Սիրանուշ Սահակյան. Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գործունեությունը հայտնվել է սպառնալիքի ներքո
«Այս ողջ ժամանակահատվածում որևէ խոշտանգումների կանխարգելման անկախ մեխանիզմ  հնարավորություն չի ունեցել մուտք  գործել, տեսակցել Բաքվում պահվող հայերին ու օբյեկտիվ դիտանկյունից արձանագրել պահման պայմանները, ֆիզիկական կամ հոգեբանական վիճակը»,- Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ պանելային հանդիպում-քննարկմանն ասաց Եվրոպական դատարանում գերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նշեց, որ միակ կառույցը, որի գործունությունն արդեն Բաքվում հայտնվել է սպառնալիքների ներքո, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն է։
Կոմիտեի աշխատակիցները վեց շաբաթը մեկ պարբերականությամբ այցելում ենք գերիներին, սակայն այդ ժամկետները հաճախ փոփոխվում են նախատոնական օրերին, միջոցառումների կազմակերպման շրջանակում։
«Ադրբեջանը մշտապես օգտագործում է այդ գործոններն ու հետաձգում պլանավորված այցելութունները։ Կոմիտեի ներկայացուցիչներն արձանագրում են պայմանները, սակայն գրանցված խնդիրները հրապարակայնացման ենթակա չեն, միայն հատվածական տեղեկություն է, որ կարող է հասանելի լինեն ընտանիքի անդամներին։ արձանագրված խնդիրները կոնֆիդենցալ ձևով փոխանցում են Ադրբեջանի իշխանություններին՝ ակնկալիքով, որ դրանք լուծում կստանան։ Այս առումով մեզ համար նկատելի տեղաշարժեր չկան, ավելին, ինչ վերաբերում է ֆիզիկական, հոգեբանական բռնություններին, հայերի արժանապատվությունը վիրավորող, ստորացնող գործելակերպին, ավելին որոշ զարգացումների ֆոնին կարող ենք տեսնել այդ դրսևորումների խստացում»,-նշեց իրավապաշտպանը։
Նա պնդեց, հայերն Ադրբեջանի բանտերում պահվում են անմարդկային պայմաններում ու ենթարկվում են այնպիսի ճնշումների, որոնք որակվում են որպես խոշտանգում իրենց ինտենսիվությամբ ու պատճառված ցավի չափը հաշվի առնելով։
Իրավապաշտպանն ընդգծեց, որևէ անկախ միջազգային փաստաբան նույնպես հնարավորություն չի ունեցել տեսակցել հայ գերիներին։

Сирануш Саакян: Деятельность МККК в Баку оказалась под угрозой
«За все это время ни один независимый механизм по предотвращению пыток не имел возможности получить доступ к удерживаемым в Баку армянам, навестить их и объективно зафиксировать условия их содержания, а также их физическое и психологическое состояние», – заявила в ходе панельной дискуссии в Ереване 10 апреля правозащитник Сирануш Саакян, представляющая интересы армянских пленных в ЕСПЧ.
Она отметила, что единственной структурой (причем ее деятельность в Баку уже оказалась под угрозой) является Международный комитет Красного Креста (МККК).
«Сотрудники комитета посещают пленных с периодичностью раз в шесть недель, однако эти сроки часто изменяются – из-за предпраздничных дней или мероприятий. Азербайджан систематически использует такие поводы, чтобы откладывать запланированные визиты», — добавила Саакян.
По ее словам, представители МККК фиксируют условия содержания, но выявленные проблемы не подлежат огласке – лишь частичная информация может быть доступна се«Все зафиксированные проблемы конфиденциально передаются властям Азербайджана в надежде, что они будут решены. В этом направлении никаких заметных нам сдвигов нет. Более того, на фоне определенных событий мы можем наблюдать усиление проявлений физического и психологического насилия, унижающих достоинство армянских пленных методов», – отметила она.
Саакян подчеркнула: армяне в тюрьмах Азербайджана содержатся в бесчеловечных условиях и подвергаются такому давлению, которое квалифицируется как пытки с учетом их интенсивности и степени причиненной боли.
По ее словам, ни один независимый международный юрист также не получил возможности навестить армянских пленных.