Ադրբեջանը ցանկանում է ողջ հայությանը ցույց տալ, թե ինչ կարող են անել մեզ հետ. Ռուբեն Վարդանյանի որդու հարցազրույցը LE SPECTACLE DU MONDE-ին
Բաքվում ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական LE SPECTACLE DU MONDE պարբերականին: Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հարցազրույցը որոշ կրճատումներով:
-Ի՞նչ պայմաններում է պահվում Ձեր հայրը Ադրբեջանում։
Դա հարց է, որը միաժամանակ և՛ պարզ է, և՛ բարդ։ Բաքվում իրավիճակը ամբողջովին զուրկ է թափանցիկությունից: Մենք իրականում հստակ չգիտենք, թե ինչ է կատարվում այնտեղ: Մեկ տարի առաջ՝ 2024 թվականի ապրիլին, երբ հայրս հացադուլի մեջ էր՝ ի նշան բողոքի կալանքի դեմ, երկու շաբաթ լուր չունեինք նրանից։ Եթե ինձ հարցնեք երեկվա կամ այսօրվա մասին, մենք տեղեկություն չունենք։ Տեսականորեն մենք ամեն շաբաթ հեռախոսով առնվազն մեկ անգամ հաղորդակցվելու հնարավորություն ենք ստանում։ Ակնհայտ է նաև, որ ամեն անգամ, երբ նորություն չկա, մենք սկսում ենք անհանգստանալ:
-Ինչպե՞ս եք հաղորդակցվում նրա հետ՝ փոստով, հեռախոսով, փաստաբանի միջոցով։
-Առաջին միջոցը Կարմիր Խաչն է: Բայց դա ամենահեշտ բանը չէ: Կազմակերպության սահմանած կանոնները շատ են: Շփումների թիվը սահմանափակ է, բայց ակնհայտ է, որ դա ավելի լավ է, քան ընդհանրապես ոչինչ չունենալը: Մյուս հնարավորությունը հեռախոսային մի քանի րոպեներն են, որոնցից կարող ենք օգտվել ամեն շաբաթ: Բայց մենք երբեք չգիտենք՝ արդյոք հաջորդ շաբաթ հեռախոսազանգ կլինի, թե ոչ: Դա թողնված է Ադրբեջանի կամքին։ Կարող ենք նաև նամակներ փոխանակել, բայց դա իրականում ավելի դժվար է։ Մի անգամ ինն ամիս ուշացումով նամակ ստացա... Ամեն դեպքում, այս հարցն արդեն օրակարգից դուրս է, քանի որ Բաքուն պատրաստվում է արգելել Կարմիր Խաչի գործունեությունը։
Տեղում կա փաստաբան, բայց նրա վրա զգալի ճնշում է գործադրվում: Մենք ունենք նաև միջազգային իրավապաշտպան, որը գործին հետևում է ԱՄՆ-ից։ Ինչ վերաբերում է մեզ, ապա մեզ համար անհնար է այցելել հորս։
-Ի՞նչ եք կարծում, ինչ ծրագիր է իրականացնում Բաքուն՝ ձերբակալելով Ձեր հորը։ Արդյո՞ք այդ ծրագրի հիմքում ընկած է նրա խիզախությունը, նրա վճռականությունը կոտրելու ցանկությունը: Եվ այդպիսով, փորձել հոգեբանորեն կոտրել համայն հայությանը…
-Դուք իրավացի եք: Պատահական չէ, որ հորս ձերբակալությունը 2023 թվականի սեպտեմբերին հատուկ տեսանկարահանվել է. դա նրանց ռազմավարության մի մասն է։ Նրանք ցանկանում են աշխարհասփյուռ հայերին ցույց տալ, թե ինչ կարող են անել մեզ հետ։ Բաքուն օգտագործում է հորս կերպարն ու հեղինակությունը՝ համայն աշխարհին ուղերձ հղելու համար: Դժբախտաբար, կարելի է ասել, որ դա նրանց ինչ-որ առումով հաջողվում է։ Ադրբեջանը հայերին դիմում է ահաբեկման, նվաստացման տրամաբանությամբ և էլ ավելի հեռուն գնալու ցանկությամբ։ Վաղը նրանք կարող են Երևանի բնակիչներին ասել՝ «Ուզո՞ւմ եք անվտանգ ապրել: Դե ուրեմն, հիմա, երբ Արցախն արդեն մերն է, մենք Սյունիքի մարզն ենք ուզում, հետո միգուցե խաղաղություն հաստատվի»։ Ադրբեջանը չի թաքցնում այդ փաստը, քանի որ ներկայում ամբողջ Հայաստանի տարածքը համարում է «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Այս հռետորաբանությունը, ըստ իս, շատ մտահոգիչ է Հայաստանի համար։
-Ի՞նչ կարելի է ասել բուն դատավարության, ինչպես նաև ներկայացված փաստաթղթերի ոչ թափանցիկ լինելու մասին, որոնք հասանելի չեն պաշտպանական կողմին։
-Սա աբսուրդի թատրոն է։ Հորս առաջադրված է 44 մեղադրանք, որոնք բոլորն էլ ակնհայտորեն անհիմն են։ Մինչ օրս մեղադրող կողմը իրեղեն որևէ ապացույց չի ներկայացրել։ Մեր փաստաբանը չի կարողացել ձեռք բերել վարույթում գտնվող փաստաթղթերը։ Խոսքն ավելի քան 25000 էջանոց գործի մասին է, որն ամբողջությամբ ներկայացված է ադրբեջաներենով։ Հետևաբար, առանց գործին մանրամասներին ծանոթանալու, մեր փաստաբանների համար անհնար է դառնում պատրաստել հորս պաշտպանությունը։ Ադրբեջանի կառավարությունն անընդհատ կրկնում է, որ դատավարությունը բաց է լրագրողների և հասարակական կազմակերպությունների համար։ Սակայն դատական վերջին լսումների ժամանակ Reuters-ի և այլ գործակալությունների լրագրողներին արգելվել է մուտք գործել դատարան: Amnesty International-ը արդեն իսկ դատապարտել է այս դատավարության աչառու ընթացքը։
-Ի՞նչը կարող է նպաստել Ձեր հոր և նրա քսաներկու բախտակիցների ազատ արձակմանը:
-Շատ կարևոր է նշել, որ մենք հորս գործը չենք առանձնացնում մյուս հայ բանտարկյալներից: Նրանցից յոթը Արցախի առաջնորդներ են։ Որպեսզի Բաքուն հաջողության հասնի, նրան անհրաժեշտ է, որ բոլորը լռեն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպանության մասին, Բաքուն ցանկանում է, որ աշխարհը շարունակի այլ կողմ նայել: Ուստի ամենակարևոր բանը դրա մասին խոսելն է, գրելը։ Սոցիալական ցանցերում, ռադիոյով, ամենուր: Ես գիտեմ, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը շատ բաներ է ասում հայերին աջակցելու համար։ Պետք է խոսել Գերմանիայի, Միացյալ Թագավորության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանների հետ։ Եվ բնականաբար, պետք է հարցնել եվրոպացիներին գազի մասին։
-Նույնիսկ հաշվի առնելով, որ տիկին ֆոն դեր Լայենը պնդում էր, որ Ադրբեջանը վստահելի գործընկե՞ր է։
-Անհավատալի է, այնպես չէ՞: Ինչպե՞ս կարելի է վստահելի լինել, երբ անընդհատ խոսում են մարդու իրավունքների մասին և միաժամանակ գործ են բռնում Ալիևի հետ։ Խոսքը վերաբերում է նաև Մեծ Բրիտանիային: Ալիևների ընտանիքը մեծաթիվ սեփականություն ունի Լոնդոնում։ Ինչո՞ւ ճնշում չգործադրել նրա վրա: Ես, իհարկե, հասկանում եմ, թե ինչ է ռեալ պոլիտիկը, սակայն կան նաև կարմիր գծեր։
-Իսկ դատավարության այս ծաղրը գրավե՞լ է արդյոք ամերիկյան նոր վարչակազմի ուշադրությունը: Դոնալդ Թրամփի շրջապատի կողմից Ադրբեջանի վրա ավելի մեծ ճնշում կլինի՞։
-Սա կարևորագույն կետերից մեկն է: Շատ հայեր բավականին հոռետեսորեն են տրամադրված Հանրապետականների նոր վարչակազմի նկատմամբ։ Բայց եթե անկեղծ խոսենք, ի՞նչ է արել Բայդենի վարչակազմը մեզ համար: Պարզապես խոսքեր: Իրականում, ես հիշում եմ, որ Դոնալդ Թրամփը քրիստոնյաների ինքնությունն ու իրավունքները պաշտպանելու հաստատակամություն էր հայտնել։ Կարծում եմ՝ դա նրա համար իսկապես կարևոր թեմա է: Բացի դրանից, դա մի հարց է, որը բարձրացվում է նաև նրա թիմի ներսում: Այնպիսի անհատների մակարդակով, ինչպիսիք են նոր պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կամ Մայքլ Ուոլցը: Առաջնային է, որ Հայաստանի կառավարությունը նոր վարչակազմին ցույց տա, որ մենք քրիստոնյա ժողովուրդ ենք՝ մեր մշակույթով և իրավունքներով։ Սա պատմական հնարավորություն է՝ փոխելու ամերիկյան կառավարության դիրքորոշումը։
-ԱՄՆ-ում, մասնավորապես, Կալիֆորնիայում գործում է հայկական ազդեցիկ լոբբի։ Արդյո՞ք այն բավականաչափ մոբիլիզացված է:
-Իհարկե, Սփյուռքը մեզ շատ է աջակցում։ Բայց խնդիրը Սփյուռքի և Հայաստանի իշխանությունների միջև տարբերություններն են։ Համակարգված քաղաքական գործողություններ դժվար է իրականացնել: Հասկանալի է, որ երբ ռազմագերիներ ունես, իշխանությունն է, որ պետք է կարգավորի իրավիճակը։
-Դա հարցեր է առաջացնում Փաշինյանի կառավարության հաստատակամության մասին, որն առաջ էր տանում այն թեզը, որ Արցախը պետք է հանձնվի։ Դա մի դիրքորոշում է, որը Ռուբեն Վարդանյանը միշտ դատապարտել է՝ համարելով, որ Արցախի զիջումը վտանգի տակ կդնի ամբողջ Հայաստանը։
-Գերիների հարցը կենսական նշանակություն ունի։ Փաշինյանն ասում է, որ խնդիրը կարևոր է: Կան բաներ, որ փոքր երկիրը կարող է անել իրեն պաշտպանելու համար, օրինակ՝ ապահովել իր գերիների ազատ արձակումը: Այս պահին հույս ունենք, որ իրավիճակը կփոխվի: Պետք է խոսել այս իրավիճակի մասին, և դուք՝ լրագրողներդ, կարող եք լուսաբանել այս իրավիճակը, որպեսզի մեր գերիները մոռացության չմատնվեն։

Азербайджан хочет показать армянам всего мира, что они могут с нами сделать. Интервью сына Рубена Варданяна LE SPECTACLE DU MONDE
12:42 03/04/2025
Сын незаконно удерживаемого в Баку Рубена Варданяна Давид Варданян дал интервью французскому изданию LE SPECTACLE DU MONDE. Ниже представлен перевод интервью с некоторыми сокращениями.
-В каких условиях содержится ваш отец в Азербайджане?
- Это вопрос, который одновременно и прост, и сложен. В Баку ситуация совершенно лишена прозрачности. Мы четко не знаем, что в действительности происходит там. Год назад, в апреле 2024 года, когда мой отец проводил голодовку в знак протеста против ареста, у нас две недели не было о нём никаких вестей.
Если спросите меня о вчерашнем или сегодняшнем дне, у нас нет информации. Теоретически мы каждую неделю как минимум один раз получаем возможность общаться по телефону. Ясно также, что каждый раз, когда нет новостей, мы начинаем беспокоиться.
-Как вы с ним общаетесь: по почте, по телефону, или посредством адвоката?
- Первое средство – Красный Крест. Но это не самое простое дело. У организации очень много установленных правил. Число контактов ограничено, но очевидно, что это всегда лучше, чем вообще ничего не иметь. Другая возможность — несколько минут по телефону, которыми можем пользоваться каждую неделю. Но мы никогда не знаем, будет ли на следующей неделе телефонный разговор. Это оставлено на волю Азербайджана. Мы можем также передавать письма, но это на самом деле еще сложнее. Однажды я получил письмо с опозданием на девять месяцев... В любом случае, этот вопрос уже вне повестки, поскольку Баку собирается запретить деятельность Красного Креста.
На месте есть адвокат, но на него оказывается ощутимое давление. У нас есть также международный правозащитник, который следит за делом из США. Но, что касается нас, нам невозможно посетить отца.
-Как Вы считаете, какой план реализует Баку, арестовав вашего отца? Не лежит ли в основе этого плана желание сломить его храбрость, его решимость? И таким образом попытаться психологически сломить армянство вообще...
-Вы правы. Не случайно, что арест моего отца в сентябре 2023 был специально заснят на видео. Это часть их стратегии. Они хотят показать армянам всего мира, что они могут с нами сделать. Баку используют образ моего отца и его авторитет, чтобы направить всему миру послание. К сожалению, можно сказать, что это им в каком-то плане удается. Азербайджан смотрит на армян в логике запугивания, унижения и с желанием пойти ещё дальше. Завтра они могут сказать жителям Еревана: “Хотите жить безопасно? Ну тогда сейчас, когда Арцах уже наш, мы хотим Сюникскую область, потом, может быть, установится мир”. Азербайджан не скрывает этот факт, поскольку в настоящее время территорию всей Армении считает “Западным Азербайджаном”. Эта риторика, по-моему, очень тревожна для Армении.
-Что можно сказать о непрозрачности самого судебного процесса, а также представленных документов, которые непонятны стороне защиты?
- Это театр абсурда. Моему отцу предъявлено 44 обвинения, которые все совершенно очевидно беспочвенны. Обвиняющая сторона по сей день не предъявила никакого вещественного доказательства. Наш адвокат не смог получить находящиеся в деле документы. Речь о деле объемом в 25000 страниц, которое целиком представлено на азербайджанском. Следовательно, без знакомства с деталями дела, нашим адвокатам становится невозможно подготовить защиту моего отца. Правительство Азербайджана постоянно повторяет, что судебный процесс открыт для журналистов и общественных организаций. Однако во время последних судебных слушаний журналистам Reuters и других агентств запретили вход в суд. Это не что иное, как доказательство, что судебный процесс исключительный. Amnesty International уже осудила предвзятый характер этого судебного процесса.
-Что может способствовать освобождению Вашего отца и 22 его товарищей по несчастью?
-Очень важно отметить, что мы не отделяем дело моего отца от дела других армянских заключённых. Семеро из них ‐ лидеры Арцаха. Баку для достижения успеха необходимо, чтобы все молчали об осуществленном Азербайджаном геноциде. Баку хочет, чтобы мир продолжал смотреть в другую сторону. Значит, самое главное — говорить об этом, писать. В социальных сетях, по радио, везде. Я знаю, что правительство Франции делает многое для содействия армянам. Надо говорить с послами Германии, Соединённого Королевства, Соединённых Штатов Америки. И, естественно, нужно спросить европейцев о газе.
-Даже учитывая, что госпожа фон дер Ляйен утверждала, что Азербайджан надежный партнер?
-Не верится, не правда ли? Как можно быть надежным, когда постоянно говорят о правах человека и в то же время делают дела с Алиевым?! Это касается также Великобритании. Семья Алиева обладает многочисленной собственностью в Лондоне. Почему не оказать на него давление? Я, конечно, понимаю, что такое реальная политика, но есть и красные линии.
-А привлек ли этот судебный фарс внимание новой американской администрации? Будет ли оказано большее давление на Азербайджан со стороны окружения Дональда Трампа?
-Это один из важнейших пунктов. Многие армяне настроены довольно пессимистично по отношению к новой Республиканской администрации. Но, честно говоря, что для нас сделала администрация Байдена? Просто слова. На самом деле, я помню, что Дональд Трамп выразил решимость защищать идентичность и права христиан. Думаю, это для него действительно важная тема. Кроме того, это вопрос, который поднимают также внутри его команды. На уровне таких личностей, как Марко Рубио или Майкл Уолтц. Они христиане, и для них важен вопрос прав человека, в частности в случае Ирана. Приоритетно важно, чтобы правительство Армении показало новой администрации, что мы христианский народ по своей культуре и правам. Это историческая возможность изменить позицию американского правительства.
-В США, в частности, в Калифорнии действует влиятельное армянское лобби. Достаточно ли оно мобилизовано?
-Конечно, Диаспора нам очень помогает. Но проблема в различиях Диаспоры и властей Армении. Скоординированные политические действия трудно реализовать. Понятно, что когда у тебя есть военнопленные, это власть является тем, кто должен урегулировать ситуацию.
-Это вызывает вопросы относительно решимости правительства Пашиняна, который продвигал тезис о том, что Арцах должен сдаться. Это такая позиция, которую Рубен Варданян всегда осуждал, считая, что, если уступить Арцах, в опасности окажется вся Армения.
-Вопрос пленных это экзистенциальный вопрос. Пашинян говорит, что проблема важна. Есть вещи, которые маленькая страна может сделать для того, чтобы себя защитить. Например, обеспечить освобождение своих военнопленных. В данный момент мы надеемся, что ситуация изменится. Нужно говорить об этой ситуации, и вы, журналисты, можете освещать эту ситуацию, чтобы наши военнопленные не были обречены на забвение.