Արթուր Խաչատրյան. Հիմա նիկոլն ու արաբատն այդ թղթի վրա են հղում կատարում՝ արդարացնելու իրենց դավադրությունը
15:09 08/04/2025
«Նիկոլն Արցախը համարում է Հայաստանը վերահսկելու գործիք, Հայաստանի վզին գցած թոկ․․․ Իսկ թոկը պետք է կտրել։ Եվ նիկոլի ամբողջ գործունեությունը միտված էր «թոկը» կտրելուն՝ Արցախը Հայաստանից պոկելուն ու ադրբեջանին հանձնելուն»,-արձագանքելով ԱԳ նախարարության վերջին հայտարարությանը՝ գրում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
«Այդ պատճառով նա վիժեցրեց բանակցային գործընթացը՝ նախ պահանջելով փոխել բանակցությունների ձևաչափը, իսկ հետո սպառնաց վերանայել ԱՄՆ, ՌԴ և Ֆրանսիայի (!!!!) ներկայացրած կարգավորման սկզբունքները։ Նիկոլը 2019ը թվականի հունիսին մերժեց կարգավորման վերջին առաջարկը։ Բանակցությունները մտան փակուղի։ 1998-ից հետո բոլոր առաջարկները մերժել էր Ադրբեջանը, իսկ 19 թվին դա արեց նիկոլը։ Բանակցությունները վիժեցնելուց հետո պաշտոնական Երևանը սաստկացրեց հռետորաբանությունը («Արցախը Հայաստան է և վերջ», «Նոր պատերազմ նոր տարածքների համար» և այլն)։
Հետո 2020 թվականի հուլիսյան բախումը Տավուշում ու դրա հերոսացումը Սարդարապատում։ Նիկոլը չէր կարող չհասկանալ, թե այդ «հերոսացումն» ինչ հետևանք կարող էր ունենալ։ Ու պատերազմ ու պարտություն, նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ ու Արցախի նկատմամբ պատասխանատվության ուրացում։ Որևէ փաստաթղթով նախատեսված չէր, որ ՀՀ զինված ուժերը պետք է Արցախի Հանրապետության տարածքից դուրս գային։ Ինքը հանեց, հանեց դեմոնստրատիվ։ Որևէ քայլ չձեռնարկեց, որ Արցախի շրջափակումը վերացվեր։ Մանր մունր անիմաստ ու անօգուտ վախվխորած հայտարարություններ։
Իսկ 2022-ի հոկտմեբերին դավաճանեց Արցախին՝ ապօրինաբար ճանաչելով Ադրբեջանի գերիշխանությունն Արցախի նկատմամբ։ Նույնը կրկնեց 2023-ի մայիսին։ Իսկ նույն տարվա սեպտեմբերին, 1988 թվականից ի վեր, առաջին անգամ, Արցախը մնաց մենակ։ Հյուծված ու լքված հերոսական Արցախը թուրքի դեմ մնաց մենակ։ «Թոկը» կտրվեց։ Արցախը հայաթափվեց ու բռնակցվեց Ադրբեջանին։ Բայց, նիկոլը նիկոլ չէր լինի, եթե չփորձեր իր դավադրությունն այլոց վրա չբարդել։ Թե բա՝ արցախցիները չբանակցեցին․․․ Ադրբեջանցիները հարձակվեցին, երբ Եվլախում բանակցություններ էին ընթանում։ Արցախում հեղաշրջում եղավ․․․ Լու՞րջ։ Նույնիսկ հեղաշրջվածը դա հեղաշրջում չէր համարում։
Ու որ վերջնականապես փակեն Արցախի էջը, անընդհատ Արցախի Հանրապետության նախագահի ինչ որ հրամանագրի մասին են բարբաջում։ Տեսե՞լ եք այդ թուղթը։ Ոչ ոք չի տեսել։ Արցախի Հանրապետության նախագահը ստիպված էր այն ստորագրել, որ ադրբեջանցիք չմտնեին խաղաղ քաղաքներ ու գյուղեր, որ զոհերի թիվը հազարների չհասներ։ Կանխավ առ ոչինչ, որևէ իրավական հիմք չունեցող թղթով տասնյակ հազարավոր մարդիկ փրկվեցին ու հասան Հայաստան։ Հիմա նիկոլն ու արաբատն այդ թղթի վրա են հղում կատարում՝ արդարացնելու իրենց դավադրությունը։ Եթե Արցախի մասին մտածեին, այլ ոչ թե «թոկը» կտրելու գնով իշխանությունը պահելու, այդ թղթի իրավազորությունը կվիճարկեին, հենց վերջին արցախցին անցներ Հակարիի կամուրջը։ Չարեցին։ Չարեցին, որովհետև իրենց նպատակն Արցախը պահելը չէր․․․»։

Артур Хачатрян: Никол Пашинян и Арарат Мирзоян ссылаются на эту бумагу, чтобы оправдать свой заговор
17:26 08/04/2025
«Никол Пашинян считает Арцах инструментом контроля над Арменией, петлей на шее Армении... и петлю необходимо разрубить. Вся его деятельность была направлена ​​на то, чтобы разрубить «петлю» – оторвать Арцах от Армении и сдать его Азербайджану», – заявил депутат Национального Собрания от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян.
«По этой причине Пашинян сорвал переговорный процесс, спервапотребовав изменить формат переговоров, а затем пригрозив пересмотреть представленные США, Россией и Францией (!!!!) принципы урегулирования.
Никол в июне 2019 года отклонил последнее предложение по урегулированию. Переговоры вошли в тупик. После 1998 года все предложения отклонял Азербайджан, а в 2019 году это сделал Никол. После срыва переговоров официальный Ереван ужесточил риторику («Арцах – это Армения, и точка», «Новая война – новые территории» и т. д.).
Затем последовали столкновение в июле 2020 года в Тавуше и его героизация в Сардарапате. Никол не мог не понимать, к каким последствиям может привести такая «героизация». После – война и поражение, документ от 9 ноября 2020 года и отрицание ответственности по отношению к Арцаха. Ни в одном документе не было предусмотрено, что Вооруженные Силы Армении должны быть выведены с территории Республики Арцах. Он вывел – причем вывел демонстративно. Он не предпринял каких бы то ни было шагов для устранения блокады Арцаха. Лишь мелкие, бессмысленные и бесполезные боязливые заявления», – перечислил Хачатрян.
«А в октябре 2022 года он предал Арцах, незаконно признав суверенитет Азербайджана над Арцахом. То же самое он повторил и в мае 2023 года. А в сентябре того же года, впервые с 1988 года, Арцах остался один. Истощенный и покинутый, героический Арцах остался один против турок. «Петля» была разрублена. Арцах был деарменизирован и аннексирован Азербайджаном. Но никол не был бы николом, если бы ни попытался свалить вину за свой заговор на других. Мол, арцахцы не захотели вести переговоры... азербайджанцы напали, когда в Евлахе шли переговоры. Дескать, в Арцахе произошел переворот... Серьезно? Даже тот, кого свергли, не считал это переворотом.
И чтобы окончательно закрыть страницу Арцаха, они постоянно несут бред о каком-то указе президента Республики Арцах. Вы видели эту бумагу? Никто не видел. Президент Республики Арцах был вынужден подписать его, чтобы азербайджанцы не вторглись в мирные города и села, чтобы число жертв не достигло тысяч.
Благодаря документу, который изначально ничего не значил и не имел какой-либо правовой основы, десятки тысяч людей были спасены и добрались в Армению», – написал депутат на своей странице в соцсети Facebook.
Хачатрян обратил внимание, что теперь Никол Пашинян и Арарат Мирзоян «ссылаются на эту бумагу, чтобы оправдать свой заговор».
«Если бы они думали об Арцахе, а не о сохранении своей власти ценой «избавления от петли», они бы оспорили легитимность этой бумаги, как только последний арцахец перешел мост Хакари». Они этого не сделали. Не сделали, потому что их целью не было сохранение Арцаха...» – резюмировал он.