Արցախցիներն այրեցին ՔՊ-ի նախընտրական ծրագիրը և ԱԳՆ-ին ներկայացրեցին պահանջագիր
«Մինչ խոսափողերով, իրենց սիրելի լրատվամիջոցներով ասում են, թե ինչքան են սիրում իրենց արցախցի քույրերին և եղբայրներին, թե ինչպես են պայքարում վերջիններիս իրավունքների համար, մենք ունենք մի պատկեր, երբ մարդիկ հավաքվել են հստակ պահանջներով և չկա գոնե մեկ պաշտոնյա, ով ՀՀ ԱԳՆ-ից կիջնի և կպատասխանի մարդկանց հարցերին»-ԱԳՆ-ից դիմաց կազմակերպած ակցիայի ժամանակ ասաց Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Տաթևիկ Խաչատրյանը՝ հավելելով որ այն անընդունելի և տգեղ անարգանքի դրսևորում է։
Նա հնչեցրեց ՀՀ ԱԳՆ-ին ներկայացված դիմումը՝ ասելով, որ մինչև վերջ գնալու են նրանում ներկայացված պահանջների հետևից։
Փաստաքղթով ՀՀ կառավարությունից՝ ի դեմս ԱԳՆ-ի մի քանի պահնջներ են ներկայացվում արցախցիների իրավունքները պաշտպանելու հըամար.
-Դիմել ՄԱԿ-ի փախստականի հարցերով բարձր հանձնակատարին և ԵԽ-ին նախաձեռնելու միջազգային մեխանիզմների մշակում և ներդնում ուղղված Արցախի ժողովրդի հավաքական, անվտանգ, արժանապատիվ, կայուն և ինքնորոշված վերադարձի ապահովմանը,
-Դիմել ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի և ԵԽ-ի մասնագիտացված կառույցներին և Բաքվում դեսպանություն ունեցող պետություններին հայերի շինծու դատավարությունների ընթացքում միջազգային դիտորդների ներկայությունն ապահովելու համար։
-Դիմել որևէ չեզոք և պատրաստակամ երկրի, օրինակ Շվեյցարիային՝ խնդրելով Բաքվում գտնվող իրենց դեսպանությունում ստեղծել հայերի շահերի պաշտպանության բաժին և հայ գերիների համար ապահովել հյուպաթոսական ծառայության հասանելիությունը։
-Գործարկել ԵԱՀԿ Մոսկվայի մեխանիզմը Ադրբեջանում պատանդառված և խոշտանգվող հայերի իրավունքների հրատապ պաշտպանության նպատակով։
- Հայ գերիների լիարժեք և ապահով ազատ արձակումը դարձնել Ադրբեջանի հետ հնարավոր կնքվելիք ցանկացած միջպետական պայմանագրի ստորագրման անսակարկելի նախապայման-
-Թամացնել ՄԻԵԴ-ում և ՄԱԿ-ի արդադրադատության միջազգային դատարանում ներկայացված միջպետական գանգատները, ներկայացնելով գերիների խոշտանգումների, բռնազավքված Արցախում մշակութային ժառանգության, մասնավոր ու հանրային սեփականության ոչնչացման ու յուրացման նոր փաստերը։
-Դիմել ՅՈւՆԵՍԿՈ-ին և ԵԽ-ին Արցախ ուղարկելու մոնիթորինգային առաքելություն ուսումնասիրելու և փաստագրելու մշակութային ժառանգության և հանրային և մասնավոր գույքի նկատմամբ ադրբեջանական իշխանությունների հանցավոր գործողությունները։
-Դիեմլա համապատասխան միջազգային կառույցներին, և առանձին պետություններին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման խնդրանքով, հայերի դեմ կատարված միջազգային հանցագործությունների հիման վրա։
-Ապահովել Հայաստանի և/կամ գործընկեր պետությունների կողմից Միջազգային քրեական դատարան պետական դիմումների ներկայացումը՝ Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանումը և այլ միջազգային հանցագործությունների հետաքննման և պատժման խնդրանքով։
-Դիմել Համապատասխան պետություններին՝ կիրառելու համընդհանուր իրավազորության սկզբունքը և սկսել քրեական հետապնդումն ադրբեջանցի պաշտոնյաների և զինվորականների նկատմամաբ, միջազգային հանցագործություններ կատարելու հիմքով»։
Պահանջագիրը հանձնվեց ԱԳՆ-ին; մինչ այդ Արցախցի Նարե Սիմոնյանը ասաց, որ 2021թ-ինՀՀ գործող իշխանությունը ցանկանում էր ժողովրդին համոզել, որ իրենք կապ չունեն պարտության հետ և իրենց ծրագրում խոստանում եին Շուշին և Հադրութը դեօկուպացնել, սակայն պարզվեց, որ հակառակը՝ հանձնելու են արցախի մնացած մասը։
Ակցիայի մասնակիցները հրապարակայնորեն այրեցին ՔՊ-ի նախընտրական ծրագիրը։
Ակցիայի մասնակիցներն ԱԳՆ-ին հանձնեցին պահանջագիրը և բողոքը շարունակվեց ՀՀ Գլխավոր դատախազության դիմաց։

Арцахцы сожгли предвыборную программу партии Пашиняна и передали МИД Армении свои требования
Пока они [власти] говорят через микрофоны и свои любимые СМИ, как сильно они любят своих арцахских сестер и братьев, как они борются за их права, у нас сложилась следующая  картина: люди собрались здесь, у МИД РА, с четкими требованиями, и нет ни одного должностного лица, который бы спустился к нам и ответил на вопросы», – заявила сегодня, 14 апреля, в ходе акции у здания МИД представитель Совета по защите прав арцахцев Татевик Хачатрян, добавив, что это неприемлемое и безобразное проявление неуважения.
Она озвучила подготовленное для МИД РА заявление, заверив, что они будут добиваться выполнения представленных в нем требований до конца.
В документе представлен ряд требований к правительству Армении в лице министерства иностранных дел РА по защите прав арцахцев:
– Обратиться к Верховному комиссару ООН по делам беженцев и Совету Европы с призывом инициировать разработку и внедрение международных механизмов, направленных на обеспечение коллективного, безопасного, достойного, устойчивого и основанного на праве на самоопределение возвращения народа Арцаха.
-
– Обратиться в специализированные структуры ООН, ОБСЕ и Совета Европы, а также в страны, имеющие посольства в Баку, с целью обеспечения присутствия международных наблюдателей на сфабрикованных судебных процессах над армянами.
– Обратиться к любой нейтральной стране, например, Швейцарии, с просьбой создать в своем посольстве в Баку отдел по защите интересов Армении и обеспечить для армянских пленных доступ к консульским услугам.
– Запустить Московский механизм ОБСЕ с целью срочной защиты прав армян, находящихся в заложниках и подвергающихся пыткам в Азербайджане.
– Сделать полное и безопасное освобождение армянских пленных безоговорочным предварительным условием для подписания любого возможного межгосударственного договора с Азербайджаном.
– Дополнить межгосударственные жалобы, представленные в ЕСПЧ и Международный суд ООН, новыми фактами пыток пленных, уничтожения и присвоения культурного наследия, частной и общественной собственности в оккупированном Арцахе.
– Обратиться в ЮНЕСКО и Совет Европы с призывом направить мониторинговую миссию в Арцах для изучения и документирования преступных действий азербайджанских властей в отношении культурного наследия, а также общественного и частного имущества.
– Обратиться к международным организациям и отдельным государствам с просьбой о применении санкций против Азербайджана на основе международных преступлений, совершенных против армян.
– Обеспечить, чтобы Армения и/или государства-партнеры представили государственные обращения в Международный уголовный суд с просьбой расследовать и наказать за насильственную депортацию народа Арцаха и другие международные преступления.
– Обратиться к соответствующим государствам с просьбой применить принцип универсальной юрисдикции и начать уголовное преследование азербайджанских должностных лиц и военнослужащих за совершение международных преступлений».
Перед тем, как передать требование в МИД, Наре Симонян из Арцаха напомнила, что в 2021 году действующие власти Армении пытались убедить народ в том, что не несут ответственности за поражение, и обещали в своей предвыборной программе «деоккупировать Шуши и Гадрут», но на деле оказалось наоборот – сдали оставшуюся часть Арцаха.
В знак протеста участники акции публично сожгли предвыборную программу партии власти «Гражданский договор», после чего продолжили акцию у здания Генеральной прокуратуры Армении.