Գյումրու «սպիտակ ծուխը» և իր դասերը. Վահե Հովհաննիսյան
«Գյումրիից «Պապի ընտրության» սպիտակ ծխի եռօրյա սպասումն իրականում խոսում է շատ լուրջ խնդրի մասին։ Մենք խնդիր ունենք այս և մյուս ազդակները ճիշտ հասկանալու՝ ներհայաստանյան հետագա սցենարները ճիշտ պատկերացնելու համար։
1. Ավարտվում է Նիկոլի և ՔՊ-ի ժամանակաշրջանը։ Ամեն գնով փորձելու են կառչել, բայց միևնույն է տապալվելու են։
2. Անհատների դերը դեռևս շարունակում է մնալ բարձր։ Ընտրազանգվածներն առաջնորդվում են ընտանեկան, կլանային սկզբունքներով, և սա լուրջ խնդիր է։
3. Թրամփը Հայաստանում ջարդել է այսպես կոչված «եվրոպամետների» ուժը։ Օտար թթվածնով սնվող ցանցն աչքի առաջ քանդվում է։ Թե ինչի կտրանսֆորմացվի նրանց նախկին ռեսուրսը՝ առանձին քննարկման թեմա է։
4. Համապատասխան մթնոլորտի դեպքում տանը մնացող մշտապես դիտորդ քաղաքացիներից հնարավոր է ստանալ մոտիվացված ընտրազանգված։
5. Սխալ է այն հապճեպ հետևությունը, թե այս մոդելով կարելի է գնալ խորհրդարանական ընտրությունների։ Համապետական ընտրությունները չեն կարող լինել նույնը՝ մասշտաբի պարզ փոփոխությամբ։ Այս մոդելի ընտրությունը քաղաքական-հասարակական ինստիտուտների տոտալ ստորադասումն է անձերին, կլաններին, մեծ ընտանիքներին։ Մենք չենք կարող խաբել մեզ, թե Կոմունիստական կուսակցությունը Գյումրիում մեծ հաջողության է հասել, կամ «Հայրենիքը» և մի անհայտ կուսակցություն հաջողություն արձանագրեցին։ Դա արել են անհատները, կլանները։ Սա փակուղային մոդել է 21-րդ դարում պետություն զարգացնելու համար։ Ավելի պարզ ասեմ. այս մոդելով ԱԺ ընտրություններում հաղթանակ տանելը բերելու է մի 10-15 ընտանիքների կողմից երկիրը «կադաստրի թղթով» մեջ-մեջ անելուն։
6. Քաղաքական պրոցեսներում ստվերն անթույլատրելի մեծ է։ Մի ամբողջ երկիր սպասում է, թե ստվերում մի քանի հոգի մի քանի անհասկանալի միջնորդներով ի´նչ կպայմանավորվեն։
Այնուհանդերձ, էական պոզիտիվը 1-ին կետն է, որի գործնական ռեալիզացիայի համար, և այդ ընթացքում իրական ռիսկերը չեզոքացնելու համար ա´յլ քաղաքական-հրապարակային պրոցեսներ են պետք։ Սրա մասին պետք է բաց խոսել՝ Գյումրիից սպիտակ ծխի դուրս գալուց հետո»։

В ожидании «белого дыма» из Гюмри. Ваге Оганнисян – об «уроках» муниципальных выборов
«Трехдневное ожидание белого дыма «выборов Папы» из Гюмри в действительности говорит об очень серьезной проблеме. Нам необходимо правильно понимать эти и другие импульсы для правильного представления дальнейших сценариев внутри Армении:
1. Заканчивается эпоха Никола и "Гражданского договора". Они попытаются вцепиться в свои кресла любой ценой, но все равно потерпят фиаско.
2. Роль фигур по-прежнему остается определяющей. Электорат руководствуется семейно-клановыми принципами, и это серьезная проблема.
3. Трамп подорвал влияние так называемых «проевропейцев» в Армении. Сеть, питаемая чуждым кислородом, разваливается на глазах. Во что трансформируется их предыдущий ресурс – отдельная тема для обсуждения.
4. При подходящей атмосфере из остающихся в день голосования дома граждан, предпочитающих роль наблюдателя, можно получить мотивированный электорат.
5. Поспешные выводы о том, что с этой моделью можно идти на парламентские выборы, – неверны. Общереспубликанские выборы не могут быть такими же, как выборы в Совет старейшин Гюмри, просто в других масштабах. Выбор этой модели заключается в тотальном подчинении политико-социальных институтов персонам, кланам и большим семьям. Мы не можем обманывать себя тем, что Коммунистическая партия добилась большого успеха в Гюмри или что "Айреник" ("Отечество") и еще одна неизвестная партия добились успеха (третье место на выборах в Совет старейшин Гюмри занял блок "Наш город", в который входят  партии "Единая Армения" и "Отечество". – Ред.). Это успех отдельных фигур, кланов. Это тупиковая модель для развития государства в XXI веке. Говоря более простым языком: победа на выборах в Национальное Собрание с помощью этой модели приведет к разделу страны по «кадастровым бумагам» примерно на 10-15 семей.
6. Теневой сектор в политических процессах недопустимо велик. Вся страна ждет, о чем договорятся несколько человек, находящихся в тени, через каких-то непонятных посредников.
Тем не менее, пункт 1 – весьма позитивный, для его практической реализации и нейтрализации реальных рисков в этот период необходимы другие публично-политические процессы. Говорить об этом нужно открыто – после появления белого дыма из Гюмри».