Ժաննա Անդրեասյանը՝ մետրոյի «Երիտասարդական» կայարանն անվանափոխելու մասին
«Այս տարի լրանում է Ավետիք Իսահակյանի 150-ամյակը, ձևավորված է  հոբելյանական  հանձնաժողով, որում ներգրավված են տարբեր, նաև անվանի մտավորականներ, ընտանիքի անդամներ, այդ թվում  Իսահակյանի թոռը»,- կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նա նշեց, որ հաձնաժողովում քննարկման ժամանակ  իրենց կողմից առաջարկ  է բարձրացվել, որ, գուցե հաշվի առնելով, որ մետրոյի «Երիտասարդական» կայարանի հարևանությամբ Իսահակյանի արձանն է տեղադրված, նաև հոբելյանական տարի է, քաղաքապետարանը քննարկի կայարանի անունը փոխելու և Իսահակյան անվանելու հարցը։
«Հանձնաժողովում այդ առաջարկը  բարձրացվել է, ըստ սահմանված ընթացակարգի առաջարկը ներկայացվել է  քաղաքապետարանին։ Կարծում եմ՝ դա ավագանու որոշման տիրույթում է։
Իհարկե, տարածքն ունի պատմություն, անվանումն էլ կապ ունի պատմության հետ։ Կարծում եմ՝ հարցն  ավելի ամբողջական կդիտարկեն։ Բայց առաջարկ է հնչել,  բնականաբար, պետք է ներկայացվի համապատասխան քննարկման»,- ասաց Ժ. Անդրեասյանը։
Նա նաև ասաց, որ իրենք քաղաքապետարանին առաջարկել են Ա.Իսահակյանի արձանն ավելի տեսանելի դարձնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել, որովհետև շուրջը տարբեր գործունեություն է զարգացել, արձանը կարծես ստվերվել է։

Жанна Андреасян – о переименовании станции ереванского метро «Еритасардакан» в честь Исаакяна
«В этом году исполняется 150 лет со дня рождения армянского поэта Аветика Исаакяна, сформирована юбилейная комиссия, в состав которой вошли также видные представители интеллигенции, члены семьи поэта, в том числе его внук», – сказала в беседе с журналистами после заседания правительства Армении 23 апреля министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
По ее словам, во время обсуждения в комиссии по организации мероприятий, приуроченных к юбилею армянского поэта Аветика Исаакяна, прозвучало предложение вынести вопрос переименования станции ереванского метрополитена «Еритасардакан» («Молодежная») в честь Исаакяна на обсуждение Совета старейшин Еревана. Предложение было обусловлено тем, что по соседству с указанной станцией метро находится памятник Исаакяну.
«Это предложение было озвучено на заседании комиссии, и в соответствии с установленной процедурой оно было представлено мэрии. Я думаю, что вопрос – в компетенции Совета старейшин Еревана.
Конечно, у этой территории своя история, и название станции метро связано с этой историей. Я думаю, что члены Совета старейшин Еревана рассмотрят этот вопрос более комплексно. Но предложение внесено, и, естественно, оно должно быть вынесено на соответствующее обсуждение», – сказала Ж. Андреасян.