Կարևորագույնը քաղաքացուն արժանահավատ, վստահելի քաղաքական այլընտրանքի ներկայացումն է. Ավետիք Չալաբյան
Գյումրու ավագանու ընտրությունները նախանշեցին ԱԺ առաջիկա ընտրությունների հիմնական առանջնահատկությունները. իշխող ՔՊ-ն բավարար ձայներ չի հավաքելու, իսկ ընդդիմությունը 50+1% կարող է ստանալ, միայն միավորված հանդես գալու դեպքում։ ՀՀ գործող իշխանությունների՝ Գյումրու ընտրություններում դրսևորած վարքը և վարած արտաքին և ներքին քաղաքականության հատկանշական կողմերը Panorama-հարցազրույցների տաղավարում ներկայացրեց «Հայաքվե» քաղաքացիական միավորման համակարգող Ավետիք չալաբյանը։
Հարցազրույցում հնչեցված հիմնական թեզերի առաջին մասը՝ ստորև։
•Գյումրու ընտրությունների լարվածությունը, նրանց կարևորությունը, ընտրողների վրա ներգործության մեթոդները, բնականաբար, բազմապատիկ ավել էին։
•Գյումրում մենք բոլոր տեղամասերում դիտորդ ենք ունեցել և տեսել ենք, իշխող ուժի կողմից ադմինիստրատիվ ռեսուրսի համատարած օգտագործումը։ Տեսել ենք, թե ինչպես են ընտրողներին ցուցակներով բերում ընտրության, նրանց կողմից ցուցակով նշվում էր, թե ով է եկել, ով ոչ։
•Մենք երկրում ունենք ավտորիտար իշխանություն, որն իշխանազավթել է ամեն ինչ՝ ԱԺ-ն, նախագահի ինստիտուտը, ՍԴ-ն, Բարձրագույն դատական խորհուրդը, դատախազությունը, այսինքը՝ ինչ հնարավոր է։
•Անկեղծ ասած, Փաշինյանն արտահերթ ընտրությունների ամենամեծ շահառուն է, որովհետև եթե էս պահին ինքը գնա արտահերթ ընտրությունների և կարողանա կրկնել այն, ինչը Գյումրում էր՝ գուցե իր համար ամենաբարենպաստ սցենարը կլինի։ Այսինքը չհաղթել, բայց առաջին տեղ գալ և փորձել ընդդիմությանը մանիպուլյացիայի միջոցով, կեղծ ընդդիմադիր ուժ ԱԺ քաշել մտցնելու միջոցով, այն ինչը հաջողվեց Երևանում, այդ ձևով փորձել պահել իշխանությունը։
•Համատարած ձախողումների իշխանություն է այս իշխանությունը, բնականաբար Արցախի, կամ արտաքին քաղաքակնության մասին խոսելն իմատ չունի՝ ձախողումներն ակնառու են։
•Այս տարվա Առաջին երկու ամիսներին նախորդ տարվա երկու ամիսների համեմատ ունենք արդյունաբերության նվազում 22 %, և արտահանման նվազում՝ երեք անգամ։ Եթե ուրիշ երկրում տեղի ունենար արտահանման նվազում 3 անգամ, ամբողջ տնտեսությունն ուղղակի կփլվեր։
•Փաշինյանն ընդհանրապես բան չունի ներկայացնելու, դրա համար էլ վերադառնում է իր հին երգին՝ թալանին, բայց թալանի վերադարձը ևս կեղծ օրակարգ է։

Avetik Chalabyan: Current Armenian government has failed across the board
The recent Gyumri municipal elections have highlighted the key dynamics likely to shape Armenia’s upcoming parliamentary elections. The ruling Civil Contract Party can no longer secure sufficient votes on its own, whereas a united opposition has the potential to reach the decisive 50+1% threshold.
In an interview with Panorama.am on Tuesday, activist Avetik Chalabyan, coordinator of the Hayakve civic initiative, analyzed the conduct of Armenia’s ruling party during the Gyumri elections, as well as the defining features of its domestic and foreign policies.
Below are key takeaways from the interview.
• The tension surrounding the Gyumri elections was significantly heightened, as was their importance. Naturally, the methods used to influence voters were multiplied.
• We sent observers to every polling station in Gyumri. We witnessed widespread misuse of administrative resources by the Civil Contract party. Voters were brought to polling stations in organized lists. Attendance was marked, indicating who had shown up and who hadn’t.
• Armenia is currently ruled by an authoritarian regime that has seized control of virtually all state institutions – the National Assembly, the presidency, the Constitutional Court, the Supreme Judicial Council and the Prosecutor’s Office – essentially everything that could be controlled.
• In truth, Nikol Pashinyan stands to benefit the most from snap elections. If he were to call for early elections right now and manage to replicate what happened in Gyumri, that might actually be the most favorable scenario for him; not necessarily to win an outright majority, but to secure the first place and and then try to retain power by manipulating the opposition, bringing a fake opposition force into the parliament, just like he successfully did in Yerevan.
• The current government is defined by systemic failure. It’s hardly even worth discussing the loss of Artsakh or broader foreign policy as the failures speak for themselves.
• Armenia saw a 22% drop in industrial output and a threefold decline in exports in the first two months of this year compared to the same period last year. In any other country, a threefold decrease in exports would collapse the entire economy.
• Pashinyan has nothing left to offer. That’s why he keeps reverting to his old narrative of ‘stolen asset recovery'. But even that agenda is hollow and no longer resonates.