Ադրբեջանը չի կարող պահանջել, որ Հայաստանը թաղի անցյալը. Օսկանյան
Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների ներկա փուլում Բաքուն պահանջում է, որ Երևանը ընդունի նոր սահմանադրություն, որտեղ բացառված կլինի ցանկացած ձևակերպում, որը կարող է մեկնաբանվել որպես հավակնություն Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ: Հայաստանի՝ ինքն իրեն հարգող որևէ կառավարության պատասխանը պետք է պարզ և հստակ լիներ՝ «դա ձեր գործը չէ»:
Սակայն, քանի որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է բավարարել Բաքվի պահանջը, ապա փոխադարձության ոգով Հայաստանը նույնպես պետք է պահանջի Ադրբեջանի Սահմանադրության փոփոխություն: Ահա թե ինչու. Ադրբեջանի պահանջի ներքո թաքնված հակասություն կա իր իսկ Սահմանադրության շրջանակում, որն արժե ուսումնասիրել ոչ միայն իրավական անհամապատասխանության, այլև դրա ստեղծած ապակայունացնող և հնարավոր տարածքային պահանջների նախադեպի համար:
Եթե Ադրբեջանն իսկապես պատրաստակամ է կառուցել ապագա՝ հիմնված ներկա իրականության ու տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, ապա այն պետք է առերեսվի նաև իր իսկ հիմնարար իրավական տեքստերում ամրագրված խնդրահարույց ժառանգությանը:
Ադրբեջանի 1991 թվականի Պետական անկախության մասին սահմանադրական ակտը պարզ ինքնիշխանության հռչակագրից անդին է: Այն ժամանակակից Ադրբեջանի Հանրապետությունը հստակ դիրքավորում է որպես 1918-1920 թվականների Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավական և քաղաքական ժառանգորդ՝ մերժելով խորհրդային քաղաքական և իրավական կարգի ամբողջականությունը: Այն պնդում է, որ Խորհրդային Միության կողմից Բաքվում իշխանության հաստատումը անօրինական բռնակցում էր, և մերժում է բոլոր պայմանագրերն ու խորհրդային ներքին օրենքները, որոնք հետևել են դրան: Այսպիսով, Ադրբեջանը խորհրդանշական և իրավական առումով իրեն անջատում է խորհրդային ժամանակաշրջանից, այդ թվում՝ հենց խորհրդային իրավական ակտերից, որոնք 1921 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը փոխանցեցին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ին:
Սա սահմանադրական աննկատ մնացորդ չէ: Ադրբեջանի կառավարությունը բազմիցս վերահաստատել է այս իրավահաջորդությունը, հատկապես՝ 2008-2009 թվականներին առաջին հանրապետության 90-ամյակի ազգային տոնակատարությունների ժամանակ: Ուղերձը պարզ էր. Ադրբեջանը պարզապես հետխորհրդային պետություն չէ, այլ մինչև Խորհրդային Միությունը գոյություն ունեցած պետության նոր մարմնավորումը: Պատմական այս դիրքորոշումը, սակայն, գալիս է անհարմար ճշմարտության հետ: 1918-1920 թվականներին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանները հստակ սահմանված չէին: Առաջին հանրապետությունները ներգրավված էին մի շարք տարածքների շուրջ զինված հակամարտություններում, որոնցից առանցքային էր Լեռնային Ղարաբաղը: Այս ժամանակաշրջանում այս տարածքների նկատմամբ վերահսկողությունը հեղհեղուկ էր և հաճախ որոշվում էր ռազմական ուժով, դիվանագիտությամբ կամ արտաքին միջամտությամբ: Հետևաբար, այսօր Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ պահանջ ներկայացնելը՝ վկայակոչելով 1918-1920 թվականների հանրապետության ժառանգությունը, նշանակում է ընդունել վիճարկվող և անորոշ տարածքային կարգավորումների դարաշրջանը:
Ադրբեջանը չի կարող այս երկուսը համադրել։ Չի կարող մերժել խորհրդային իրավակարգը և միաժամանակ, հիմնվելով խորհրդային ժամանակաշրջանի որոշումների վրա, հիմնավորել իր տարածքային պահանջները: 1921 թվականի խորհրդային Կովկասյան Բյուրոյի որոշումը, որը Լեռնային Ղարաբաղը դրեց Խորհրդային Ադրբեջանի իրավասության ներքո, խորհրդային քաղաքական գործողություն էր: Անվավեր ճանաչելով խորհրդային իրավական և վարչական բոլոր որոշումները, Ադրբեջանը անվավեր է ճանաչում նաև այս փոխանցումը: Իրավական տրամաբանությունը, որը այն կիրառում է ԽՍՀՄ-ի ձևավորման օրինականությունը հերքելու համար, պետք է կիրառվի նաև ԽՍՀՄ-ի կողմից ներքին սահմանների վերաբերյալ կայացված որոշումների նկատմամբ, եթե, իհարկե, այն իր սեփական օգուտի համար չի ընտրում խորհրդային օրենքի խտրական վերականգնումը՝ խարխլելով իր իսկ սահմանադրական կարգի ներադաշնակությունը:
Այս անհամապատասխանությունն ավելի ակնհայտ է դառնում Բաքվի այն պահանջների համատեքստում, որ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը՝ երաշխավորելու, որ դա տարածքային պահանջ չի ենթադրում: Եթե Հայաստանից ակնկալվում է բացառել Ադրբեջանի սահմանների ճանաչման վերաբերյալ որևէ երկիմաստություն, ապա Ադրբեջանը պետք է ցուցաբերի նույնական պատրաստակամություն՝ երաշխավորելու, որ իր սեփական Սահմանադրությունն այլևս չհիմնվի այնպիսի իրավական ինքնության վրա, որը նախորդում և հակասում է այդ նույն սահմաններին: Սահմանադրական կարգը, որը մի կողմից հաստատում է անորոշ սահմաններով հանրապետության ժառանգականությունը, մյուս կողմից՝ ժխտում ժամանակակից սահմանները հաստատած իրավական կառուցվածքը, չի կարող անշեղ հստակություն և վերջնականություն պահանջել իր հարևաններից:
Եթե Ադրբեջանը իսկապես ցանկանում է փակել մեկդարյա հակամարտության էջը և տևական խաղաղություն կառուցել Հարավային Կովկասում, ապա նախ պետք է ներս նայի և համոզվի, որ իր սեփական սահմանադրական պատումը չի հավերժացնում իռեդենտիստական անորոշությունը: Դա կպահանջի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնակառավարման վերականգնման սահմանադրական հնարավորություն, գրավված հայկական տարածքների վերադարձ և Հայաստանի դեմ տարածքային որևէ պահանջից պաշտոնապես հրաժարում: Ադրբեջանը չի կարող պահանջել, որ Հայաստանը թաղի անցյալը՝ միաժամանակ կառչելով պատմության այնպիսի տարբերակից, որը խարխլում է ժամանակակից միջազգային իրավունքի հիմքերը և բաց է թողնում Հայաստանի նկատմամբ տարածքային ոտնձքությունների սահմանադրական հնարավորությունը:

Вардан Осканян: Азербайджан не может требовать, чтобы Армения похоронила свое прошлое
В нынешней фазе переговоров Армения-Азербайджан Баку требует от Еревана принятия новой конституции, которая исключает любую формулировку, которая может быть истолкована как претензия на Нагорный Карабах. Соответствующий ответ любого уважающего себя правительства Армении должен был быть четким и твердым: «это не ваше дело», написал в соцсети Facebook экс-глава МИД Армении Вардан Осканян, добавив:
«Однако, поскольку премьер-министр Никол Пашинян, похоже, готов выполнить требование Баку, то Армения в духе взаимности также должна настаивать на изменениях Конституции Азербайджана. И вот почему: под требованием Азербайджана скрыто противоречие в рамках его же Конституции, которое требует тщательного изучения не только для выявления  юридического несоответствия, но и создаваемого им дестабилизирующего прецедента и возможных территориальных претензий.
Если Азербайджан действительно привержен построению будущего, основанного на нынешних реалиях и взаимном признании территориальной целостности, то он должен взглянуть в лицо и проблемному наследию, закрепленному в его же фундаментальных правовых документах.
Конституционный акт Азербайджана о государственной независимости  от 1991 года выходит за рамки простой декларации о суверенитете. В соответствии с ним современная Азербайджанская Республика четко позиционирует себя правовым и политическим преемником Азербайджанской Демократической Республики 1918-1920 годов, отвергая весь советский политико-правовой порядок. В нем утверждается, что установление Советским Союзом власти в Баку представляло собой незаконную аннексию, и отвергаются все последующие договоры и внутренние советские законы. При этом Азербайджан символически и юридически отделяет себя от советского периода, включая те самые советские правовые акты, в соответствии с которыми Нагорный Карабах был передан Азербайджанской ССР в 1921 году».
«Это не случайный конституционный остаток. Правительство Азербайджана не раз подтверждало эту правопреемственность, в частности во время национальных празднеств по случаю 90-летия первой республики в 2008-2009 годах. Посыл был понятен: Азербайджан – это не просто постсоветское государство, а новое воплощение существовавшего до Советского Союза государства. Однако эта историческая позиция приходит с неудобной правдой. В 1918 –1920 гг. границы Армении и Азербайджана не были четко определены. Первые республики были вовлечены в вооруженные конфликты вокруг ряда территорий, ключевым из которых был Нагорный Карабах. В этот период контроль над этими территориями был неустойчивым и часто определялся военной силой, дипломатией или внешним вмешательством. Соответственно притязания на Нагорный Карабах сегодня со ссылкой на наследие республики 1918-1920 годов означает принятие эпохи спорных и неоднозначных территориальных договоренностей.
Азербайджан не может совмещать и то и другое. Он не может отвергать советский правопорядок, опираясь при этом на решения советского периода для обоснования своих территориальных претензий. Решение пленума советского Кавказского бюро 1921 года, которое поставило Нагорный Карабах под юрисдикцию Советского Азербайджана, было советским политическим актом. Азербайджан, признавая недействительными все советские юридические и административные решения, также признает недействительным эту передачу. Юридическая логика, которую он применяет для отрицания легитимности формирования СССР, должна распространяться и на решения СССР о внутренних границах, если, конечно, он не решит выборочно воскрешать советские законы ради своей выгоды, подрывая гармонию своего конституционного строя», – обратил внимание Осканян.
«Если Азербайджан действительно желает перевернуть страницу векового конфликта и построить прочный мир на Южном Кавказе, то он должен сначала заглянуть внутрь себя и убедиться, что его собственное конституционное повествование не увековечивает ирредентистскую двусмысленность. Это потребует  конституционной возможности для восстановления самоуправления Нагорного Карабаха, возвращения оккупированных армянских территорий и официального отказа от любых территориальных претензий к Армении.
Азербайджан не может требовать, чтобы Армения похоронила прошлое, но сам цепляться при этом за версию истории, подрывающую основы современного международного прав», – резюмировал Осканян.