Խաչատուր Սուքիասյանը հոգեբանական աhաբեկչnւթյան է ենթարկել զոhվածների, անհետ կորածների և գերեվարվածների հարազատներին. Շտաբ
Արցախի իշխանությունները խիստ դատապարտում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի անպատասխանատու պահվածքը, որը պարունակում է արցախցիների նկատմամբ ատելության, ներազգային պառակտման տարրեր»,- նշված է Արցախի Տեղեկատվական շտաբի հայտարարության մեջ։
«ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն ապրիլի 17-ին լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե արցախցիները 2023 թվականին չեն կռվել:
Ընդ որում, իշխանական պատգամավորը ոչ միայն սեփական թյուր կարծիքն է արտահայտել Արցախի ժողովրդի պայքարի վերաբերյալ, այլև արդարացրել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից նախկինում արված հայտարարությունը, թե արցախցիները պետք է մնային և կռվեին:
Այս հայտարարությամբ Սուքիասյանը հերթական հոգեբանական ահաբեկչությանն է ենթարկել 2023 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական ագրեսիան հերոսաբար դիմակայած զինծառայողներին և կամավորներին, զոհվածների, անհետ կորածների և գերեվարվածների հարազատներին:
Արցախի իշխանությունները խիստ դատապարտում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի անպատասխանատու պահվածքը, որը պարունակում է արցախցիների նկատմամբ ատելության, ներազգային պառակտման տարրեր:
Ստիպված ենք կրկին հիշեցնել, որ 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվել է 265 զինծառայող, 21 խաղաղ բնակիչ, անհետ կորել 14 քաղաքացի:

The Artsakh Information Center has strongly criticized Armenian pro-government MP Khachatur Sukiasyan’s latest “reckless” statements on the Artsakh Armenians.
In an interview on Thursday, Sukiasyan, who represents the ruling Civil Contract party, claimed that the Artsakh people “during Azerbaijan’s September 2023 military offensive.
“The pro-government deputy not only expressed a distorted view of the Artsakh people's resistance, but also defended earlier remarks by National Assembly Speaker Alen Simonyan, who had stated that 'the Artsakh people should have stayed and fought',” the Artsakh InfoCenter said in a statement on Friday.
The Artsakh authorities condemned Sukiasyan’s comments as a form of psychological harassment targeting servicemen, volunteers and the families of those who were killed, went missing or were taken captive during the hostilities.
“We are compelled to reiterate that during Azerbaijan’s military assault on Artsakh on 19 September 2023, 265 servicemen and 21 civilians were killed, while 14 persons remain missing,” the statement read.