, (D-RI)”, Nicole Malliotakis (R-NY), Tom McClintock (R-CA), Betty McCollum (D-MN), James McGovern (D-MA), Rob Menendez (D-NJ), Grace Meng (D-NY), Dave Min (D-CA), Barry Moore (R-AL), Joseph Morelle (D-NY), Kevin Mullin (D-CA), Richard Neal (D-MA), Eleanor Holmes Norton (D-DC), Mike Quigley (D-IL), Delia Ramirez (D-IL), Luz Rivas (D-CA), Linda Sanchez (D-CA), Janice Schakowsky (D-IL), Brad Schneider (D-IL), Brad Sherman (D-CA), Lateefah Simon (D-CA), Christopher Smith (R-NJ), Haley Stevens (D-MI), Tom Suozzi (D-NY), Dina Titus (D-NV), Rashida Tlaib (D-MI), Paul Tonko (D-NY), Lori Trahan (D-MA), David Valadao (R-CA, ), Nydia Velazquez (D-NY), and George Whitesides (D-CA),
Citing Azerbaijan’s ethnic cleansing of Nagorno Karabakh’s (Artsakh) 120,000 indigenous Armenian population, the lawmakers stressed stated, “having faced no material consequences or accountability for its actions, Azerbaijan continues to undermine efforts to ensure a just, durable, and dignified peace in the region through its ongoing aggression against Armenia.”
The signatories urged Secretary Rubio not to invoke the waiver authority that has allowed successive administrations to circumvent Section 907, and instead enforce the law to hold Azerbaijan accountable for its crimes. Every U.S. President has invoked the waiver since 2001, until President Biden who enforced the provision in 2024.
The lawmakers argued, “amid Azerbaijan’s ongoing aggression against Armenia, its continued abuse of Armenian POWs, its destruction of Armenian Christian cultural heritage, and its denial of the right of Nagorno Karabakh’s Armenians to safely return to their homes, the continued failure to hold Azerbaijan accountable would not only risk normalizing Azerbaijan’s actions – but embolden U.S. rivals seeking to take advantage of Washington’s inaction.”
The letter builds on Congressional momentum from the Armenian Protection Act (S.3000), led in the Senate by then Senator, now Secretary of State, Rubio and Senator Gary Peters (D-MI), which passed unanimously in 2023 and underscored growing bipartisan concern over U.S. military ties to the Aliyev regime.
The ANCA launched a nationwide grassroots campaign urging support for the Lawler-Pallone-Bilirakis-Amo letter, with over 50,000 individual letters send to Congress through the ANCA Rapid Responder system. Over the past weeks, youth advocates participating in the ANCA Rising Leaders program have joined the ANCA DC and Regional teams in visiting over 400 Congressional offices in support of the effort.