Իլոն Մասկը վաճառել է X սոցիալական ցանցը՝ իրեն
Ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկի xAI ստարտափը, որը ստեղծել է Grok չաթ-բոտը, գնել է X սոցիալական ցանցի բաժնետոմսերի ամբողջ փաթեթը՝ 45 միլիարդ դոլար արժողությամբ։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում հայտնել է ինքը՝ Իլոն Մասկը։
«xAI-ը ձեռք է բերել X-ը բաժնետոմսերի գնման գործարքի միջոցով: xAI ստարտափն արժե 80 միլիարդ դոլար, իսկ X սոցիալական ցանցը՝ 33 միլիարդ դոլար»,- գրել է Մասկը:
Գազետ.ռու-ի հաղորդմամբ, Մասկն ասել է, որ ընկերությունների ապագան այժմ կդառնա ընդհանուր, իսկ տվյալների ու ծրագրային մոդելների համադրման աշխատանքներն արդեն սկսվել են։
AI ստարտափ xAI-ը հիմնադրվել է Մասկի կողմից 2023 թվականին: Անցյալ տարի, ելույթ ունենալով Tesla-ի համաժողովում, գործարարը խոսել էր xAI ստարտափի ներուժի մասին։
Իլոն Մասկը նաև հայտարարել է, որ արհեստական ​​ինտելեկտի Grok չաթ-բոտը, որը մշակվել է xAI-ի կողմից, հասանելի է դարձել Telegram մեսենջերի օգտատերերին։

Илон Маск продал соцсеть X самому себе
Стартап американского миллиардера Илона Маска xAI, создавший чат-бот Grok, выкупил весь пакет акций социальной сети X (бывший Twitter) стоимостью $45 млрд. Об этом сообщил сам Илон Маск в социальной сети X.
«xAI приобрел X с помощью транзакции по покупке акций. Стартап xAI стоит $80 млрд, а соцсеть X — $33 млрд (если из $45 млрд вычесть $12 млрд долга)», — написал Маск.
Как передает gazeta.ru, он добавил, что будущее компаний теперь станет общим, при этом уже началась работа по совмещению данных и моделей программ.
ИИ-стартап xAI был основан Маском в 2023 году. В прошлом году, выступая на конференции Tesla, бизнесмен заявлял о потенциале стартапа xAI в развитии технологий автономного вождения, создании центров обработки данных нового поколения и интеграции с программным обеспечением Tesla.
Также Илон Маск сообщил, что разработанный компанией xAI чат-бот с искусственным интеллектом Grok стал доступен пользователям мессенджера Telegram.