Ինքնիշխան, անվտանգ, այսինքն՝ սահմանազատված և սահմանագծված սահմաններով ՀՀ-ն է Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը վերապրելու միջոցը. Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Մեծ Եղեռնի՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը, ովքեր զոհ գնացին 1915 թվականից ահագնացած կոտորածներին և զանգվածային տեղահանություններին։
Օսմանյան Կայսրության գոյության վերջին շրջանում տեղի ունեցած այդ իրադարձությունները խորը հետք են թողել յուրաքանչյուր հայի հոգու և գիտակցության մեջ, Հայաստանի շատ քաղաքացիների համար ցեղասպանությունը ոչ միայն ազգային, այլև ընտանեկան, անձնական ողբերգություն է։
Այս ողբերգությունը վերապրելը վերջին ավելի քան մեկդարյա մեր ազգային օրակարգի առանցքային հարցերից է, անկախ նրանից, թե որքանով է ձևակերպված եղել որպես այդպիսին։
Այս օրակարգի շուրջ Կառավարության և անձամբ իմ մտորումներն ու մտածումները հանգում են հետևյալին․ զարգացած, ինքնիշխան, անվտանգ, այսինքն՝ սահմանազատված և սահմանագծված սահմաններով Հայաստանի Հանրապետությունն է Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը վերապրելու միջոցը, մեր ժողովրդի բոլոր զոհողություններին և զոհերին մեր հավատարմության առհավատչյան։
Պետություն եւ պետական շահեր, Հայաստանի Հանրապետություն՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքով, հարեւանների հետ կարգավորված հարաբերություններով, բաց սահմաններով, խաղաղություն, աշխատանք, բարեկեցություն, ազատ եւ պաշտպանված քաղաքացի․ ահա թե ինչը, ովքեր եւ ինչպես պիտի վառ պահեն Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը, ահա թե ինչպես պետք է վերապրենք Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը։
Մենք գնում ենք այս ճանապարհով, որովհետեւ այսպես ենք վերծանում այն ուղերձը, որ մեզ հղում է պատմությունը, այսպես ենք վերծանում Ձեզնից յուրաքանչյուրի, ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու սրտի տրոփյունը, որ չի հեռարձակվում ոչ մի հեռուստատեսությամբ, չի արտահայտվում ոչ մի սոցիալական ցանցում, բայց լսելի է Ձեր քվեով Հայաստանի Հանրապետությունում ձեւավորված կառավարող մեծամասնությանը, լսելի է անձամբ ինձ։
Այս ճանապարհով գնալը լավատեսության կամ հոռետեսության հարց չէ, այլ առաքելության, ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության, մեր հայրենիք–պետության հարատեւությունը, եւ անցնելով դաժան փորձությունների ու ողբերգությունների միջով՝ մենք վաստակել ենք այդ հնարավորությունը եւ այդ հնարավորությունը բաց պիտի չթողնվի։ Ու համոզված եմ, մենք՝ ժողովուրդն ու նրա ընտրած կառավարող թիմը, բաց չենք թողնի այս հնարավորությունը հանուն մեր նահատակների եւ հանուն մեր սերունդների։

Пашинян: Только имеющая делимитированные и демаркированные границы Республика Армения является средством для переживания трагедии Мец Егерна
12:05 24/04/2025
Никол Пашинян направил послание по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, в котором говорится:
Сегодня мы чтим память невинных жертв Геноцида армян — Мец Егерна, которые стали жертвами резни и массовых депортаций, начавшихся в 1915 году.
Эти события, произошедшие в последние годы существования Османской империи, оставили глубокий след в душе и сознании каждого армянина, и для многих граждан Армении геноцид — это не только национальная, но и семейная, личная трагедия.
Переживание этой трагедии является одним из ключевых вопросов нашей национальной повестки вот уже более ста лет, независимо от того, насколько четко это было сформулировано.
Размышления и соображения, которые разделяем я и правительство, по поводу этой повестки сводятся к следующему: только развитая, суверенная, безопасная, то есть имеющая делимитированные и демаркированные границы Республика Армения является средством для переживания трагедии Мец Егерна, доказательством нашей верности памяти всех жертв нашего народа.
Государство и его интересы, Республика Армения с международно признанной территорией, урегулированными отношениями с соседями, открытыми границами, миром, трудом, процветанием, со свободным и защищенным гражданином — вот что, вот кто и вот как должны сохранить память о жертвах Мец Егерна. Именно так мы должны пережить трагедию Мец Егерна.
Мы идем по этому пути, потому что именно так мы понимаем тот посыл, который дает нам история, именно так мы ощущаем биение сердца каждого из вас, каждого гражданина Республики Армения — биение, которое не транслируется ни по одному телеканалу, не выражается ни в одной социальной сети, но слышно правящему в Республике Армения большинству, сформированному благодаря вашим голосам, слышно мне лично.
Идти по этому пути — это вопрос не оптимизма или пессимизма, а вопрос нашей миссии: обеспечения незыблемости Республики Армения, нашего государства-родины. И, пройдя через суровые испытания и трагедии, мы заслужили эту возможность, и мы не имеем права ее упустить. И я уверен, что мы — народ и избранная им правящая команда — не упустим эту возможность ради наших павших героев и ради наших будущих поколений.