Մայր Աթոռը դատապարտում է Վարշավայում կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը
15:52 18/04/2025
Մայր Աթոռը դատապարտում է Վարշավայում կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը։  Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության հարցերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«2025 թվականի ապրիլի 8-ին Վարշավա քաղաքում Լեհաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան՝ մեր մշակութային հիշողության մեջ» խորագրով ցուցահանդեսը հերթական դրսևորումն է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչության, որն արտահայտությունն է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ վերջինիս տարածքային նկրտումների և հայ ժողովրդի բազմադարյա հոգևոր և մշակութային ժառանգության յուրացման ձգտումների։
Խստագույնս դատապարտելի են Ադրբեջանի կողմից պատմությունը վերաշարադրելու գործողությունները, Հայաստանի և Արցախի տարածքում գտնվող հայկական բնակավայրերը, սրբավայրերն ու պատմամշակութային արժեքները «ադրբեջանական» կամ «ալբանական» ներկայացնելու փորձերը։
Նման մերժելի նախաձեռնությունները ոչ միայն չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, այլև չեզոքացնում են ժողովուրդների համերաշխության և խաղաղ գոյակցության միջավայրի ձևավորման բոլոր քայլերը։ Մշակույթը պետք է լինի կամուրջ ժողովուրդների միջև, ոչ թե քաղաքական շահախնդրության գործիք։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ու կազմակերպություններին, դիվանագիտական շրջանակներին և մշակութային կառույցներին հստակ գնահատական տալ պատմության ու մշակույթի նկատմամբ կատարվող այսպիսի կեղծարարություններին և խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացվող նմանօրինակ ոտնձգությունները»։

Первопрестольный Святой Эчмиадзин осуждает организацию выставки подназванием «Западный Азербайджан» в Варшаве
17:21 18/04/2025
Первопрестольный Святой Эчмиадзин выступил с заявлением, осудив организацию выставки «Западный Азербайджан» в Варшаве.
В заявлении Канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина по вопросам духовного и культурного наследия Арцаха говорится:
«8 апреля 2025 года в городе Варшава посольством Азербайджана в Польше была организована выставка под названием «Западный Азербайджан в нашей культурной памяти», которая стала очередным проявлением политики фальсификаций и пропаганды со стороны Азербайджана, отражающих территориальные притязания Азербайджана в отношении Республики Армения и стремление присвоить многовековое духовное и культурное наследие армянского народа.
Попытки переписать историю и представить армянские города и села, святыни и историко-культурные памятники Армении и Арцаха, как «азербайджанские» или «албанские», вызывают глубокое возмущение и подлежат осуждению.
Подобные неприемлемые инициативы не только не способствуют установлению мира в регионе, но и сводят на нет все шаги, направленные на формирование атмосферы солидарности и мирного сосуществования народов. Культура должна быть мостом между народами, а не инструментом политической выгоды или манипуляций.
Призываем международное сообщество и международные организации, дипломатические и культурные круги дать четкую оценку подобной фальсификации истории и культуры, а также решительно осудить подобные посягательства со стороны Азербайджана в отношении армянского народа».