Արցախյան հիմնախնդիրը չի կարող gեղաuպանական գործողության արդյունքում համարվել կարգավորված. Խոսրով Հարությունյան
15:59 29/03/2025
«Հիմա պետք է մտահոգվենք Արցախի ապագայով։ Երբ որ լսում եմ գործող իշխանության ղեկավարն ասում է՝ մենք արցախյան շարժման էջը փակեցինք, սա խոսում է  այն մասին, որ ինքն, այդուհանդերձ, արցախյան հիմնախնդիրը տեսնում էր որպես տարածքային վեճ երկու հանրապետությունների միջև»,-Ազատության հրապարակում ի պաշտպանություն արցախցիների իրավունքների հանրահավաքից առաջ լրագրողներին ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը։
Ըստ նրա, եթե արցախյան հիմնախնդիրը դիտարկվի որպես ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք, չեն կարող փակել այդ էջը, նույնն է, որ ասեն՝ մերժում են ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։
«Արցախյան հիմնախնդիրը կարգավորված չէ,այն չի կարող բիրտ, ցեղասպանական գործողության արդյունքում համարվել կարգավորված,  խաղաղ բանակցային գործընթացն այլընտրանք չունի, Մինսկի խումբը չի կարող լուծարվել։
Չի կարող փակված լինել արցախյան շարժման էջը, դա իրավական կարգավիճակ ունեցող շարժում էր, նպատակը ոչ թե Հայաստանի կողմից Արցախի տարածքին տիրելն է, այլ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշումն ապահովելը»,- ասաց Խոսրով Հարությունյանը։

Хосров Арутюнян: Арцахская проблема не урегулирована, и она не может считаться урегулированной в результате грубых, геноцидальных действий
17:59 29/03/2025
«Сейчас мы должны беспокоиться о будущем Арцаха. Когда глава действующей власти в Армении заявляет, мол, "мы закрыли страницу Арцахского движения", это говорит о том, что он, тем не менее, воспринимал Арцахскую проблему как территориальный спор между двумя республиками», – заявил бывший премьер-министр Армении Хосров Арутюнян в беседе с журналистами 29 марта перед митингом в защиту прав арцахцев на площади Свободы в Ереване.
По его словам, если рассматривать арцахскую проблему через призму права народов на самоопределение, то «закрыть» эту страницу невозможно – это было бы равносильно отказу от Устава ООН.
«Арцахская проблема не урегулирована, и она не может считаться урегулированной в результате грубых, геноцидальных действий. Мирный переговорный процесс не имеет альтернативы, а Минская группа ОБСЕ не может быть упразднена», – указал Арутюнян.
Отметим, Минская группа ОБСЕ во главе с тройкой сопредседателей – Россией, США и Францией – была создана в 1992 году для урегулирования карабахского конфликта.
«Страница Арцахского движения не может быть закрыта, это движение имело правовой статус. Его целью было не присоединение Арменией Арцаха, а обеспечение права народа Арцаха на самоопределение», – подчеркнул Хосров Арутюнян.