Ինչու է աղմկում ՔՊ-ն. ո՞րն էր խորհրդանշական ծեծկռտուքի ուղերձը
«Պառլամետարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար Գոհար Մելոյանը, անդրադառնալով ԱԺ-ում երեկ տեղի ունեցած ծեծկռտուքին, գրում է.
«ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը երեկ շրջանառեց «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծ (այսուհետ՝ Նախագիծ), որով առաջարկում է փոփոխել 136-րդ՝ «Ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելը, արդարացնելը, դրանք քարոզելը կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելը» վերտառությամբ հոդվածը։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի գործող՝ 136-րդ հոդվածը պատասխանատվություն է նախատեսում՝ ցեղասպանության կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելու, արդարացնելու, դրանք քարոզելու կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելու համար։
Նախագիծն արժանացավ իշխող խմբակցության բուռն արձագանքին եւ հանրությանը մատուցվում է մանիպուլյատիվ շղարշով առ այն, իբրեւ ընդդիմությունը ցանկանում է օրենսգիրքը լրացնել նույնաբնույթ հոդվածով՝ մոլորեցնելով հանրությանը։
Մինչդեռ՝ Նախագծով նախատեսվում է ընդլայնել հանցակազմի օբյեկտիվ կողմը կազմող գործողությունների շրջանակը, խստացնել պատասխանատվությունը, որոշակիացնել հոդվածն ու ապահովել համաչափության տարրերը։
Ըստ նախագծի՝ քրեական պատասխանատվություն կնախատեսվի Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կողմից կամ միջազգայնորեն ճանաչված ցեղասպանությունը կամ մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները հրապարակայնորեն հերքելու, մեղմացնելու, հավանության տալու, արդարացնելու կամ դրանց վտանգավորությունը նսեմացնելու համար։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կարող էր համագործակցել ու մասնագիտական առաջարկներ ներկայացնել՝ Նախագիծը խմբագրելու նպատակով, չքննարկել ու դեմ քվեարկել Նախագծին, բայց գնաց ամենաանընդունելի ճանապարհով ու անհարկի բացասական արձագանքի արժանացրեց Ցեղասապանության հետ կապված նախագծի օրակարգումը այն էլ՝ Ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի նախօրեին։
Մենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի սերունդներ ենք ու չենք կարող ուրանալ ու մոռանալ մեր անցյալը, առավել եւս, երբ արդարությունը չի վերականգնվել, իսկ թշնամին դեռ զգոն է ու փորձում է ջնջել իր ոճրի փաստերը։ Ազգի գոյի ու հարատեւման գրավականներից է պատմական հիշողությունը»։
Նշենք, որ Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնը ձևավորվել է 2019 թվականին՝ իր գործունեության առաջնային նպատակ հռչակելով ժողովրդավարության հաստատումը, իրավունքի գերակայության ամրագրումը, պառլամենտարիզմի զարգացումը, մարդկանց իրազեկվածության ու իրավագիտակցության բարձրացումը, մարդու անձնական, քաղաքական, սոցիատնտեսական իրավունքների իրականացման երաշխավորումը Հայաստանի Հանրապետությունում։
ՊԶՄԿ-ն նաև իրականացնում է դիտորդական առաքելություն ընտրական գործընթացներում, որի համատեքստում կազմակերպում է դասընթացներ և վերապատրաստում դիտորդների։

О чем шумит фракция партии власти «Гражданский договор» и какой месседж у символичной потасовки в парламенте?
14:29 23/04/2025
Эксперт по конституционному праву, глава международного центра по развитию парламентаризма Гоар Мелоян, коснувшись вчерашней потасовки в Национальном Собрании Армении, пишет:
«Фракция „Армения” Национального Собрания накануне представила проект закона РА „О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА” (далее – проект), которым предлагается внести изменения в статью 136, озаглавленную как „Публичное опровержение, оправдание геноцида или преступлений против человечности”.
Действующая статья 136 Уголовного кодекса Республики Армения предусматривает ответственность за публичное опровержение, оправдание геноцида или преступлений против человечности, их проповедь или принижение их опасности.
Представленный фракцией „Армения” проект вызвал бурную реакцию со стороны правящей фракции и преподносится общественности под манипулятивной завесой – якобы оппозиция хочет добавить в кодекс уже существующую статью, вводя общественность в заблуждение.
Между тем, законопроектом предусматривается расширить круг действий, составляющих объективную сторону состава преступления, ужесточить ответственность, конкретизировать статью, обеспечить элементы соразмерности.
Согласно проекту, уголовная ответственность будет предусмотрена за публичное отрицание, смягчение, одобрение, оправдание или принижение опасности Геноцида армян, а также геноцида или преступлений против человечности, признанных Республикой Армения или на международном уровне.
Фракция „Гражданский договор” могла бы сотрудничать и вносить профессиональные предложения по редактированию проекта, а не отказаться от его обсуждения и голосовать „против” проекта. Но она пошла по самому неприемлемому пути и неуместно удостоила негативной реакции связанный с Геноцидом армян проект, да еще и в преддверии 110-й годовщины Геноцида армян.
Мы – потомки жертв Геноцида армян и не можем отрекаться от своего прошлого, предавать его забвению, тем более, когда справедливость не восстановлена, а враг все еще не дремлет и пытается уничтожить факты своего преступления. Историческая память – из залогов существования и выживания нации».
Напомним, Международный центр развития парламентаризма был основан в 2019 году. Приоритетной целью своей деятельности он провозгласил установление демократии, закрепление верховенства права, развитие парламентаризма, повышение осведомленности и правосознания людей, а также гарантирование реализации личных, политических и социально-экономических прав человека в Республике Армения.