ՄԱԿ. Արհեստական բանականության պատճառով հարուստների և աղքատների միջև անջրպետը կմեծանա
Ավտոմատացման և արհեստական ​​բանականության զարգացումը բացասական հետևանքների կհանգեցնի մասնագիտությունների 40%-ի համար։ Այս մասին հայտնում է CNBC-ն՝ հղում կատարելով ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) զեկույցին։
Ըստ վերլուծաբանների, մինչև 2033 թվականը ԱԲ-ի շուկայական արժեքը կարող է հասնել 4,8 տրիլիոն դոլարի։ Այդ տեխնոլոգիան նպաստում է արտադրողականության աճին և թվային վերափոխմանը, սակայն UNCTAD-ը նախազգուշացնում է աշխատաշուկայի վրա ավտոմատացման հնարավոր ազդեցության մասին:
Այսպիսով, ԱԲ-ն կարող է ազդել աշխարհում աշխատատեղերի մինչև 40%-ի վրա: Ավելին, տեխնոլոգիաների տնտեսական օգուտները կբաշխվեն անհավասարաչափ, ինչը կարող է սրել գլոբալ անհավասարությունը։ Զեկույցում նշվում է, որ արհեստական ​​բանականության օգտագործումը հաճախ նպաստում է կապիտալին, ոչ թե աշխատանքին՝ նվազեցնելով զարգացող երկրներում ցածր աշխատավարձով աշխատուժի մրցունակությունը:
Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, ՄԱԿ-ը նաև ուշադրություն է հրավիրում երկրների միջև տեխնոլոգիաների զարգացման անհավասարակշռության վրա։ Այսպիսով, արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտում հետազոտությունների և զարգացման վրա կատարվող համաշխարհային ծախսերի 40%-ը կենտրոնացած է հարյուր ընկերությունների վրա, հիմնականում՝ ԱՄՆ-ից և Չինաստանից։ Տեխնոլոգիական հսկաները, ինչպիսիք են Apple-ը, Nvidia-ն և Microsoft-ը, ունեն շուկայական կապիտալիզացիա, որը համեմատելի է ամբողջ աֆրիկյան մայրցամաքի ՀՆԱ-ի հետ, ինչը կարող է մեծացնել երկրների միջև տեխնոլոգիական բացը:

Развитие автоматизации и искусственного интеллекта (ИИ) приведут к негативным последствиям для 40% профессий. Об этом сообщает CNBC со ссылкой на доклад Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD).
Как передает gazeta.ru, по данным аналитиков, к 2033 году рыночная стоимость ИИ может достигнуть $4,8 трлн. Эта технология способствует повышению производительности и цифровой трансформации, однако UNCTAD предупреждает о возможных последствиях автоматизации для рынка труда.
Так, ИИ может затронуть до 40% рабочих мест в мире. Кроме того, экономическая выгода от технологий распределится неравномерно, что может усугубить глобальное неравенство. В докладе отмечается, что использование ИИ часто благоприятствует капиталу, а не труду, снижая конкурентоспособность дешевой рабочей силы в развивающихся странах.
ООН также обращает внимание на дисбаланс в развитии технологий между странами. Так, 40% глобальных затрат на исследования и разработки в области ИИ сосредоточены среди ста компаний, преимущественно из США и Китая. Технологические гиганты, такие как Apple, Nvidia и Microsoft, обладают рыночной капитализацией, сопоставимой с ВВП всего африканского континента, что может усилить разрыв в технологическом уровне между странами.
Эксперты подчеркивают необходимость участия развивающихся стран в разработке нормативно-этических рамок для ИИ. ООН рекомендует внедрять механизмы раскрытия данных об использовании ИИ, разрабатывать совместную инфраструктуру, поддерживать использование открытых моделей ИИ и продвигать инициативы по обмену знаниями и ресурсами.
UNCTAD подчеркивает, что ИИ может стать катализатором прогресса, но только при условии стратегических инвестиций, регулирования и международного сотрудничества.