Նկատի առնելով, որ Գերմանիայի նախագահը մեկնելու է նաև Ադրբեջան՝ Վեհափառ Հայրապետը խնդրանքով է դիմել նրան
Երեկ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին է այցելել Հայաստան պաշտոնական այցով ժամանած Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից հայտնում են՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նախագահ Շտայնմայերին և նրա մեծազնիվ տիկին Էլկե Բուդենբենդերին ողջունել է Միածնաէջ Մայր Տաճարում՝ ներկայացնելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Սուրբ Էջմիածնի մեծ դերակատարությունը հայ ժողովրդի ազգային ու քրիստոնեական ինքնության կերտման գործում և նրա կարևոր ազգապահպան առաքելությունը։
Նորին Սրբությունը հաստատել է, որ պատմության ընթացքում հայ ազգն իր հավատքի զորությամբ և առ Աստված ապավինությամբ է դիմագրավել նեղություններն ու փորձությունները, Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի նմանությամբ հաղթահարել բազում գողգոթաներ՝ այդ թվում 20-րդ դարասկզբին իր նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը։ Հայոց Հովվապետը հույս հայտնեց, որ նույն հավատքով և ամուր կամքով հայ ժողովուրդը կհաղթահարի վերջին տարիներին հայրենիքին պատուհասած փորձությունները և ներկա ծանր մարտահրավերները։
Նկատի առնելով այն, որ Գերմանիայի նախագահը մեկնելու է նաև Ադրբեջան՝ Վեհափառ Հայրապետը խնդրանքով դիմել է պրն Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին՝ Բաքվում բարձրաձայնելու Արցախի ժողովրդի արդար իրավունքների, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների ազատ արձակման, հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հիմնախնդիրները։ Նորին Սրբության խոսքի համաձայն, առկա հարցերի հետևողական բարձրաձայնման շնորհիվ վերջիններիս արդար հանգուցալուծմամբ միայն հնարավոր պիտի լինի տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատել և ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության պայմաններ ստեղծել։
Գերմանիայի նախագահ Շտայնմայերը, շնորհակալություն հայտնելով Նորին Սրբություն Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսին քրիստոնեական հնագույն սրբավայր այցելելու հնարավորության համար, կարևորեց կրոնների դերակատարությունը ժողովրդների կյանքում խաղաղության և համերաշխության ապահովման գործում։ Պրն. Շտայնմայերը հավաստիացրել է Հայոց Հայրապետին, որ իր միջնորդական ջանքերը կգործադրի ի նպաստ տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հաստատման։
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահի հետ միասին Իջման Սուրբ Սեղանի առջև աղոթք են բարձրացրել առ Աստված աշխարհում խաղաղության և մարդկության բարօր ու ապահով կյանքի համար։
Վերջում նախագահը Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանի ուղեկցությամբ շրջել է Մայր Տաճարում, ծանոթացել հիմնանորոգված սրբավայրի պատմությանը։

Armenian church leader asks German president to push for prisoner release in Azerbaijan
German President Frank-Walter Steinmeier, who was in Armenia on an official visit, paid a visit to the Mother See of Holy Etchmiadzin on Tuesday.
His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians, warmly welcomed Steinmeier and his wife Elke Büdenbender in the Mother Cathedral of Holy Etchmiadzin. His Holiness presented the significant role of the Armenian Apostolic Holy Church and Holy Etchmiadzin in shaping the national and Christian identity of the Armenian people, as well as its vital mission in preserving Armenian heritage, the church press office reported.
"His Holiness emphasized that, throughout history, the Armenian people, empowered by faith and trust in God, have risen above many Golgothas drawing strength from the example of the Lord and Savior Jesus Christ, including the Armenian Genocide at the outset of the 20th century. His Holiness expressed confidence that, with the same faith and determination, the Armenian people will surmount the challenges currently facing their homeland," it said.
"Considering that President Steinmeier was scheduled to visit Azerbaijan, His Holiness respectfully requested that the President raise crucial issues during his discussions in Baku, including the protection of the legitimate rights of the people of Artsakh, the urgent release of Armenian prisoners of war and hostages, and the preservation of Armenia’s invaluable spiritual and cultural heritage."
The Armenian religious leader affirmed that a lasting and sustainable peace in the region could only be achieved through principled dialogue that ensures a just resolution, thereby fostering conditions for the peaceful coexistence of nations.
In turn, Steinmeier expressed his sincere gratitude to Catholicos Karekin II for the opportunity to visit this revered Christian sanctuary and underscored the pivotal role of religion in promoting peace and mutual understanding among nations. Steinmeier assured Karekin II of his commitment to facilitating efforts to secure a durable and lasting peace in the region.
Following the meeting, Catholicos Karekin II and President Steinmeier jointly offered a prayer at the Holy Descent Altar, asking God for global peace and the well-being and safety of all humanity.
Upon completion of his visit, the German leader, accompanied by Bishop Serovbé Isakhanyan, Primate of the Armenian Diocese of Germany, toured the Mother Cathedral and was briefed on the historical significance and recent restoration efforts of this sacred site.