Մոսկվան Իրան-ԱՄՆ գործարքում կարող է առանցքային դերակատարում ունենալ. The Guardian
Մոսկվան կարող է ստանալ Իրանի հետ ԱՄՆ միջուկային գործարքի առանցքային դերերից մեկը։ Այս մասին գրում է The Guardian-ը։
Ընդ որում, Ռուսաստանը համարվում է ոչ միայն հնարավոր վայր, որտեղ կուղարկվեն իրանական հարստացված ուրանի պաշարները, այլ նաև հնարավոր արբիտր՝ գործարքի խախտման դեպքում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ով իր առաջին պաշտոնավարման ընթացքում հրաժարվեց Թեհրանի և համաշխարհային տերությունների միջև 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրից, սպառնացել է հարձակվել Իրանի վրա, եթե արագ չհասնեն նոր համաձայնագրի, որը թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք ստեղծել։
Շաբաթ օրը Օմանի միջնորդությամբ Հռոմում ԱՄՆ-ի ու Իրանի միջև չորս ժամ տևած ոչ ուղիղ բանակցություններում կողմերը հասլ են էական առաջընթացի, ըստ ամրիկացի պաշտոնյաների։ Հետագա բանակցությունները նախատեսված են հաջորդ շաբաթ Ժնևում, ինչից հետո մոտակա հանգստյան օրերին Օմանում կկայանա ևս մեկ բարձր մակարդակի հանդիպում։
Առավել երկու բարդ հարցերը վերաբերում են բարձր հարստացված ուրանի պաշարների պահմանը կամ ոչնչացմանն ու արտաքին երաշխքիներին, որոնք պետք է տրվեն Իրանին, եթե ԱՄՆ-ն խախտի պատժամիջոցները հանելու վերաբերյալ համաձայնությունը։ Իրանը ցանկանումէ պաշարները պահել իր երկրի տարածքում, սակայն ԱՄՆ-ն մերժում է այդ տարբերակն ու պահանջում դրանց ոչնչացում, կամ էլ դրանց փոխանցում մի երրորդ երկրի, օրինակ Ռուսաստանին։
Ինչ վերաբերում է երաշխիքներին, Իրանը կարծում է, որ միակ հուսալի համաձայնագիրը ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից ստոփրագրված պայմանագիրն է։ Սակայն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Արաղչին նշել է՝ ոչ ոք չգիտի, արդյոք Թրամփը կկարողանա՞ նման համաձայնության ստանալ Կոնգրեսի միջոցով՝ հաշվի առնելով այնտեղ իսրայելամետ ուժերի առկայությունը։
Հաջորդ տարբերակն այն է, որ ԱՄՆ-ը համաձայնի հատուցել Թեհրանի կորուստները, եթե Վաշինգտոնը խախտի գործարքը: Երրորդ տարբերակը, եթե ԱՄՆ-ը խախտի համաձայնագիրը, այն է, որ Ռուսաստանը իրավասու է վերադարձնել բարձր հարստացված ուրանի փոխանցված պաշարները Թեհրանին։
Նման համաձայնագիրը Ռուսաստանին առանցքային դեր է տալիս ԱՄՆ-Իրան ապագա հարաբերություններում, և կարող է դուրս մղել Գերմանիային, Ֆրանսիային և Մեծ Բրիտանիային, որոնք 2015 թվականի գործարքի երաշխավորներն են։

Russia could play a key role in a deal on the future of Iran’s nuclear programme, with Moscow being touted not only as a possible destination for Iran’s stockpile of highly enriched uranium, but also as a possible arbiter of deal breaches, the Guardian reports.
Donald Trump, who abandoned a 2015 nuclear pact between Tehran and world powers in 2018 during his first term, has threatened to attack Iran unless it reaches a new deal swiftly that would prevent it from developing a nuclear weapon.
Four hours of indirect talks between the US and Iran in Rome on Saturday, under the mediation of Oman, made significant progress, according to US officials. Further technical talks are due in Geneva this week, followed by another high-level diplomatic meeting next weekend in Oman.
Trump’s special envoy, Steve Witkoff, who was at the heart of the Rome talks, wants an agreement wrapped up within 60 days, but is likely to face resistance from Iran’s foreign minister, Abbas Araghchi, who believes the levels of distrust and the technical nature of the talks make such a swift agreement unlikely.
The two most daunting issues are the storage or destruction of Iran’s stockpile of highly enriched uranium, and the external guarantees that can be provided to Iran if the US was to breach an agreement to lift economic sanctions in return for Iran putting its civil nuclear programme back under external supervision by the UN inspectorate, the IAEA. Iran wants a guarantee of consequences for the US if it pulls out of or breaches another deal.
Iran wants to keep its uranium stockpiles inside the country, but the US rejects this and wants either the stockpiles’ destruction or a transfer to a third country, such as Russia.
Iran believes it has received assurances that the US objective is not the entire dismantling of its nuclear programme. Before the Rome talks, in an intervention that sowed confusion in Iran and the US, Witkoff had on social media seemed to endorse such an objective, causing consternation in Iran, but in Rome he gave the impression that this was largely domestic political messaging.
Mohamed Amersi, a member of the advisory board at the Wilson Center, a Washington thinktank, said: “From the Iranian perspective there had been some conflicting messages on social media and in interviews about the US wanting the complete elimination of their nuclear programme and that was not at all what Araghchi had agreed, so the first assurance was that there had been no expansion in the US objectives. If he had not got that assurance it’s likely the whole negotiation would have been wrapped up, and ended immediately.”
On guarantees, Iran believes the only secure agreement is a treaty signed by US Congress, but Araghchi was told it would be anyone’s guess whether Trump could get such an agreement through Congress given the strength of pro-Israeli opinion there.