Ա. Վանեցյան. Հնարավորություն կա ընտրությունների միջոցով ազատվել այս իշխանություններից
«Ես կարծում եմ՝ հնարավորություն կա ընտրությունների միջոցով ազատվել այս իշխանություններից։ Դա ցույց տվեցին ՏԻՄ ընտրությունները, հատկապես վերջին՝ Փարաքարում ու Գյումրիում անցկացվածները»,-լրագրողների հարցերին ի պատասխան Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Նա հիշեցրեց, որ մինչ այդ էլ բազմաթիվ համայնքներում անցկացրած ընտրությունների արդյունքում ընդդիմությունն ունեցել է հաղթանակներ։
Հարցին, արդյոք Ա. Վանեցյանը ձեռնարկելո՞ւ է քայլեր Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու համար, նա արձագանքեց՝ 2019 թ. սեպտեմբերից ձեռնարկում է այդ քայլերը.
«Թե ինչու չի ստացվում, դա ամենակարևոր հարցն է, որ ոչ միայն ինքս ինձ պետք է տամ, այլ հազարավոր քաղաքացիներ, որոնք նույն նպատակն ունեն։ Չստացվելու պատճառներից մեկն էլ այն է, որ Փաշինյանն ու իր իշխանությունը ցանկացած քայլի դիմում են իշխանությունը պահելու համար, ցանկացած քայլի՝ ապօրինությունների, սադրանքների, մարդկանց ձերբակալությունների, սադրանքների, ուժ կիրառելու, ամեն-ամեն ինչ անում են, որ իշխանությունը հանկարծ չկորցնեն։ Այս մարդիկ իշխանությունը համարում են իրենց անվտանգության երաշխիքը, և երկրորդ, ամենակարևորը, որ իրենք վայելում են իշխանությունը, ոչ թե ծառայում են ժողովրդին։ Ուստի նրանց համար իշխանություն կորցնելը հավասար է «մահվան», քանի որ ոչ մի բան չունենալով, ոչ ոք չլինելով՝ այսօր նրանք հարստացել են, ունեն լծակներ, մեծ պահակախմբեր, որոնց ուղեկցությամբ շրջում են։ Բայց դա մեզ չպետք է հուսահատացնի, ո՛չ, պայքարելու ենք, բայց եկեք ժամկետներ չնշենք»։
Կուսակցության նախագահը ևս մեկ անգամ ընդգծեց՝ չբացառելով փողոցային պայքարն ու այլ գործիքների կիրառումը, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի հեռացնել այս իշխանությանը, «Հայրենիք»-ը՝ որպես քաղաքական ուժ պետք է պատրաստվի 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին։
«Կրկնում եմ՝ առանց բացառելու փողոցային պայքարով կամ իմպիչմենտի միջոցով այս իշխանությունների հեռացումը»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։

Homeland Party leader Artur Vanetsyan believes that the ruling regime in Armenia can be replaced through elections, highlighting the opposition victory in recent local elections.
“I believe it is possible to remove the current government through elections, something clearly demonstrated by the recent local elections, particularly in Parakar and Gyumri,” he told reporters at the Tsitsernakaberd Memorial on Thursday.
Vanetsyan, a former NSS head, recalled that the opposition had already achieved victories in previous elections in many communities.
When asked whether he plans to take steps to remove Prime Minister Nikol Pashinyan from power, Vanetsyan claimed that such efforts have been underway since September 2019.
"The most important question is why it hasn't succeeded yet. It’s not just a question I must ask myself, but one that thousands of citizens committed to this cause are also asking," he said. "One of the key reasons is that Pashinyan and his administration go to any lengths to stay in power, resorting to unlawful actions, provocations, arrests and force. To them, power is a guarantee of their personal security. More importantly, they enjoy being in power rather than serving the people."
Vanetsyan added that losing power would be like "death" for the current leadership. "They came into power with nothing and have since gained wealth, influence and security entourages."
"But this should not discourage us. Absolutely not. We will continue to fight, but let's not set specific timelines," he emphasized.
Vanetsyan reiterated that while his party is preparing for the 2026 parliamentary elections, it does not exclude other tools of political struggle, including street protests and impeachment.