Ինքնիշխան, անվտանգ, այսինքն՝ սահմանազատված և սահմանագծված սահմաններով ՀՀ-ն է Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը վերապրելու միջոցը. Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Մեծ Եղեռնի՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը, ովքեր զոհ գնացին 1915 թվականից ահագնացած կոտորածներին և զանգվածային տեղահանություններին։
Օսմանյան Կայսրության գոյության վերջին շրջանում տեղի ունեցած այդ իրադարձությունները խորը հետք են թողել յուրաքանչյուր հայի հոգու և գիտակցության մեջ, Հայաստանի շատ քաղաքացիների համար ցեղասպանությունը ոչ միայն ազգային, այլև ընտանեկան, անձնական ողբերգություն է։
Այս ողբերգությունը վերապրելը վերջին ավելի քան մեկդարյա մեր ազգային օրակարգի առանցքային հարցերից է, անկախ նրանից, թե որքանով է ձևակերպված եղել որպես այդպիսին։
Այս օրակարգի շուրջ Կառավարության և անձամբ իմ մտորումներն ու մտածումները հանգում են հետևյալին․ զարգացած, ինքնիշխան, անվտանգ, այսինքն՝ սահմանազատված և սահմանագծված սահմաններով Հայաստանի Հանրապետությունն է Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը վերապրելու միջոցը, մեր ժողովրդի բոլոր զոհողություններին և զոհերին մեր հավատարմության առհավատչյան։
Պետություն եւ պետական շահեր, Հայաստանի Հանրապետություն՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքով, հարեւանների հետ կարգավորված հարաբերություններով, բաց սահմաններով, խաղաղություն, աշխատանք, բարեկեցություն, ազատ եւ պաշտպանված քաղաքացի․ ահա թե ինչը, ովքեր եւ ինչպես պիտի վառ պահեն Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը, ահա թե ինչպես պետք է վերապրենք Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը։
Մենք գնում ենք այս ճանապարհով, որովհետեւ այսպես ենք վերծանում այն ուղերձը, որ մեզ հղում է պատմությունը, այսպես ենք վերծանում Ձեզնից յուրաքանչյուրի, ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու սրտի տրոփյունը, որ չի հեռարձակվում ոչ մի հեռուստատեսությամբ, չի արտահայտվում ոչ մի սոցիալական ցանցում, բայց լսելի է Ձեր քվեով Հայաստանի Հանրապետությունում ձեւավորված կառավարող մեծամասնությանը, լսելի է անձամբ ինձ։
Այս ճանապարհով գնալը լավատեսության կամ հոռետեսության հարց չէ, այլ առաքելության, ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության, մեր հայրենիք–պետության հարատեւությունը, եւ անցնելով դաժան փորձությունների ու ողբերգությունների միջով՝ մենք վաստակել ենք այդ հնարավորությունը եւ այդ հնարավորությունը բաց պիտի չթողնվի։ Ու համոզված եմ, մենք՝ ժողովուրդն ու նրա ընտրած կառավարող թիմը, բաց չենք թողնի այս հնարավորությունը հանուն մեր նահատակների եւ հանուն մեր սերունդների։

Pashinyan: Sovereign Armenia with demarcated borders key to overcoming Medz Yeghern tragedy
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan issued a message on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, which is provided below.
Today we commemorate the memory of the innocent victims of the Medz Yeghern, the Armenian Genocide, who fell victim to the massacres and mass deportations that have been raging since 1915.
Those events that took place during the last period of the Ottoman Empire’s existence left a deep mark on the soul and consciousness of every Armenian; for many citizens of Armenia, the Genocide is not only a national, but also a family, personal tragedy.
Surviving this tragedy has been one of the key issues on our national agenda for more than a century, regardless of the extent to which it has been formulated as such.
The reflections and thoughts of the Government and myself on this agenda lead to the following: A Republic of Armenia, that is developed, sovereign, secure, that is, with demarcated borders, is the means to survive the tragedy of the Medz Yeghern, the guarantee of our loyalty to all the sacrifices and victims of our people.
State and state interests, the Republic of Armenia with an internationally recognized territory, regulated relations with neighbors, open borders, peace, work, prosperity, a free and protected citizen: this is what, who and how should keep the memory of the victims of the Medz Yeghern alive, this is how we should survive the tragedy of the Medz Yeghern.
Dear people, dear citizens of the Republic of Armenia,
We are going this way because this is how we decipher the message that history sends us, this is how we decipher the heartbeat of each of you, each citizen of the Republic of Armenia, which is not broadcast on any television, is not expressed on any social network, but is audible to the ruling majority formed in the Republic of Armenia by your vote, it is audible to me personally.
Going this way is not a matter of optimism or pessimism, but of a mission, to ensure the permanence of the Republic of Armenia, our homeland-state, and having gone through severe trials and tragedies, we have earned this opportunity and this opportunity must not be missed. And I am sure that we, the people and the governing team elected by them, will not miss this opportunity for the sake of our martyrs and for the sake of our generations.