Զախարովան մեկնաբանել է Հայաստանի ընդդիմության հետ Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսի հանդիպումը
Գյումրիում ՌԴ գլխավոր հյուպատոս Իգոր Տիտովի և «Մայր Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքի ներկայացուցիչների հանդիպմանը ներքաղաքական ենթատեքստ չկա, ապրիլի 24-ի ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով, այս միջոցառումը ռուսական արտասահմանյան կառույցների ամենօրյա աշխատանքի անբաժանելի մասն է:
«Հանդիպումը, որի մասին դուք խոսում եք, մեր արտասահմանյան առաքելությունների ղեկավարների ամենօրյա աշխատանքի անբաժանելի մասն է, ռուս դիվանագետները շփվում են տվյալ երկրի քաղաքական ուժերի ողջ սպեկտրի ներկայացուցիչների հետ՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար»,- ասել է Զախարովան։
Նա բացատրել է, որ Տիտովի մասնակցությամբ հանդիպումը կայացել է Հաղթանակի օրվա տոնակատարությունների նախօրեին։ Նա Գյումրու ավագանու բոլոր քաղաքական ուժերի ղեկավարությանը հրավիրել է մասնակցել գլխավոր հյուպատոսությունում կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելությանը։ Հանդիպմանը քննարկվել են նաև հյուպատոսական շրջանի քաղաքապետարանների և ռուս գործընկերների միջև մշակութային կապերի զարգացման հարցեր։
«Ես տեսել եմ տարբեր հրապարակումներ այս թեմայի ներքաղաքական որոշակի ենթատեքստի մասին: Այստեղ հաստատ ներքաղաքական ենթատեքստ չկա: «Ամեն ինչ բաց է և լիովին համապատասխանում է օտարերկրյա ինստիտուտի նպատակներին ու խնդիրներին», - ավելացրեց Զախարովան:

Захарова объяснила встречу генконсула РФ с армянской оппозицией
Во встрече генерального консула РФ в Гюмри Игоря Титова с представителями оппозиционного блока «Мать Армения» нет внутриполитического контекста, заявила в ходе брифинга 24 апреля официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, это мероприятие – неотъемлемая часть повседневной работы российских загранучреждений.
«Встреча, о которой вы говорите – это неотъемлемая часть повседневной работы руководителей наших загранучреждений. Российские дипломаты общаются с представителями всего спектра политических сил той или иной страны, чтобы продвигать двусторонние связи на различных направлениях», – заявила Захарова.
Она пояснила, что встреча с участием Титова состоялась в преддверии празднования Дня Победы. Он пригласил руководство всех политических сил Совета старейшин Гюмри принять участие в торжественном приеме в генеральном консульстве. Также на встрече обсуждались вопросы развития культурных контактов муниципалитетов консульского округа с российскими партнерами.
«Я видела разные публикации на этот счет про некий внутриполитический контекст. Никакого внутриполитического подтекста здесь точно нет. Все открыто и предельно соответствует целям и задачам открытия загранучреждения», – добавила Захарова.