Արտակ Բեգլարյանն առանձնացրել է Արցախին առնչվող յոթ հիմնական ռազմավարական նպատակները
Արցախ Միության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը ապրիլի 25-26-ին ելույթներ է ունեցել Յեյլի համալսարանում և ԱՄՆ Կոնեկտիկուտ նահանգի Ներկայացուցիչների պալատում, իսկ ապրիլի 27-ին՝ Իլինոյ նահանգի հայկական համայնքի կենտրոնում՝ ներկայացնելով Արցախի ժողովրդի ցեղասպանությունը, ընթացիկ վիճակն ու ապագա անելիքները:
Արցախ միությունից հայտնում են, որչ Յեյլի աշխարհահռչակ համալսարանում կայացած երկու միջոցառումների ընթացքում Արտակ Բեգլարյանը անդրադարձ է կատարել վերջին տարիների զարգացումներին՝ հատուկ ուշադրություն հրավիրելով ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականության մեթոդաբանության ու օրինաչափությունների վրա: Երկրորդ միջոցառմանը Արտակ Բեգլարյանն ու Գառնիկ Քերքոնյանը խոսել են Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի, դրա հիմքերի և իրացման մեխանիզմների ու հնարավոր պայմանների վերաբերյալ: Բեգլարյանը, ներկայացնելով միջազգային մի քանի օրինակ բռնի տեղահանված ժողովուրդների վերադարձի վերաբերյալ, շեշտադրել է, որ գերտերությունների մոտ քաղաքական կամքի առկայության դեպքում հնարավոր է ապահովել նաև Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձը, ինչի համար, բնականաբար, անհրաժեշտ են առաջին հերթին ՀՀ պետական ինստիտուտների պատասխանատու և գործուն ջանքերը:
Նա ընդգծել է, որ այս ծանր իրավիճակում հայ ժողովրդի գլխավոր տեսլականը պետք է լինի հզոր, զարգացած ու ազգային պատասխանատվությամբ Հայաստանի Հանրապետության կերտումը, որից էլ բխում է Արցախի տեսլականը, այն է՝ հավաքական վերադարձի միջոցով Արցախում անվտանգ, արժանապատիվ, կայուն ու ինքնորոշված կյանքի ապահովումը:
Կոնեկտիկուտի օրենսդիր մարմնի շենքում (քաղաք Հարթֆորդ) և Իլինոյի հայկական համայնքում (քաղաք Չիկագո) կայացած հանրային միջոցառումներում Արտակ Բեգլարյանը հանդես է եկել հիմնական բանախոսությամբ: Նա իր ելույթներում առանձնացրել է Արցախին առնչվող յոթ հիմնական ռազմավարական նպատակներ, որոնց կյանքի կոչումն անհրաժեշտ է վերոնշյալ տեսլականին հասնելու համար: Նա այդ նպատակները ներկայացրել է անգլերեն “PERSIST» (համառել) բառի տառերով, մասնավորապես՝
1. Պահել Արցախի ժողովրդին Հայաստանում՝ ապահովելով կայուն ու արժանապատիվ կեցություն և ինքնության պահպանում նրանց համար:
2. Ապահովել Արցախի ֆիզիկական միջավայրի պահպանությունը՝ իր մշակութային ժառանգությամբ և հանրային ու մասնավոր սեփականությամբ, որոնք ակտիվորեն ոչնչացվում ու յուրացվում են Ադրբեջանի կողմից:
3. Փաստագրել բոլոր հանցագործությունները և ամրագրել Արցախի ժողովրդի իրավունքները միջազգային բոլոր հնարավոր ատյաններում:
4. Ապահովել Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը՝ որպես Հայոց ցեղասպանության շարունակություն:
5. Նախաձեռնել ու հասնել միջազգային արդարադատության՝ պատժելով հանցագործներին և կանխելով նորանոր հանցագործությունները հայ և այլ ժողովուրդների հանդեպ:
6. Վերացնել Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականությունը և դրա արմատները, որը հայերի դեմ տեղի ունեցած ոճրագործությունների գլխավոր գաղափարախոսական հիմքն է:
7. Վերադարձնել հայ գերիներին, որոնք Ադրբեջանում առերեսվում են ծանր զրկանքների ու կեղծ դատավարության՝ պարզապես հայ լինելու պատճառով:
Արտակ Բեգլարյանն ամփոփիչ խոսքում հորդորել է ներկաներին պատրաստ լինել հետևողական ու երկարատև պայքարի՝ հանուն համամարդկային արժեքների ու հայ ժողովրդի հարատևման:
Եյլի համալսարանի միջոցառումները կազմակերպվել են Մաքմիլան կենտրոնի Ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ծրագրի, Հայկական ուսումնասիրությունների և հետազոտությունների ազգային ասոցիացիայի (NAASR), Փոյնթեր ծրագրի և Եյլի հայկական ցանցի կողմից, Հարթֆորդի միջոցառումը կազմակերպվել է Կոնեկտիկուտի հայկական համայնքի կողմից, իսկ Չիկագոյի միջոցառումը՝ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի Իլինոյի մասնաճյուղի կողմից։

Президент Союза «Арцах», бывший омбудсмен и бывший госминистр Республики Арцах (НКР) Артак Бегларян 25-26 апреля выступил с речами в Йельском университете и в Палате представителей штата Коннектикут, а 27 апреля - в армянском общинном центре штата Иллинойс, представив информацию о совершенном в отношении народа Арцаха геноциде, а также о текущей ситуации и дальнейших шагах.
Во время двух мероприятий в известном на весь мир Йельском университете Артак Бегларян представил события последних лет, особо подчеркнув методологию и закономерности геноцидальной политики Азербайджана. На втором мероприятии Артак Бегларян и Гарник Керконян обсудили право на возвращение народа Арцаха, его основы, механизмы реализации и возможные условия. Приводя международные примеры возвращения насильственно перемещенных народов, Бегларян подчеркнул, что при наличии политической воли со стороны мировых держав возможно обеспечить и коллективное возвращение народа Арцаха. Для этого, разумеется, в первую очередь необходимы ответственные и активные усилия государственных институтов Республики Армения.
Он отметил, что в нынешней тяжелой ситуации главной задачей армянского народа должно стать построение сильной, развитой и национально ответственной Республики Армения, из чего вытекает и видение Арцаха: обеспечение безопасной, достойной, стабильной и самоопределенной жизни в Арцахе через коллективное возвращение.
На публичных мероприятиях в здании законодательного органа Коннектикута (город Хартфорд) и в армянской общине Иллинойса (город Чикаго) Артак Бегларян выступил с докладами, выделив семь ключевых стратегических целей, достижение которых необходимо для реализации упомянутого видения.
Он представил эти цели, используя буквы английского слова PERSIST (настаивать, упорствовать):
1. Сохранить народ Арцаха в Армении, обеспечив для них устойчивые и достойные условия жизни и сохранение идентичности.
2. Защитить физическую среду Арцаха с его культурным наследием и общественной и частной собственностью, которые активно уничтожаются и присваиваются Азербайджаном.
3. Документировать все преступления и закрепить права народа Арцаха во всех возможных международных инстанциях.
4. Добиться международного признания и осуждения геноцида народа Арцаха как продолжения Геноцида армян.
5. Инициировать и добиться международного правосудия для наказания преступников и предотвращения новых преступлений против армян и других народов.
6. Разрушить и ликвидировать государственную политику армянофобии в Азербайджане и ее основы, которая является главной идеологической базой для преступлений, совершенных против армян.
7. Вернуть армянских пленных, которые сталкиваются с серьезными лишениями и фиктивными судебными процессами в Азербайджане только за то, что они армяне.
В заключительной речи Артак Бегларян призвал всех присутствующих быть готовыми к последовательной и долгосрочной борьбе за универсальные ценности и выживание армянского народа.
Мероприятия в Йельском университете были организованы Программой изучения геноцидов при Центре Макмиллана, Национальной ассоциацией армянских исследований и научных работ (NAASR), Программой Пойнтера и Армянской сетью Йеля. Мероприятие в Хартфорде было организовано армянской общиной Коннектикута, а мероприятие в Чикаго — отделением Армянского национального комитета Америки (ANCA) в Иллинойсе.