Հայաստանում «ցեխային անձրևներ» են եկել. Ո՞րնէ  պատճառը
Երեկ հանրապետության տարածքում գործող ցիկլոնը դուրս գալով Միջերկրական ծովից, տեղափոխվեց Իրաք, այնտեղից՝ դեպի Կովկաս:
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից մանրամասնում են, որ մթնոլորտի նման շրջանառության արդյունքում, հարավային հոսանքները Իրաքի անապատներից դեպի մեր երկիր տեղափոխեցին փոշու մեծ կոնցենտրացիա ունեցող օդ, ինչի արդյունքում շրջանների մեծ մասում տեղացին այսպես կոչված «ցեխային անձրևներ»:
Տարվա այս ժամանակահատվածում, գրեթե ամեն տարի նման երևույթները կրկնվում են մեր երկրի տարածքում, ինչը պայմանավորված է հարավային ցիկլոնների ներթափանցմամբ:

В большинстве регионов Армении наблюдались так называемые грязевые дожди, вызванные воздухом с высокой концентрацией пыли, принесенным в страну циклоном из пустынь Ирака, поясняет ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» МОС РА.
«Циклон, который накануне действовал на территории республики, вначале покинул Средиземное море, затем переместился в Ирак и оттуда - на Кавказ. В результате такой циркуляции атмосферы южные потоки принесли из пустынь Ирака в нашу страну воздух с высокой концентрацией пыли, что привело к выпадению в большинстве областей Армении так называемых «грязевых дождей».
Подобные явления в это время года наблюдаются практически ежегодно и связаны с периодическим проникновением южных циклонов», — говорится в сообщении.