Բրիտանացի պատգամավորները կառավարությունից պահանջում են ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու համար
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամ, Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ խորհրդարանական բազմակուսակցական խմբի նախագահ Ջեսիկա Մորդենը, խմբի փոխնախագահներ Ջոն Ուիթինգդեյլը, Կրիս Լոուն և Լորդ Մարկ Մաքինսը նամակ են հղել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը՝ խնդրելով աջակցել Բաքվում պահվող հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանը։ Այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել Ջեսիկա Մորդենան:
Բրիտանացի խորհրդարանականները նամակում խստորեն դատապարտել են Բաքվում պահվող 23 հայ բանտարկյալների շարունակական կալանքն ու դատավարությունները և կոչ են արել Մեծ Բրիտանիայի կառավարության նախարարներին՝ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա, ինչը կօգնի հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանը։ Նամակում մասնավորապես ասվում է.
«Մեծ մտահոգություն կա, այդ թվում՝ բանտարկյալների հարազատներից և Մեծ Բրիտանիայում սփյուռքից եկող լուրերի առնչությամբ՝ կապված բանտարկյալների անկախ իրավական աջակցության բացակայության, ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին դատավարություններին հետևելու արգելքի հետ։
Մենք նաև ահազանգ ենք հնչեցնում Բաքվում BBC News Azerbaijani և «Ամերիկայի Ձայնի» դադարեցումների մասին, ինչպես հաղորդվում է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հրամանով, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեության դադարեցման, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի բազմաթիվ գործակալություններին երկրից արտաքսելու մասին հաղորդվող սպառնալիքների վերաբերյալ։
Բանտարկյալների ընտանիքների անդամները մեզ հայտնում են, որ նրանք գտնվում են գրեթե ամբողջական մեկուսացման մեջ և հազվադեպ են կապ հաստատում հարազատների հետ։
Մենք հատկապես մտահոգված ենք բանտարկյալներից մեկի՝ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակով, որը մինչև վերջերս գրեթե մեկ ամիս հացադուլի մեջ էր։
Մենք խնդրում ենք, որ նախարարները քննարկեն Բաքվում բրիտանական դեսպանության ներկայացուցիցների՝ 23 հայ բանտարկյալներին այցելելու հնարավորությունը։ Մենք նաև խնդրում ենք նախարարներին՝ հաստատակամորեն խնդրել Ադրբեջանին՝ թույլատրել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին վերադառնալ Ադրբեջան և այցելելու բանտարկյալներին՝ ստուգելու նրանց ինքնազգացողությունը, վերականգնել Բաքվում BBC News Azerbaijani աշխատանքները, ինչպես նաև ապահովել դատավարությունների մանրազննին վերահսկողությունը և անհապաղ կերպով ազատ արձակել բոլոր հայ բանտարկյալներին՝ իբրև երկու երկրների միջև կայուն խաղաղության տանող ուղու գրավական»։

Британские депутаты требуют от правительства оказать давление на Азербайджан для освобождения армянских заключенных
Член британского парламента Джессика Морден вместе с группой политических деятелей обратилась к Министрам Правительства Великобритании по вопросу об армянских заключенных. Авторы письма, наряду с другими предложениями, просят, чтобы армянских заложников посетили официальные лица посольства Великобритании в Баку.
«В качестве председателя APPG (All-Party Parliament Group for Armenia – Межпартийная парламентская группа – ред.) по Армении вместе с моими коллегами – заместителями председателя мы сегодня направили Министрам Правительства Великобритании письмо по вопросу армянских заключенных», - написала она в сети Х, приложив копию письма.
В документе, датированном 1 апреля 2025 г., в частности, говорится: «Мы, официальные лица Межпартийной парламентской группы по Армении в Парламенте Великобритании, решительно осуждаем продолжающееся содержание под стражей и судебные процессы над 23 армянскими заключенными в Баку и призываем Министров Правительства Великобритании оказать давление на Азербайджан, чтобы добиться их освобождения.
Существует большая обеспокоенность, в том числе со стороны родственников и диаспоры в Великобритании, по поводу отсутствия у них доступа к независимой юридической поддержке, сообщений о физических и психологических пытках и запрета международным организациям и СМИ наблюдать за судебными процессами.
Мы также выражаем обеспокоенность в связи с приостановкой работы BBC News Azerbaijani и Voice of America в Баку, как сообщается, по указанию Министерства иностранных дел Азербайджана; прекращением азербайджанскими властями деятельности Международного комитета Красного Креста в стране и сообщениями об угрозе изгнания многих агентств ООН.
Члены семей заключенных сообщают нам, что они практически полностью изолированы и лишь изредка контактируют со своими семьями. Мы также особенно обеспокоены здоровьем одного из заключенных, Рубена Варданяна, который до недавнего времени находился в состоянии голодовки в знак протеста в течение почти месяца.
Мы просим Министров изучить возможности посещения должностными лицами посольства Великобритании в Баку 23-х армянских заключенных. Мы также просим Министров решительно заявить Азербайджану, чтобы он позволил Международному комитету Красного Креста вернуться в Азербайджан и посещать их для проверки их состояния; разрешил возобновление работы BBC News Azerbaijani и обеспечил им возможность наблюдения за судебными процессами; и немедленно освободил всех оставшихся армянских заключенных на пути к прочному миру между двумя странами».