Փաշինյանը միտումնավոր է զոհաբերել Արցախ. Սուրենյանց
««Նախկինում քանիցս հայտարարել ենք, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում Հայաստանն աշխատանքներ էր տանում Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների ապահովման, այդ թվում և այդ խնդիրների հասցեագրման միջազգային մեխանիզմի ստեղծման ուղղությամբ։ Դրան էին նաև միտված երրորդ երկրներում Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հանդիպումների կազմակերպման ջանքերը, որոնք մերժվեցին Լեռնային Ղարաբաղի կողմից։ Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանության և Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման վերաբերյալ հրամանագրի հրապարակումից հետո խնդիրը դուրս է եկել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից», - նշել են Հայաստանի Արտգործնախարարությունից։
ԱԳՆ այս հայտարարությունը, որին բնորոշ է սեփական քաղաքականության ձախողման պատասխանատվությունը ուրիշների վրա բարդելու փաշինյական ոճը, իր բնույթով մանիպուլյացիոն է:
Փորձ է արվում ԼՂ ղեկավարության վրա բարդել Արցախի կործանման, խաղաղության պայմանագրում ԼՂ խնդիրը անտեսելու պատասխանատվությունը:
Իրականությունը, սակայն, այն է, որ ԼՂ խնդիրը՝ որպես հակամարտություն, փակել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2022թ-ի հոկտեմբերի 6-ին, երբ Պրահայում, քառակողմ հայտարարության շրջանակներում, ԼՂ-ն ճանաչեց ունիտար Ադրբեջանի մաս:
Հենց դրա հետևանքով է ԼՂ խնդիրը դուրս եկել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից:
Ընդ որում, պնդում եմ, որ Փաշինյանը միտումնավոր է զոհաբերել Արցախը՝ ոչ այնքան խաղաղության հասնելու, որքան Հայաստանի ստրատեգիական կողմնորոշումը փոխելու հիմքեր ստեղծելու համար»։

Политолог Сурен Суренянц: Пашинян намеренно принес в жертву Арцах
«"В прошлом мы неоднократно заявляли, что в ходе переговоров с Азербайджаном Армения проводит работу по обеспечению безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, включая создание международного механизма для решения этих вопросов. На это же были нацелены усилия по организации встреч представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, которые были отвергнуты Нагорным Карабахом.
После обнародования указа о насильственном перемещении армян Нагорного Карабаха и упразднении Нагорного Карабаха этот вопрос был снят с повестки дня урегулирования межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой", – отметили в министерстве иностранных дел Армении.
Данное заявление МИД, которому присущ пашиняновский стиль по сваливанию ответственности за провал собственной политики на других, носит манипуляционный характер.
Делается попытка свалить на руководство Нагорного Карабаха ответственность за падение Арцаха, игнорирование нагорно-карабахской проблемы в мирном соглашении.
Реальность, однако, такова, что вопрос Нагорного Карабаха как конфликт был закрыт Николом Пашиняном 6 октября 2022 года, когда в рамках четырехстороннего заявления в Праге он признал Нагорный Карабах частью унитарного Азербайджана.
Именно вследствие этого вопрос Нагорного Карабаха был вытеснен с повестки дня урегулирования межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Более того, я утверждаю, что Пашинян намеренно принес в жертву Арцах – не столько ради достижения мира, сколько ради создания почвы для изменения стратегической ориентации Армении».