Մխիթարյան. Ոչ մի վարչական ռեսուրս չի կարողանալու դիմակայել, եթե մարդիկ տնից դուրս գան, գնան ընտրության
«Ընտրեցի հանուն հայկական, երիտասարդ, զարգացող, ավանդույթներով լի, արժեքներով լի, դեպի առաջ ընթացող, անցյալի հետ կռիվ չունեցող, ներկայում իր լուսավոր ապագան ստեղծող Գյումրիի»,- 31/18 ընտրատեղամասում քվեարկելուց հետո լրագրողներին ասաց Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություներին մասնակցող «Իմ հզոր համայնք» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող Ռուբեն Մխիթարյանը։
Պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե այս պահին ի՞նչ մտահոգիչ լուրեր են ստանում, Մխիթարյանը պատասխանեց. «Դեռևս էական մտահոգիչ բաներ չենք իմացել։ Ուղղակի տեղամասեր կան, որտեղ կուտակումներն են շատ։ Բազմաթիվ դիտորդներ կան, վստահված անձինք, լրագրողներ, կարծում եմ՝ ամեն ինչ վերահսկողության տակ է»։
Ըստ Ռ.Մխիթարյանի, գյումրեցիներն արդեն իրենց վերլուծություններն արել են բանավեճերից, քարոզարշավի ընթացքից. «Մարդիկ բավականին երկար ժամանակ է իրենց ընտրությունը, որոշումը կայացրել են»։
Նա ասաց, որ ընդդիմադիր ոչ մի թեկնածուի հետ որևէ քննարկում չի ունեցել. «Պատահական հանդիպել եմ Արտյոմ Ղարաղազարյանի հետ, մանկության ընկեր է, ընթացիկ հարցեր ենք քննարկել։ Գյումրիում ձերբակալությունների օրը հանդիպել եմ Մարտուն Գրիգորյանին, Կարեն Սիմոնյանին»։
Հարցին՝ ավագանու մանդատը պահելո՞ւ է, եթե իր ղեկավարած ուժը մեծամասնություն չկազմի, բայց անցնի ավագանի, Մխիթարյանն ասաց. «Ավագանու մանդատը պահելու եմ, մնացած հարցերն ընտրություններից հետո»։
Պատասխանելով հարցին՝ այսօր վարչական ռեսուրսը կհաղթի՞, թե՞ ընդդիմադիր թեկնածուները, նա ասաց. «Ամեն ինչ գյումրեցիների ձեռքում է, ոչ մի վարչական ռեսուրս չի կարողանալու դիմակայել, եթե մարդիկ տնից դուրս գան, գան ընտրության։ Բարձր մասնակցության դիմաց ոչ մի վարչական ռեսուրս... Տեսնենք, թե ինչ կլինի վերջում»։
Նա նաև ասաց, որ իշխանության թեկնածու Սարիկ Մինասյանին անձնական թշնամի չի համարում։
Քաղաքապետ դառանալու դեպքում ի՞նչպես է պատակերցնում Նիկոլ Փաշինյանի հետ աշխատանքը, քաղաքապետի թեկնածուն պատասխանեց. «Կարծում եմ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է ինչ-որ մի ձև դիմանա»։
Ռուբեն Մխիթարյանն ասաց, որ ընտրություններից հետո, ամենայն հավականությամբ, կհանդիպի քաղաքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյանի հետ։

Рубен Мхитарян: «Все в руках гюмрийцев: если они придут голосовать, административный ресурс будет бессилен»
«Я проголосовал во имя армянского, использующего потенциал молодежи, развивающегося, хранящего традиции и ценности Гюмри – города, не воюющего с прошлым, а создающего свое светлое будущее», – заявил в беседе с журналистами сегодня, 30 марта, после голосования на избирательном участке 31/18 на внеочередных выборах в Совет старейшин города Гюмри Ширакской области Армении возглавляющий список партии «Моя сильная община», кандидат в мэры города от данной политсилы Рубен Мхитарян.
Отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am о том, поступают ли тревожные сообщения о ходе голосования на выборах в Совет старейшин Гюмри, Мхитарян отметил:
«Пока ничего особо вызывающего обеспокоенность не известно. Просто есть избирательные участки, где наблюдаются скопления людей. Но аккредитовано множество наблюдателей, доверенных лиц, журналистов, так что, думаю, все под контролем».
По его мнению, гюмрийцы уже сделали для себя выводы после недавних дебатов с участием первых номеров избирательных списков участвующих в выборах политических сил и предвыборной кампании: «Люди давно определились со своим выбором».
Мхитарян также отметил, что не проводил обсуждений с кандидатами от оппозиции:
«Случайно встретился с Артемом Карагазаряном (кандидат в мэры города Гюмри от партии «Демократическая альтернатива». – Ред.), он мой друг детства, обсудили текущие вопросы. В день задержаний в Гюмри 27 марта виделся с Мартуном Григоряном (кандидат в мэры города Гюмри от блока «Наш город». – Ред.) и Кареном Симоняном (кандидат в мэры города Гюмри от блока «Мать-Армения». – Ред.)».
На вопрос, сохранит ли он мандат члена Совета старейшин Гюмри, если возглавляемая им политсила по итогам сегодняшних выборов не получит большинство, но пройдет в Совет, он ответил:
«Да, от мандата не откажусь, а все остальные вопросы – после выборов».
В ответ на вопрос о том, победят ли сегодня оппозиционные кандидаты или административный ресурс, Мхитарян заявил:
«Все в руках гюмрийцев. Если люди выйдут из дома и придут на избирательные участки, никакой административный ресурс не устоит. Высокая явка станет решающей… Посмотрим, чем все закончится».
Он также подчеркнул, что не считает кандидата в мэры Гюмри от партии власти Сарика Минасяна своим личным врагом.
На вопрос, как он представляет свою работу с Николом Пашиняном в случае избрания мэром Гюмри, Мхитарян ответил:
«Думаю, Николу Пашиняну придется как-то с этим смириться».
Рубен Мхитарян также сообщил, что после выборов, скорее всего, встретится с кандидатом в мэры Гюмри от Коммунистической партии Варданом Гукасяном: «Готов встретиться со всеми оппозиционными кандидатами после выборов», – добавил он.