Հայաստանն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով  կառուցել խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր. ԱԳՆ
09:28 24/04/2025
Հայաստանն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով կառուցել խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, հարգանքի տուրք ենք մատուցում և ոգեկոչում ցեղասպանության հետևանքով նահատակված 1,5 միլիոն հայերի հիշատակը:
Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին շրջանում հայ ժողովրդի մի զգալի հատված, որոնց թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեց մարդիկ, բնաջնջվեցին իրենց ազգային պատկանելության հիմքով, յուրացվեց նրանց նյութական սեփականությունը, ոչնչացվեց հազարամյակների տարեգրություն ունեցող պատմամշակութային հարուստ ժառանգության մի զգալի մասը:
Հայոց ցեղասպանության նման ոճրագործությունները կանխելու հրամայականի գիտակցումն էր նաև, որ հանգեցրեց Ցեղասպանության հանցագործությունն իրավաբանորեն սահմանելու անհրաժեշտությանը, որը դրսևորվեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» 1948 թվականի ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունմամբ: Այդուհանդերձ, Մեծ Եղեռնը ցավալիորեն ոչ միայն չմնաց 20-րդ դարի՝ մարդկության դեմ ուղղված վերջին ոճրագործությունն, այլև ատելության, ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության հիմքով նոր զանգվածային հանցագործությունների շարունակում ենք ականատես լինել նաև 21-րդ դարում:
Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն ներգրավված լինել այն նախաձեռնություններում, որոնք միտված են նման հանցագործությունների միտումները վաղ շրջանում հայտնաբերելուն, դրանց արագ արձագանքելուն, կանխարգելելուն և այդ հանցագործությունները բացառելուն: 2015 թվականին Հայաստանի ջանքերով ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ն ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ի շարունակություն նախորդ տարիներին ընդունված բանաձևերի՝ 2024 թ. ապրիլին ևս ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը: Այս բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որ «այլևս երբեք»-ը կարգախոսից վերածվի իրականության:
Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով գալիք սերունդների համար կառուցել խտրականությունից և բռնությունից զերծ, հանդուրժողականության, հարգանքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր»:

МИД Армении – по случаю 110-й годовщины Геноцида армян: Республика Армения сегодня помнит прошлое и смотрит в будущее
11:58 24/04/2025
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, в котором говорится:
«Сегодня, в 110-ю годовщину Геноцида армян, мы отдаем дань уважения и чтим память 1,5 миллиона армян, ставших жертвами геноцида.
В последний период существования Османской империи значительная часть армянского народа, была истреблена исключительно по признаку национальной принадлежности, их имущество было присвоено, а значительная часть многотысячелетнего богатого историко-культурного наследия – уничтожена.
В том числе осознание императива предотвращения таких преступлений, как Геноцид армян, привело к необходимости юридического определения преступления геноцида, что выразилось в принятии Конвенции ООН 1948 года "О предупреждении преступления геноцида и наказании за него". Однако Мец Егерн, к сожалению, не только не остался последним преступлением против человечества в 20-м веке, но и в 21-м веке мы продолжаем быть свидетелями новых массовых преступлений на почве ненависти, расовой и этнической нетерпимости.
Армения продолжает активно участвовать в инициативах, направленных на раннее выявление признаков подобных преступлений, оперативное реагирование, их предотвращение и недопущение в будущем. В 2015 году благодаря усилиям Армении 9 декабря был закреплен в списке международных дней ООН как Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. В продолжение резолюций, принятых в предыдущие годы, в апреле 2024 года на 55-й сессии Совета по правам человека ООН консенсусом была принята представленная Арменией резолюция "Предупреждение геноцида". Все эти усилия направлены на то, чтобы «Никогда больше» из лозунга превратилось в реальность.
Республика Армения сегодня помнит прошлое и смотрит в будущее, стремясь построить для грядущих поколений среду, свободную от дискриминации и насилия, основанную на ценностях толерантности, уважения, защиты прав человека и мира».