Խաչատուր Սուքիասյանը հոգեբանական աhաբեկչnւթյան է ենթարկել զոhվածների, անհետ կորածների և գերեվարվածների հարազատներին. Շտաբ
Արցախի իշխանությունները խիստ դատապարտում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի անպատասխանատու պահվածքը, որը պարունակում է արցախցիների նկատմամբ ատելության, ներազգային պառակտման տարրեր»,- նշված է Արցախի Տեղեկատվական շտաբի հայտարարության մեջ։
«ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն ապրիլի 17-ին լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե արցախցիները 2023 թվականին չեն կռվել:
Ընդ որում, իշխանական պատգամավորը ոչ միայն սեփական թյուր կարծիքն է արտահայտել Արցախի ժողովրդի պայքարի վերաբերյալ, այլև արդարացրել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից նախկինում արված հայտարարությունը, թե արցախցիները պետք է մնային և կռվեին:
Այս հայտարարությամբ Սուքիասյանը հերթական հոգեբանական ահաբեկչությանն է ենթարկել 2023 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական ագրեսիան հերոսաբար դիմակայած զինծառայողներին և կամավորներին, զոհվածների, անհետ կորածների և գերեվարվածների հարազատներին:
Արցախի իշխանությունները խիստ դատապարտում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի անպատասխանատու պահվածքը, որը պարունակում է արցախցիների նկատմամբ ատելության, ներազգային պառակտման տարրեր:
Ստիպված ենք կրկին հիշեցնել, որ 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվել է 265 զինծառայող, 21 խաղաղ բնակիչ, անհետ կորել 14 քաղաքացի:

Сукиасян подверг психологическому террору военных и добровольцев, родственников погибших, пропавших без вести и пленных. Заявление
11:54 18/04/2025
Власти Арцаха решительно осуждают безответственное поведение депутата Национального Собрания Республики Армения от фракции партии «Гражданский договор» Хачатура Сукиасяна, содержащее в себе элементы ненависти к арцахцам и внутринационального раскола. С таким заявлением выступил Инфоштаб Арцаха.
«Депутат НС РА Хачатур Сукиасян 17 апреля в интервью одному из СМИ заявил, будто в 2023 году арцахцы не сражались.
Причем, провластный депутат не только выразил собственное ошибочное мнение о борьбе народа Арцаха, но и оправдал сделанное в прошлом заявление спикера НС РА Алена Симоняна о том, что арцахцы должны были остаться и сражаться.
Этим заявлением Сукиасян в очередной раз подверг психологическому террору героически противостоявших азербайджанской агрессии в сентябре 2023 года военнослужащих и добровольцев, а также родственников погибших, пропавших без вести и пленных», – отмечается в заявлении.
«Власти Арцаха решительно осуждают безответственное поведение депутата НС РА Хачатура Сукиасяна, которое содержит элементы ненависти к арцахцам и внутринационального раскола.
Мы вынуждены еще раз напомнить, что в ходе военных действий, развязанных Азербайджаном против Арцаха 19 сентября 2023 года, погибли 265 военнослужащих, 21 мирный житель, 14 граждан пропали без вести.