Իսկ ո՞վ կլինի այս ապրիլի 23-ին Հանրապետության Հրապարակում. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
«Վերջին օրերին մտքով շատ եմ վերադառնում 2015 թվական։ Ավելի ճիշտ՝ 2015-ի ապրիլ։ Ապրիլի 23։ Մտածում եմ՝ ամեն ինչ այդ օրը սկսվեց։ Հանրապետության Հրապարակում 2015-ի ապրիլի 23-ին «հոգիներ էին արթնացնում»։ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին Երևանի սրտում զանգվածային փսիխոզ էր։ Այդ օրն առաջին անգամ ես տեսա մեր ժողովրդի այն շերտը, որի գոյության մասին չէի էլ կասկածում։ Հեյ ջան ղափամա, համով-հոտով ղափամա… Մինչ այս պահը հնչում է ականջներիս մեջ։ …Աման Թելո, Թելո ջան, Թելո…
Ես չգիտեմ՝ ինչպես դա հնարավոր դարձավ 2015-ի ապրիլի 23-ին։ Ես չգիտեմ՝ ինչպես եղավ 2018-ի ապրիլի 23-ը։ Ես նույնիսկ չգիտեմ, թե ինչ կլինի այս ապրիլի 23-ին։ Ես միայն գիտեմ, որ 2015-ի ապրիլի 23-ին Հանրապետության Հրապարակում իմ իմացած հայ ժողովուրդը չէր։ Ոչ էլ 2018-ի ապրիլի 23-ին։
Իսկ ո՞վ կլինի այս ապրիլի 23-ին Հանրապետության Հրապարակում։ Վերջին օրերի լրահոսն եմ նայում՝ հուսադրող ոչինչ չեմ տեսնում։ Նիկոլիզմի նույն շքերթն է։ Միայն «դմփ-դմփ-հու»-ն է պակասում։ Թե չէ մնացածը նույնն է… Նույն փսիխոզը, նույն ոգևորված «էլիտան», նույն «խաբված» հոգևորականը, նույն ֆեյսբուքչիստները, նույն դավերը, նույն ավերը… Ու նորից մեծամասնությունը Սերժ է մերժում։ Ավելի ճիշտ՝ իրենք են մտածում, թե Սերժ են մերժում։ Իրականում՝ մեր երկիրն են մերժում, Արցախն են մերժում և ընդհանրապես՝ հայ լինելու ու Հայաստանում ապրելու մեր իրավունքն են մերժում։

Грант Мелик-Шахназарян: А кто будет на площади Республики 23 апреля сего года?
«В последние дни часто мысленно переношусь в 2015 год. Точнее – в апрель 2015 года. В 23 апреля. Думаю – все началось в этот день. 23 апреля 2015 года на площади Республики «будили души» (ссылка на концерт рок-группы System of a Down под названием «Разбудите души» (Wake Up the Souls). – Ред.). Накануне 100-й годовщины Геноцида армян в сердце Еревана царил массовый психоз», – пишет политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян и продолжает:
«В тот день я впервые увидел тот слой нашего народа, о существовании которого даже не подозревал. ˮЭй, джан, Хапама, Что за чудо Хапама! С медом тыква – Хапама!..ˮ До сих пор звучит в ушах. ״Аман Тэлло, Тэлло джан, Тэлло…״ (армянские песни, которые исполнила на концерте SOAD. – Ред.).
Я не знаю, как это стало возможно 23 апреля 2015 года. Я не знаю, как случилось 23 апреля 2018 года (23 апреля 2018 года премьер-министр Республики Армения Серж Саргсян заявил о своей отставке на фоне массовых акций протеста во главе с Николом Пашиняном.  – Ред.). Я даже не знаю, что будет 23 апреля сего года. Я знаю только, что 23 апреля 2015 года на площади Республики был не тот армянский народ, который знал я. Как и 23 апреля 2018 года.
А кто будет на площади Республики 23 апреля сего года? Листаю новости последних дней – не вижу ничего ободряющего. Тот же парад николизма. Не хватает только «Дмп-дмп-ху!». А так, все то же самое… Тот же психоз, та же воодушевленная ״элитаˮ, тот же ״обманутыйˮ священнослужитель, те фейсбушники, те же заговоры, та же катастрофа…И снова большинство отвергает Сержа. Точнее – это они думают, что отвергают Сержа. В действительности – отвергают нашу страну, Арцах и вообще наше право быть армянином и жить в Армении.