«Ապագա փրոջեքթսը» հայտնվել է սնանկության եզրին. ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերության մատը խա՞ռն է
«Ապագա փրոջեքթս» ՓԲԸ-ին պատկանող «Ապագա ռեզորթ» հանգստի գոտին, որը գտնվում է Տավուշի մարզի Ենոքավան բնակավայրում, տասնյակ տարիներ ընդունել է հյուրերի աշխարհի տարբեր երկրներից։ Այս հանգստյան գոտում, 2010 թվականից սկսած, Հայաստանի բոլոր վարչապետները խորհրդակցություններ, արտագնա նիստեր են անցկացրել կամ պարզապես հանգստացել։ Այժմ ընկերությունը հայտնվել է սնանկացման եզրին։
«Հետք»-ը գրում է, որ 2022 թվականի մարտին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ-ի) դուստր ընկերությունը՝ «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների» հիմնադրամը, 796 մլն 250 հազար դրամի ներդրում է կատարել «Ապագա փրոջեքթս» ՓԲԸ-ում և ձեռք է բերել ընկերության բաժնեմասերի 25%-ը։
««Ապագա փրոջեքթս» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 56,7%-ը պատկանում է Չիբուխչյանների ընտանիքին՝ Արտակ, Իրինա և Տիգրան Չիբուխչյաններին, որոնք նաև ընկերության հիմնադիրներն են։ ՓԲԸ-ի 14,72%-ը պատկանում է Ամուր Ավակյանին, 3,57%-ը՝ Արսեն Գաբրիելյանին։ «Ապագա տուր» և «Յելլ էքստրիմ պարկ» ՍՊԸ-ները պատկանում են «Ապագա փրոջեքթս» ՓԲԸ-ին։
«Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը «Ապագա փրոջեքթսում» ներդրում է  արել 2022-ի մարտին։ Ներդրման նպատակը Ենոքավան համայնքում «Յելլ էքստրիմ պարկի» նոր՝ մինչև 2,5 կմ երկարությամբ զիփլայն և մինչև 500 մետր երկարությամբ ռոլլերլայնի կառուցումն էր։ Ներդրման արդյունքում պետք է նաև մշակվեր «Ապագա ռեզորթ» հյուրանոցային համալիրի նոր մասնաշենքի նախագիծը։
Ներդրումն իրականացնելուց կարճ ժամանակ անց «Ապագա փրոջեքթսի» սեփականատերերի և «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամի հարաբերությունները սրվել են։ Ըստ ընկերության ղեկավարների՝ պատճառը հիմնադրամի ներկայացրած վերջնագրերն են եղել։
2022 թվականի նոյեմբերի 10-ին «Ապագա փրոջեքթսում» ԱՆԻՖ-ի ներկայացուցիչ Տիգրան Սարգսյանն ընկերության սեփականատերերից Տիգրան Չիբուխչյանին գրած նամակում պահանջել է Արտակ Չիբուխչյանին ազատել «Ապագա տուր» ՍՊԸ-ի տնօրենի, Արսեն Գաբրիելյանին՝ «Յելլ էքստրիմ պարկ» ՍՊԸ-ի, Տիգրան Չիբուխչյանին՝ «Ապագա փրոջեքթս» ՓԲԸ-ի տնօրենի պաշտոնից։
ԱՆԻՖ-ը նաև պահանջել է «Ապագա փրոջեքթս» ՓԲԸ-ի ներդրումային ծրագրին ծառայող, ընկերության գնահատմանը որպես եկամուտ գեներացնող բաղադրիչ հանդիսացող և բաժնետերերին /այլ անձանց/ պատկանող բոլոր հողամասերը տեղափոխել ընկերության հաշվեկշիռ։
Եթե չիրականացվեին «Ձեռնարկատեր+պետություն» ֆոնդի պահանջները, վերջինս սպառնում էր դուրս գալ ընկերությունից:
«Ձեռնարկատեր+պետություն» ֆոնդի պահանջների մի մասը կատարվել է, սակայն դրանից հետո էլ  տարաձայնությունները չեն վերացել։ «Ապագա փրոջեքթսի» տնօրեն Տիգրան Չիբուխչյանի խոսքով՝ ֆոնդի ներկայացուցիչներն ամեն կերպ խանգարել են իրենց աշխատանքը, չեն ներկայացել բաժնետերերի ժողովներին և այլն։
Ստացվում է, որ «Ապագա փրոջեքթս» ՓԲԸ-ի և «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում ոչ թե լուծվել են ընկերությունում առկա ճգնաժամերը, այլ խորացել են։ Մինչդեռ այս հիմնադրամի հիմնական նպատակը հենց ճգնաժամերի հաղթահարումն էր։ Ավելին, ներկայում «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը, ինչպես նաև ԱՆԻՖ-ը,  լուծարման փուլում են։»,-գրում է աղբյուրը։

«Апага проджектс» оказалась на грани банкротства: причастна ли к этому дочерняя компания ANIF?
Зона отдыха «Апага резорт», расположенная в селе Енокаван Тавушской области и принадлежащая ЗАО «Апага проджектс», десятки лет принимала гостей из различных стран мира. Начиная с 2010 года, здесь проводили совещания, выездные заседания и свой отдых все премьер-министры Армении. Сегодня компания находится на грани банкротства.
Как пишет hetq, в марте 2022 года Фонд «Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство», являющийся дочерней компанией Фонда государственных интересов Армении (АНИФ, ANIF) инвестировал в ЗАО «Апага проджектс» 796 млн 250 тыс. драмов, приобретя 25% компании.
«АНИФ был создан по решению правительства N 513-Н в 2019 году. Целью фонда было привлечение иностранных инвестиций, стимулирование роста экспорта и софинансирование инвестиций в широкомасштабные армянские проекты.
22 мая 2020 г. была создана дочерняя компания АНИФ – Фонд “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство”. Посредством этой компании государство осуществляло инвестиции в местные компании, приобретая их доли в размере 25-49%.
За время своей деятельности фонд “Предприниматель+Государство” инвестировал 6 млрд 649 млн 718 тысяч драмов в 10 акционерных компаний.
56,7% акций ЗАО “Апага проджектс” принадлежат семье Чибухчянов – Артаку, Ирине и Тиграну Чибухчянам, которые одновременно являются соучредителями компании. 14,72% ЗАО принадлежат Амуру Авакяну, 3,57% - Арсену Габриеляну. Владельцем ООО “Апага тур” и “Йелл Экстрим парк” является ЗАО “Апага проджектс”.
В марте 2022 года фонд “Предпринимател+Государство” осуществил инвестиции в “Апага проджектс”. Целью инвестирования было строительство в “Йелл Эсктрим парк” в Енокаване нового зиплайна протяженностью 2,5 км и роллерлайна протяженностью до 500 метров. В результате инвестирования предусматривалось также спроектировать новый корпус гостиничного комплекса “Апага резорт”.
Вскоре после осуществления инвестиций отношения между собственниками “Апага проджектс” и фондом “Предприниматель+Государство” обострились. По словам руководителей компании, причиной стали предъявленные фондом ультимативные требования.
10 ноября 2022 года представитель АНИФ в “Апага проджектс” Тигран Саргсян в письме на имя одного из собственников компании, Тиграна Чибухчяна, потребовал уволить Артака Чибухчяна с должности директора ООО “Апага тур”, Арсена Габриеляна – с должности директора ООО “Йелл Экстрим парк” и самого Тиграна Чибухчяна – с должности директора ЗАО “Апага проджектс”.
АНИФ также потребовал перевести все земельные участки, генерирующие прибыль для компании и принадлежащие акционерам или другим лицам, на баланс компании, пригрозив в противном случае выйти из ЗАО.
Часть требований фонда “Предприниматель+Государство” была выполнена, однако и после этого разногласия не были преодолены. По словам директора “Апага проджектс” Тиграна Чибухчяна, представители фонда всячески мешали их работе, не являлись на собрания акционеров и т.д..
Получается, что в результате сотрудничества ЗАО “Апага проджектс” и фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство” возникший в компании кризис вместо преодоления еще больше углубился. Между тем основной целью фонда было именно преодоление кризисной ситуации. Более того, в настоящее время АНИФ, “дочкой” которого является фонд “Предприниматель+Государство”, находится в процессе ликвидации», – говорится в материале.