Սա չէ՞ ձեր աշխատանքն ու տապալումների ցուցանիշները. Աբրահամյան
«Բյուջեի կատարողականի քննարկման այս օրերին բոլորը գովում են իրենց աշխատանքը, ճոռոմ խոսքեր հնչեցնում արդյունքների մասին, բայց բացում ես հաշվետվությունը` լրիվ հակառակի մասին է»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա որպես օրինակ առանձնացրել է ատեստացիայի գործընթացը. «ՊՆ-ի մասով գրված է, որ 2024 թվականին ատեստացիային մասնակցած զինծառայողների 57%-ն է հաղթահարել դրական գնահատականի շեմը:
ԱԱԾ-ի դեպքում ցուցանիշը 35% է:
Ոստիկանությունը ներկայացված է թվերով. 4063 ծառայողից դրական շեմը հաղթահարել է 1031-ը:
Փրկարար ծառայության դեպքում, մինչև այժմ քննության է մասնակցել 1805 ծառայող, դրական գնահատական ստացել` 496-ը:
Թեև խիստ հարաբերական ամենաբարձրը ՊՆ-ի ցուցանիշներն է, բայց սա էլ անբավարար արդյունք է, որովհետև, մեծ առումով, ֆիզիկական, մասնագիտական, շարային, կրակային պատրաստության առումով, քննության մասնակիցների 43%-ը անբավարար է ստացել, ինչ ահազանգ է մեծ թվով խնդիրների մասին, ինչի վերաբերյալ մեկ այլ առիթով կանդրադառնամ:
Հետո էլ թե` բարեփոխումներ ենք անում, բարելավումներ, առաջընթաց: Սա չէ՞ ձեր աշխատանքն ու տապալումների ցուցանիշները»:

MP Tigran Abrahamyan of the opposition Pativ Unem faction has criticized what he called the government’s self-congratulatory tone at the ongoing parliamentary debates on the 2024 state budget execution.
“Everyone is praising their work and talking about progress, but the report tells otherwise,” he wrote on Facebook on Thursday, pointing to the results of staff certification exams across key security agencies.
According to the 2024 data, only 57% of military personnel passed the certification. The National Security Service recorded an even lower pass rate, with just 35% of candidates meeting the required standards. Among the police force, only 1,031 out of 4,063 officers passed the test. Similarly, of the 1,805 rescue service members evaluated, only 496 achieved a passing score.
“Even the highest score reported by the Defense Ministry is insufficient. It means 43% failed in areas like physical fitness, professional knowledge and weapons training. These figures don’t reflect reforms, but are indicators of failure,” Abrahamyan stated.