Ահազանգ. Սուրբ Աթոռի Գրիգորյան համալսարանում ընթանում է «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով միջազգային գիտաժողով
«Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» (Artsakh Monument Watch) ծրագրի թիմն ահազանգում է
«Հենց հիմա Վատիկանի Սուրբ Աթոռի հայրապետական Գրիգորյան համալսարանում ընթանում է «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով միջազգային գիտաժողովը։ Մինչև այսօր հայագիտական որևէ կազմակերպություն տեղյակ չի եղել այս գիտաժողովի մասին։ Կազմվել, հավաքագրվել են տասնյակ մասնագետներ տարբեր երկրներից (Թուրքիայից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից, Հարավային Կորեայից, Ռուսաստանից, Լեհաստանից, Իտալիայից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Լիտվայից), որոնց նպատակն է բացառել հայ պատմության, հայ մշակույթի և հայերի առկայությունը Ադրբեջանի տարածքում, ուստի աղվանական են ներկայացվում հատկապես այն հուշարձանները, որոք հայկական են՝ պատված հարյուրավոր հայերեն արձանագրություններով. դա Ամարասն է, Գանաձասարը, Դադիվանքը և այլն։
Մեզ համար անհասկանալի է նաև ասպարեզի որոշ հայտնի հետազոտողների մասնակցությունը, ովքեր տեսել են որ այս գիտաժողովին որևէ հայ հետազոտող չի մասնակցում և չկա որևէ բառ հայերի մասին։
Մեր բողոքն ու ու մտահոգությունն ենք հայտնում հայկական մշակութապահպան կազմակերպություններին և համայնքներին, միջազգային գիտական հանրույթին, մեր բողոքն ենք հայտնում մեր իշխանություններին, որ մեր հիշողությունը, պատմությունը և մշակույթը այսպես սքողում և անտեսում են»։

The Artsakh Monument Watch has raised concerns over the international conference “Christianity in Azerbaijan: History and Modernity" held in the Vatican. Below is the statement it issued on Thursday.
"Right now, at the Pontifical Gregorian University of the Holy See in the Vatican, an international conference titled “Christianity in Azerbaijan: History and Modernity” is taking place. Until today, no organization of Armenian Studies was aware of this conference. Dozens of experts and researchers from various countries (Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, South Korea, Russia, Poland, Italy, Georgia, Germany, France, Canada, the United States, and Lithuania) have been assembled and mobilized around a conference, the aim of which is erasing the history, culture, and presence of Armenians in the territory of Azerbaijan. As a result, monuments that are clearly Armenian—bearing hundreds of Armenian inscriptions—are being presented as Caucasian Albanian. This includes Amaras, Gandzasar, Dadivank, and others.
We are also perplexed by the participation of some well-known scholars in the field, who are fully aware that no Armenian researchers are taking part in this conference and that not a single word is being said about Armenians.
We express our protest and concern to Armenian cultural preservation organizations and communities, to the international academic community, and to our own authorities, for allowing our memory, history, and culture to be so obscured and ignored."