Մոսկվան պատրաստակամ է նպաստել ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի կնքմանը. կայացել է Լավրով-Բայրամով հանդիպում
16:46 12/04/2025
Ապրիլի 12-ին Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումի շրջանակում  կայացել ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հանդպումը։
ՌԴ ԱԳՆ հաղորդմամբ, նախարարները մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի արդի հարցերի շուրջ։ Նշվել է 3+3 Տարածաշրջանային համագործակցության պլատֆորմի շրջանակներում փոխգործակցության շարունակականության, ինչպես նաև «Կասպյան հնգյակի» աշխատանքի ակտիվացման կարևորությունը։
Ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։ Ընդգծվել է 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ համաձայնագրերի ողջ շրջանակի իրականացման անհրաժեշտությունը։

Встреча Лавров-Байрамов: «Москва готова содействовать процессу армяно-азербайджанской нормализации»
12 апреля «на полях» Анталийского дипломатического форума в Турции состоялась встреча министра иностранных дел России Сергея Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
«Министры обменялись мнениями по актуальным сюжетам международной и региональной повестки. Констатирована важность продолжения взаимодействия в рамках Платформы регионального сотрудничества «3+3», а также активизации работы «каспийской пятерки».
С российской стороны подтверждена готовность содействовать процессу азербайджано-армянской нормализации и выходу на заключение мирного договора. Подчеркнута необходимость реализации всего комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении 2020-2022 гг.», - говорится в сообщении на сайте МИД РФ.