Հայաստանն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով  կառուցել խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր. ԱԳՆ
09:28 24/04/2025
Հայաստանն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով կառուցել խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, հարգանքի տուրք ենք մատուցում և ոգեկոչում ցեղասպանության հետևանքով նահատակված 1,5 միլիոն հայերի հիշատակը:
Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին շրջանում հայ ժողովրդի մի զգալի հատված, որոնց թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեց մարդիկ, բնաջնջվեցին իրենց ազգային պատկանելության հիմքով, յուրացվեց նրանց նյութական սեփականությունը, ոչնչացվեց հազարամյակների տարեգրություն ունեցող պատմամշակութային հարուստ ժառանգության մի զգալի մասը:
Հայոց ցեղասպանության նման ոճրագործությունները կանխելու հրամայականի գիտակցումն էր նաև, որ հանգեցրեց Ցեղասպանության հանցագործությունն իրավաբանորեն սահմանելու անհրաժեշտությանը, որը դրսևորվեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» 1948 թվականի ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունմամբ: Այդուհանդերձ, Մեծ Եղեռնը ցավալիորեն ոչ միայն չմնաց 20-րդ դարի՝ մարդկության դեմ ուղղված վերջին ոճրագործությունն, այլև ատելության, ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության հիմքով նոր զանգվածային հանցագործությունների շարունակում ենք ականատես լինել նաև 21-րդ դարում:
Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն ներգրավված լինել այն նախաձեռնություններում, որոնք միտված են նման հանցագործությունների միտումները վաղ շրջանում հայտնաբերելուն, դրանց արագ արձագանքելուն, կանխարգելելուն և այդ հանցագործությունները բացառելուն: 2015 թվականին Հայաստանի ջանքերով ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ն ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ի շարունակություն նախորդ տարիներին ընդունված բանաձևերի՝ 2024 թ. ապրիլին ևս ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը: Այս բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որ «այլևս երբեք»-ը կարգախոսից վերածվի իրականության:
Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով գալիք սերունդների համար կառուցել խտրականությունից և բռնությունից զերծ, հանդուրժողականության, հարգանքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր»:

Foreign Ministry: Armenia remembers the past, seeks to build future on peace
The Armenian Foreign Ministry issued a statement on the 110th anniversary of the Armenian Genocide commemorated on April 24. The full text of the statement is provided below.
"In the final years of the Ottoman Empire, a significant part of the Armenian people, including children, women and the elderly, were annihilated solely based on their national identity. Their property was expropriated, and a substantial part of the millennia-old rich historical and cultural heritage was destroyed.
It was the understanding of the imperative to prevent atrocities such as the Armenian Genocide that also led to the need to legally define the crime of Genocide, which was manifested by the adoption of the 1948 United Nations Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. However, the Mets Yeghern sadly not only did not remain the last crime against humanity of the 20th century. In the 21st century we continue to witness new mass atrocities fueled by hatred, racial and ethnic intolerance.
The Republic of Armenia remains actively engaged in initiatives aimed at the identification and early warning for such crimes, as well as prompt response, prevention and elimination of atrocities. As a result of Armenia’s efforts, in 2015, the United Nations designated December 9 as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. In continuation of the resolutions adopted in previous years, in April 2024, the UN Human Rights Council, at its 55th session adopted by consensus the resolution on the "Prevention of Genocide" presented by Armenia. All these efforts are aimed at transforming “Never again” from a promise into reality.
Today, the Republic of Armenia remembers the past and looks into the future, aiming to create an environment for future generations, free of discrimination and violence, and rooted in the values of tolerance, respect, protection of human rights and peace."