Իսկանդարյան. Թուրքիայի ազդեցությունը մեծանում է, Իրանի խնդիրն է պահպանել իր դիրքերը տարածաշրջանում
«Իրանը փորձում է պահպանել հարաբերությունների մակարդակը միաժամանակ և Հայաստանի, և Ադրբեջանի հետ: Այնպես չէ, որ դա նոր բան է։ Իրանի համար երկրները շատ տարբեր են՝ շատ տարբեր փոհարաբերություններով: Բայց այս մյուս երկիրը կարևոր է Իրանի համար»,- Երևանում ընթացող «Հայք-Իրան-հազարամյա հարեվանություն» թեմայով միջազգային կոնֆերանսի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ պատախանելով հարցին՝ Իրանը փորձո՞ւմ է տարածաշրջանում հակակշիռ դառնալ Թուրքիային։
Նրա խոսքով, հիմա չափազանց բարդ ժամանակաշրջանը է. «Նկատի ունեմ Իրանի համար էլ, ոչ միայն Հարավային Կովկասի համար։ Փոխվում է տարածաշրջանի կոնֆիգուրացիան, փոխվում է աշխարհագրությունը։ Թուրքիան իսկապես հզորանում է ոչ միայն Հարավային Կովկասում, այլև Մերձավոր Արևելքում (Սիրիա, Լիբանան): Միջերկրական ծովի հարավում շատ հետաքրքիր դինամիկա է զարգանում՝ նկատի ունեմ իսրայելա-սիրիական սահմանը, իսրայելա-լիբանանյան սահմանը և այլն:
Այս պայմաններում Իրանի համար շատ կարևոր է, որ, նվազագույնը, չկորցնի իր շուրջ դիրքերը, և հավանաբար դրանով է բացատրվում այն քաղաքականությունը, որը տարվում է»։
«Տեսնենք, թե ինչպես կստացվի: Դա կախված է շատ բաներից՝ սկսած ուկրաինական պատերազմից մինչև ԱՄՆ դիրքորոշումը: Բայց ժամանակները հիմա բավականին հետաքրքիր են, ես կասեի՝ բուռն։
Իրանի և Թուրքիայի միջև ինչ-որ հավասարակշռություն գոյություն է ունեցել դարեր շարունակ։ Բայց հիմա, կրկնում եմ, թուրքական ազդեցությունը մեծանում է։ Թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները հետագայում, կախված են նշածս տարրերից»,- ասաց Ա. Իսկանդարյանը։

Александр Искандарян: Турецкое влияние усиливается, задача Ирана – сохранение позиций в регионе
«Иран пытается поддерживать уровень отношений одновременно и с Арменией, и с Азербайджаном. Это так не первый день. Очень разные для Ирана страны, с очень разными взаимоотношениями. Но эта другая страна для Ирана важна», – заявил 3 апреля в беседе с журналистами на полях международной конференции на тему «Айк – Иран: тысячелетнее соседство» директор Института Кавказа Александр Искандарян в ответ на вопрос, пытается ли Иран стать противовесом для Турции в регионе.
«Период сейчас чрезвычайно сложный: я имею в виду и для Ирана, не только для Южного Кавказа. Меняется конфигурация региона, география меняется. Действительно усиливается Турция – не только на Южном Кавказе, но и на Ближнем Востоке (Сирия, Ливан). Очень интересная динамика развивается на юге Средиземного моря – имею в виду израильско-сирийское приграничье, израильско-ливанское и т.д..
В этих условиях Ирану очень важно, как минимум, не потерять позиций вокруг себя, и этим, наверное, объясняется та политика, которая проводится», – подчеркнул Искандарян.
«Посмотрим, как это будет получаться. Это зависит от очень многих вещей – от украинской войны до позиции США. Но время сейчас достаточно интересное, турбулентное, я бы сказал», – добавил он.
«Какой-то баланс между Ираном и Турцией столетиями существует. Но сейчас, повторяюсь, турецкое влияние увеличивается. Как будут развиваться события дальше – зависит от тех элементов, о которых я сказал», – отметил Искандарян.