Հայաստանի կառավարիչները պետք է չմոռանան, որ 110 տարի առաջ այս օրերին ընդհատված միլիոնից ավելի կյանքերը երբեք չեն կարող դառնալ սակարկման առարկա. Սերժ Սարգսյան
09:01 24/04/2025
«Արդարության ձայնը ոչ ոք ի զորու չէ լռեցնել: 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից ծրագրված և իրագործված Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն զոհերը անտարբերության ու լռության պայմաններում խոշտանգումների ենթարկվեցին և սպանվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին: Նրանք այլևս չեն կարող արդարադատություն պահանջել իրենց նկատմամբ իրականացված այդ հրեշավոր հանցագործության համար, չեն կարող վկայություն տալ այն դժոխային ճանապարհի և տանջալից մահվան մասին, որ սեփական հայրենիքում ենթարկվել են 110 տարի առաջ:
Նրանք չեն կարող, իսկ մենք՝ արժանապատիվ հայերս, քաղաքակիրթ մարդկության հետ միասին պարտավոր ենք դառնալ նրանց ձայնը և հնչել ավելի ու ավելի բարձր: Ոչ մի հանցագործություն չպետք է մնա անպատիժ։ Ոչ մի ժողովուրդ չպետք է կրի չիրականացված արդարադատության ծանրությունը։ Ավելի քան մեկ դար անց մարդկության դեմ շարունակվող ցեղասպանությունները ցույց են տալիս, թե ուր կարող են տանել հանցավոր լռությունն ու անտարբերությունը։ Մենք իրավունք չունենք լռելու, առավել ևս՝ մոռանալու, իսկ ուրացողները կամ ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնողներն ուղղակիորեն մեղսակից են դառնում այդ ոճրագործությանը:
Խոնարհվում եմ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առջև և երախտագիտությամբ հիշում մարդկային արժանապատվության ու կյանքի համար պայքար մղած մեր նահատակ և վերապրած հերոսներին:
Թուրքիայի պետական քաղաքականությունն առ այսօր հիմնված է ժխտողականության, պատմական փաստերի աղավաղման և ճշմարտության դեմ քարոզչության վրա, մինչդեռ ճշմարտության հետ խիզախորեն առերեսումը, արդարության պաշտպանությունը միայն կարող է Թուրքիային դիրքավորել որպես համամարդկային արժեքներին հաղորդակից՝ քաղաքակիրթ և պատասխանատու պետություն, որը պատրաստ է հաղթահարելու իր պատմության մութ էջերը՝ հանուն խաղաղության, հաշտեցման և կայունության։ Այդպիսով կփակվի մի դաժան էջ՝ ոչ թե մոռացության, այլ արդարության միջոցով։
Թուրքական կառավարությունը պետք է հասկանա, որ արդարությունը չի կարող անհետանալ պատմական հուշարձանների ստվերում, քանզի այն չափազանց խոսուն է, և եթե նայի իր շուրջը, կտեսնի, որ ճշմարտությունն ապրում է ցեղասպանությունը վերապրածների և նրանց ժառանգների հարյուր հազարավոր վկայություններում, օտարերկրյա դիվանագետների, բազմաթիվ վավերագրողների ձեռագրերում, Արևմտյան Հայաստանի երբեմնի հայաբնակ քաղաքների ու գյուղերի հայակերտ շինություններում, լքված ու ավերված եկեղեցիների քարերի հայատառ վիմագրություններում, Թուրքիայի առանձին մտավորականների համարձակ խոսքերում...
2023 թվականի սեպտեմբերին Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման ենթարկված և իրենց բնօրրանից բռնի տեղահանված 140 հազարից ավելի արցախցիների հետ տեղի ունեցածը շարունակությունն է մեկ դար առաջ իրականացված և չդատապարտված ցեղասպանության: Օսմանյան կայսրության օրինակով Ադրբեջանն այսօր Արցախում հետևողականորեն ոչնչացնում է հայկական հետքը՝ հազարամյակների հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը, խեղաթյուրում պատմությունը:
Մեզնից շատերը հիշում են, թե ինչպիսի հավաքական ուժ, կազմակերպվածություն և համահայկական միաբանություն կար ընդամենը մեկ տասնամյակ առաջ՝ 2015 թվականին, երբ նշում էինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը։ Այդ օրերին Հայաստանը դարձել էր պատմական արդարության պահանջի բարձրաձայնման, քաղաքակիրթ մարդկության հետ միասին ցեղասպանությունը վերապրածների հիշատակի արժանապատիվ հարգման և ցեղասպանությունների դեմ պայքարի համաշխարհային հարթակ: Դա պարզապես 100-րդ տարելիցը նշելու արարողություն չէր, այլ հստակ ձևակերպված օրակարգ, որն ամրագրվեց համահայկական հռչակագրով: Այդ հռչակագիրը, որպես ազգային միասնական կամքի արտահայտություն, պետք է մնա Հայաստանի Հանրապետության օրակարգում այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի վերականգնվել պատմական արդարությունը:
Հայաստանի կառավարիչները պետք է չմոռանան, որ 110 տարի առաջ այս օրերին ընդհատված միլիոնից ավելի կյանքերը երբեք չեն կարող դառնալ սակարկման առարկա, և ցեղասպանության աներկբա իրողությունը չի կարող ներկայացվել որպես «խաղաղության խոչընդոտ»։ Հակառակ մոտեցումը չի կարող որակվել այլ կերպ, քան քաղաքական բարոյազրկում և ազգուրացություն: Սեփական աթոռապաշտությունը վեր չէ համահայկական կամքից ու պատվախնդրությունից: Ազգային շահերն ուրացող և պետության գոյությունը վտանգի տակ դրած իշխանությունները պետք է հեռացվեն, քանզի պետականության կորստի ամենակարճ ճանապարհն անցնում է սեփական իրավունքներից ու արժանապատվությունից, արդարության համար պայքարից հրաժարվելու և պատմական հիշողությունը ջնջելու միջով։ Հետևաբար՝
ՀԻՇԵԼԸ ՄԵՐ ՊԱՐՏՔՆ Է,
ՊԱՀԱՆՋԵԼԸ՝ ԻՐԱՎՈՒՆՔԸ,
ՊԱՅՔԱՐԵԼԸ՝ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆ»։

Third Armenian President Serzh Sargsyan issued a message on the 110th anniversary of the Armenian Genocide commemorated on April 24. His full statement is provided below.
"Nobody can silence the voice of justice. At the beginning of the 20th century, the Ottoman Empire plotted and carried out the Armenian Genocide in the course of which, in the atmosphere of silence and indifference, one and a half million Armenians were tortured and murdered just because they were Armenians. They cannot demand justice for the devious crime committed against them, they cannot give testimony about the road to hell and death in agonizing pain which they had suffered in their own homeland 110 years ago. They cannot, while we – dignified Armenians, along with the civilized world must become their voice which must sound louder and louder. No crime must go unpunished. No people must carry the burden of the failed justice. More than a hundred years later, the ongoing genocides against humanity indicate clearly where the criminal silence and indifference will get us. We have no right to remain silent or even worse – to forget, and those who neglect or doubt the fact of the Genocide become the direct accomplices of this crime.
I bow to the memory of the victims of the Armenian Genocide and recall with gratitude our martyrs and heroes who survived and fought for dignity and for life.
The state policy of Turkey even today is based on denial, distortion of historical facts and propaganda against the truth, while standing courageously face to face with the truth, siding with justice will position Turkey as a supporter of universal human values, a civilized and responsible state which is ready to confront the dark pages of its history in the name of peace, reconciliation, and stability. It will allow to turn over a vicious page and not through oblivion but through justice. The Turkish government ought to understand that justice cannot be obliterated by erasing historical monuments, as that act itself is very telling, and if they look around themselves, they will see that the truth lives in the hundreds of thousands of testimonies given by the survivors and their descendants, in the records of foreign diplomats and scores of documentalists, in the Armenian buildings created in once Armenian populated towns and villages, in the Armenian epigraphies on the stones of the abandoned and ruined Armenian churches, in the statements of a few courageous Turkish intellectuals…
In September, 2023 with the apparent support of Turkey, Azerbaijan carried out ethnic cleansing and forcibly expelled over 140,000 Armenians of Artsakh from their ancestral land: This was the continuation of the genocide which was committed over one hundred years ago and has not been condemned.
Following in the footsteps of the Ottoman Empire, today Azerbaijan in Artsakh is erasing consistently Armenian traces, the millennia-long spiritual, religious and cultural heritage, distorts history.
Many of us remember what a collective power, unanimity, and all-Armenian unity we had just one decade ago - in 2015, when we commemorated the centennial of the Armenian Genocide. In those days, Armenia had become the platform where historical justice was demanded, where together with the civilized world the dignified memory of the survivors was honored, and the fight against genocides was pledged. It was not just a ceremony to mark the centennial of the Genocide; it was a clearly defined agenda, which was sealed by the all-Armenian Declaration. The Declaration, which signifies the national unity, should remain on the agenda of the Republic of Armenia until the historical justice is restored.
The rulers of Armenia must not forget that millions of lives that were disrupted 110 years ago, during these very days, can never become a bargaining chip, that the undeniable fact of the Armenian Genocide cannot be presented as an “obstacle to peace.” Such approach is nothing short of political immorality and betrayal. The craving to preserve one’s high position cannot outdo all-Armenian will and righteousness. The authorities, which disregard our national interests and endanger the very existence of the state must be removed, since the shortest road to losing statehood lies in renouncing our own rights and our dignity, in renouncing the struggle for justice and in erasing the historical memory. THUS: