Դժվար է Թրամփի թիմին հիմնավորել, թե ինչու պետք է Հայաստանում ամերիկյան մեքենաները մաքսազերծվեն 30+% ով. Սուրեն Սարգսյան
14:50 08/04/2025
Քաղաքագետ,  ամերիկագետ Սուրեն Սարգսյանը գտնում է, որ այսօր բացվում է նոր հնարավորություն, և դա տեղի է ունենում Թրամփի կողմից նախաձեռնված մաքսատուրքերի պատերազմի արդյունքում։ Իր նկատառումների մասին նա կիսվել է ֆեյսբուքյան էջում. «Տարիներ շարունակ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգի առյուծի բաժինը ընկնում էր Հայաստանին տրամադրվող օգնության ծրագրերին։ Դա այն աջակցությունն էր, որ Վաշինգտոնը տրամադրում էր ոստիկանությանը, արդարադատության ոլորտին, դատական համակարգին, տնտեսական որոշ ծրագրերին և այլն։ Հիմա, երբ Թրամփը էապես կրճատեց արտաքին օգնությունը, հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգն ավելի սնանկ դարձավ։ Եթե ամերիկյան օգնության ծրագրերն այլևս չեն քննարկվում, USAID-ն այլևս չկա, ապա փոխգործակցության ոլորտներն էլ էապես նվազել են։
Սակայն այսօր բացվում է նոր հնարավորություն, և դա տեղի է ունենում Թրամփի կողմից նախաձեռնված մաքսատուրքերի պատերազմի արդյունքում։ Արդեն շուրջ 50 երկիր ցանկություն է հայտնել բանակցել ԱՄՆ-ի հետ նոր առևտրային պայմանների շուրջ, ինչը օգտակար է լինելու թե՛ ամերիկացիներին, թե՛ գործընկերներին։ Հայաստանը, իհարկե, առևտրի փոքր ծավալներ ունի ԱՄՆ-ի հետ, բայց մեր արտահանումը մեզ համար կենսական նշանակություն ունի։ Հետևաբար, սա մի ոլորտ է, որտեղ պետք է աշխատել (չնայած՝ ո՞վ աշխատի)։
Վերջիվերջո, դժվար է չէ՞ Թրամփի թիմին հիմնավորել, թե ինչու պետք է Հայաստանում ամերիկյան մեքենաները մաքսազերծվեն 30+% ով (իրեն բնականաբար չի հետաքրքրում, որ մնացածն էլ նույն մաքսատուրքն ունեն), Apple-ի և այլ ամերիկյան ընկերությունների վրա կիրառվի բարձր մաքսատուրք, իսկ ինքը մեզ վրա 10% լրացուցիչ մաքսատուրք չսահմանի»։

Американист: После сокращения помощи Армения должна искать новые точки взаимодействия с США
Политолог-американист Сурен Саркисян считает, что сейчас для Армении открывается новая возможность, обусловленная начатой Дональдом Трампом торговой войной со всем миром.
Своими наблюдениями Сурен Саркисян поделился на своей странице в Facebook:
«На протяжении многих лет львиная доля повестки дня армяно-американских отношений приходилась на программы предоставляемой Армении помощи. Это была поддержка, которую Вашингтон оказывал армянской полиции, сфере правосудия, судебной системе, некоторым экономическим программам и т.д..
Однако сейчас, в условиях резкого сокращения Трампом внешней помощи, двусторонняя повестка дня стала еще более ограниченной. Если программы американской помощи больше не обсуждаются, больше нет и USAID, то сферы взаимодействия также существенно сократились.
Однако сегодня открывается новая возможность, и возникает она в результате инициированной Трампом торговой войны. Уже около 50 стран запросили торговые переговоры с США, что, безусловно, выгодно как американской стороне, так и ее партнерам. Армения, конечно, имеет небольшой объем торговли с США, но экспорт в эту страну имеет для нас жизненно важное значение. Следовательно, это та сфера, где необходимо работать (вопрос лишь в том – кто именно этим займется?).
В конце концов, сложно же обосновать команде Трампа, почему американские автомобили должны облагаться в Армении таможенной пошлиной более чем в 30% (его, естественно, не волнует, что у всех остальных такая же таможенная пошлина), почему высокие таможенные пошлины должны применяться к Apple и другим американским компаниям, в то время как он сам должен воздержаться от введения для нас дополнительной пошлины в размере 10% ?»