Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան. Ուզու՞մ եք իմանալ, թե ինչ պոտենցիալ ունի մեր ժողովուրդը՝ նայեք Ջահերով երթի մասնակիցների քանակին
09:39 23/04/2025
«Այսօր Ջահերով երթ է լինելու։ Լավ չեմ հիշում, բայց 2000 կամ 2001 թվականից եմ մասնակցում Ջահերով երթին։ Նույն ժամանակ էլ ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության գրասենյակում ծանոթացել եմ Իշխան Սաղաթելյանի հետ։ Երթի կազմակերպչական հարցերով էինք հանդիպել։ Ու այսօր, երբ ետ եմ նայում դեպի տարիների խորքը, հասկանում եմ, որ թե՛ այն ժամանակ և թե՛ հատկապես հիմա Ջահերով երթը շատ ավելի խոր իմաստ ու բովանդակություն է պարունակում, քան զուտ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում Հայոց ցեղասպանության մեր մեկուկես միլիոն սրբադասված զոհերի հիշատակը հարգելն է։ Ավելին՝ նույնիսկ մեր պահանջատիրությունը չի արտահայտում երթի ողջ էությունը։ Ջահերով երթը շատ ավելի բովանդակալից է։ Այն մեր հայ լինելու մասին է։ Մեր էության։ Մեր անցյալի, ներկայի ու ապագայի մասին է։
2000 թվականին էլ, դրանից առաջ ու հետո էլ, երթին մասնակցել ու շարունակելու է մասնակցել մեր ազգի էլիտան։ Իսկականը։ Ու դա մեր ամենամեծ հարստությունն է։ Ուզու՞մ եք իմանալ, թե ինչ պոտենցիալ ունի մեր ժողովուրդը՝ նայեք Ջահերով երթի մասնակիցների քանակին։ Ուզու՞մ եք իմանալ, թե ինչ ապագա ունի մեր ժողովուրդը՝ նայեք Ջահերով երթի մասնակիցների աչքերին։ Ուզու՞մ եք տեսնել մեր ժողովրդի կամքը՝ լսեք Ջահերով երթի մասնակիցների ձայնը ու նաև նրանց լռությունը։ Ուզու՞մ եք լինել իսկական հայ՝ դարձեք Ջահերով երթի փոքր մասնիկ, նույնիսկ, եթե գտնվում եք Հայրենիքից դուրս»։
Հիշեցնենք, որ 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր ջահերով երթը կմեկնարկի այսօր Հանրապետության հրապարակից ժամը 19։15-ին։

Грант Мелик-Шахназарян: Хотите узнать, каким потенциалом обладает наш народ – посмотрите на число участников Факельного шествия
15:47 23/04/2025
Политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян в своем Telegram-канале написал:
«Сегодня состоится Факельное шествие (вечером 23 апреля, накануне 110-й годовщины Геноцида армян. – Ред). Участвую в традиционных Факельных шествиях то ли с 2000, то ли с 2001 года, точно не помню. Тогда же в офисе студенческого союза АРФ „Дашнакцутюн” (АРФД) „Никол Агбалян” познакомился с Ишханом Сагателяном. Встретились по вопросам организации шествия.
И сегодня, бросая ретроспективный взгляд на прошлое, понимаю, что и тогда, и особенно сейчас, Факельное шествие несет в себе гораздо более глубокий смысл и содержание, нежели просто почтение памяти в мемориальном комплексе „Цицернакаберд” полутора миллионов наших канонизированных жертв Геноцида армян.
Более того, даже наши требования не отражают всей сути шествия. Факельное шествие гораздо содержательнее. Речь идет о нашей армянской идентичности. О нашей сущности. Речь идет о нашем прошлом, настоящем и будущем.
И в 2000 году, как и до и после него, в шествии принимала участие и будет продолжать участвовать элита нашей нации. Настоящая. И это наше самое большое богатство. Хотите узнать, каким потенциалом обладает наш народ – посмотрите на число участников Факельного шествия.
Хотите узнать, какое будущее ждет наш народ? Посмотрите в глаза участникам Факельного шествия. Хотите увидеть волю нашего народа? Прислушайтесь к голосам участников Факельного шествия, а также к их молчанию. Хотите быть настоящим армянином? Станьте небольшой частичкой Факельного шествия, даже если находитесь за пределами Родины?»
Напомним, в преддверии 110-й годовщины Геноцида армян, вечером 23 апреля, в Ереване пройдет традиционное Факельное шествие к мемориальному комплексу  «Цицернакаберд». В этом году шествие начнется в 19:15 с площади Республики.