9 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը
10:01 02/04/2025
«9 տարի առաջ այս օրը` 2016 թվականի ապրիլի 2-ին, Ադրբեջանը մասշտաբային ռազմական գործողություններ սկսեց Արցախի ուղղությամբ:
Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը և հայերի գոյության հարցը վերջնականապես փակել:
Արցախի պաշտպանության բանակը` իր թիկունքում ունենալով հայ ժողովրդի ամուր սատարումը և արդար պայքարը, 4-օրյա մարտերում տապալեց ադրբեջանական ռազմական պլանը` նրան պատճառելով մարդկային և տեխնիկային հսկայական կորուստներ:
Մարտական 4-օրյա գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը ունեցավ 75 զոհ:
Հետախուզության և տարբեր երկրների համապատասխան ծառայությունների կողմից ստացած տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունեցել էր 700-ի կարգի կորուստներ, նրա տարբեր բրիգադներ, այդ թվում` հիմնական գրոհային ուժը` «Յաշմա»-ի հատուկ նշանակության բրիգադը, ունեցած մեծածավալ կորուստներից հետո դարձավ անմարտունակ:
Հավերժ փառք հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված մեր հայրենակիցներին, մեծագույն հարգանք բոլոր այն անձանց, ովքեր այս տասնամյակներում իրենց նպաստն ու մասնակցությունն են բերել մեր հայրենիքի ու նրա տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը»։
2016 թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը 25-ամյա զինադադարից հետո Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա սկսեց Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով`  կիրառելով իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները։ Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի և Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև սկսվեցին լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ, որը հետագայում կոչվեց  Քառօրյա պատերազմ կամ  Ապրիլյան պատերազմ։
Առճակատումը տևեց ապրիլի 2-ից 5-ը։ Առավել թեժ մարտեր են ընթացել արցախա-ադրբեջանական շփման գծի հարավային (Հադրութ) և հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղություններում։
Ռազմական գործողությունները սկսվում են գիշերը ժամը 03:00-ին: Ժամը 9։10-ին հայկական կողմը հայտնել է ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների մարդկային կորուստների և հյուսիսային հատվածում ոչնչացված մարտական ուղղաթիռի մասին։ Կարճ ժամանակ անց հայկական պաշտոնական աղբյուրները հայտնում են ադրբեջանական զրահատեխնիկայի ոչնչացման մասին։ Մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի ՀՕՊ ուժերը առաջնագծի հյուսիսային ուղղությամբ ոչնչացրել են Ադրբեջանի ԶՈւ 1 միավոր ուղղաթիռ: Հակառակորդը հարվածներ է հասցնում նաև խաղաղ բնակավայրերին և մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին։ Ժամը 10։00-ի կողմերը ադրբեջանցիների կողմից խաղաղ բնակավայրերի հրթիռակոծության հետևանքով Արցախի Մարտունու շրջանի Զորավան գյուղում զոհվում է 12-ամյա Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են և տեղափոխվել հիվանդանոց։
Արցախի Պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ հայկական ստորաբաժանումները հայկական Թալիշ գյուղի ուղղությամբ հետ են վերցրել նախորդ օրը կորցրած կարևոր հենակետերից մեկը, հայկական կողմից վիրավորվել է երկու զինծառայող։ Ռազմաճակատի հարավային մասում ոչնչացրել են ադրբեջանական զինված ուժերի երկու տանկ և հետևակի մարտական մեկ մեքենա։ Ապրիլի 3-ի լույս 4-ի գիշերը շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական կողմը ականանետներով ու հրանոթներով շարունակում է արկակոծել հայկական զինված ուժերի առաջնային դիրքերն ու մերձակա հայկական բնակավայրերը։
Այդ օրը Մարտակերտի ճանապարհին անօդաչու սարքը ռմբակոծում է Սիսիանի ջոկատի ավտոբուսը, զոհվում է 5 մարդ, այդ թվում երկու գյուղապետ:
Ապրիլի 4-ի լույս 5-ի գիշերը առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը կիրառում են «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ։ Ժամը 12․00-ի դրությամբ հաստատվում է հրադադար, դադարեցվում են ռազմական գործողությունները։ Զինադադար հայտարարելու համար ընթանում են բանակցային գործընթացներ։
Վիեննայում հանդիպում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով:
Ապրիլ ամսվա ընթացքում հայկական զինված ուժերից մարտական գործողությունների հետևանքով զոհվել է 110 և վիրավորվել 121 զինծառայող և կամավորական:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական զինուժի կորուստներին՝ այս մասին հստակ տվյալներ չկան: Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը մարտական գործողությունների օրերին հայտարարել է միայն 31 զինծառայողի կորստի մասին, սակայն տարբեր աղբյուրների տվյալներով՝ ադրբեջանական կողմը մոտ 300 զոհ է ունեցել:
Կրակի դադարեցման պայմանավորվածության ձեռքբերման պահի դրությամբ ադրբեջանական կողմը կորցրել էր նաև 24 տանկ, 1 ՀՄՄ, 6 զրահապատ մեքենա, 1 ինժեներական մեքենա, 1 «Գրադ» ՀԿՌՀ, 2 ուղղաթիռ և 12 անօդաչու թռչող սարք[11]: Հատուկ նշենք, որ հայկական կողմը կորցրել է մեկ ԱԹՍ: Արցախյան կողմի տեխնիկական զինվածությունն այնքան խիտ էր, որ գործնականում անհնար էր առանց մեծ կորուստների առաջ շարժվել, ինչն էլ ապացուցվեց կորուստների մեծ թվաքանակով, այն էլ՝ արհեստավարժ զորքերի կիրառման դեպքում:

9 лет назад в этот день Азербайджан поставил перед собой задачу – решить карабахский конфликт  с помощью военной авантюры
12:22 02/04/2025
9 лет назад в этот день Азербайджан поставил перед собой задачу – решить карабахский конфликт с помощью военной авантюры
9 лет назад в этот день, 2 апреля 2016 года, Азербайджан начал широкомасштабные военные действия в направлении Арцаха, напомнил  на своей странице в соцсети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Азербайджан тогда поставил перед собой задачу – решить карабахский конфликт  с помощью военной авантюры и окончательно закрыть вопрос существования армян.
Армия обороны Арцаха, при крепкой поддержке армянского народа и справедливой борьбе, в четырехдневных боях провалила азербайджанский военный план, причинив Баку огромные людские потери и потери техники.
В результате четырехдневных боевых действий с армянской стороны погибли 75 человек.
По информации, полученной разведкой и соответствующими службами разных стран, потери азербайджанской стороны составили около 700 человек, ее различные бригады, в том числе основная наступательная сила – бригада специального назначения "Яшма", после колоссальных  потерь стали небоеспособными.
Вечная слава нашим соотечественникам, павшим во имя защиты Родины, огромное уважение всем тем людям, которые в эти десятилетия вносили свой вклад и участвовали в защите нашей Родины и ее территориальной целостности», – написал Абрамян.
Прошло 9 лет с апрельской войны в Арцахе: в ночь с 1 на 2 апреля 2016 года предпринял крупномасштабное наступление вдоль всей линии соприкосновения вооруженных сил Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) и Азербайджана с использованием тяжелой техники, артиллерии и боевой авиации.
Боевые действия длились со 2 по 5 апреля. Наиболее интенсивные бои велись в южном (Гадрут) и северо-восточном (Мартакерт) направлениях линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана.
Всего в ночь на первый день апреля азербайджанский спецназ предпринял боевые действия более чем в 35 направлениях. С самого начала некоторым группам удалось проникнуть и устроить засаду вблизи армянских подразделений и инфраструктур населенных пунктов.
Боевые действия начались в 03:00. В 9:10 армянская сторона сообщила о потерях подразделений азербайджанских ВС и уничтоженном в северной части боевом вертолете. Вскоре после этого армянские официальные источники сообщают об уничтожении азербайджанской бронетехники. В частности, силы ПВО Нагорного Карабаха в северном направлении передовой уничтожили 1 вертолет ВС Азербайджана.
Враг наносил также удары и по мирным населенным пунктам и по ряду мест постоянной дислокации воинских частей. 2 апреля в результате осуществленного в направлении Мартуни ракетно-артиллерийского обстрела из установки БМ-21 («Град») был убит Вагинак Татулович Григорян 2004 г.р., еще двое детей – 12-летний Вардан Андреасян и 11-летний Геворк Григорян – получили ранения.
Во второй половине дня Министерство обороны РА сообщило, что в районе села Левонарх в Арцахе  был уничтожен азербайджанский диверсионно-разведывательный отряд, а азербайджанская сторона понесла потери. В районе 12:30 ПВО Армии обороны поразила еще один вертолет в юго-восточном направлении и две единицы БПЛА в северо-восточном направлении.
3 апреля, начиная с 06:00, Вооруженные силы Азербайджана продолжили вести агрессивные боевые действия с применением ракет и бронетехники в южном направлении передовой линии.
3 апреля азербайджанская сторона выступила с заявлением о прекращении огня в одностороннем порядке, но продолжила боевые действия и обстрел мирного населения в Мартакерте.
Армия обороны Арцаха сообщила, что армянские подразделения отбили один из утерянных накануне важных опорных пунктов в направлении армянского села Талиш, с армянской стороны были ранены двое военнослужащих. В южной части фронта были уничтожены два танка вооруженных сил Азербайджана и одна боевая машина пехоты.
В ночь с 3 на 4 апреля по всей линии соприкосновения азербайджанская сторона продолжила обстреливать передовые позиции армянских вооруженных сил и близлежащие армянские населенные пункты минометами и артиллерией.
Около 07:00 утра начались наиболее интенсивные обстрелы в юго-восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения.
Вооруженные силы Азербайджана использовали тяжелую технику, в том числе тяжелую огнеметную систему и боевые беспилотники. Артиллеристы армянских ВС вывели из строя эти системы, а подразделения ПВО поразили один ударный БПЛА.
В этот день по дороге в Мартакерт беспилотник обстрелял автобус отряда Сисиана; погибли 5 человек, в том числе две главы сельских общин.
В ночь с 4 на 5 апреля Вооруженные силы Азербайджана в южном направлении передовой применили реактивную систему залпового огня «Смерч».