Արդյո՞ք Բաքվի բարբարարոսական վարչախումբը հասկացե՞լ է Իրանի նախագահի հարցազրույցի նրբերանգները.
«Չգիտեմ՝ արդյո՞ք, Բաքվի բարբարարոսական վարչախումբը հասկացե՞լ է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքյանի՝ արհեստածին Ադրբեջանի պետական «AzTV» հեռուստաընկերությանը երեկ տված բացառիկ հարցազրույցի նրբերանգները, սակայն դրանիցից մի քանիսը շատ ուշագրավ էին»,- նշել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Ըստ նրա, Իրանի նախագահը, մասնավորապես, նշել է, որ Իրանում յուրային են համարում Ադրբեջանի ժողովրդին և երկու երկրների միջև սահմանը այդքան էլ կարևորություն չունի։
«Բավականին տարողունակ  այս դիվանագիտական ձևակերպումները պետք է, որ անհանգստացնեն Բաքվի բարբարոսական վարչախմբին, քանի որ դժվար թե Բաքվի բռնապետի համար ականջահաճո լինի այն, որ Իրանի նախագահը յուրային է համարում նույն այդ բռնապետի ղեկավարած երկրի ժողովրդին, որն արհեստածին Ադրբեջանի պարագայում դիտարկվում է՝ որպես միայն Իլհամ Ալիևի, փաստացիորեն, հպատակ բնակչություն։
Երբ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի քարոզչամեքենան փրփուրը բերանին խոսում էր այն մասին, որ Իրանում նախագահ է ընտրվել ոչ թե ագրպատականյան ծագմամբ իրանցի, այլ հենց «ադրբեջանցի», նվաստս խոսել է Բաքվի բռնապետի համար հնարավոր այն ռիսկի մասին, որ արհեստածին Ադրբեջանում հասարակ մարդիկ հենց Մասուդ Փեզեշքյանին կարող են մտովի պատկերացնել ոչ միայն Իրանի, այլ նաև իրենց նախագահ, հատկապես, եթե «սահմանն այդքան էլ կարևորություն չունի»»,- գրել է Վ.Ոսկանյանը։

Вардан Восканян: Понял ли варварский бакинский режим нюансы интервью президента Ирана?
«Не знаю, понял ли варварский бакинский режим все нюансы эксклюзивного интервью, данного накануне президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом государственной телекомпании «AzTV» искусственно созданного Азербайджана, но некоторые из них были весьма примечательными», – обратил внимание заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
По его словам, президент Ирана в частности отметил, что в Иране не считают чужим народ Азербайджана, и граница между двумя странами не так уж важна.
«Эти довольно емкие дипломатические формулировки не могут не обеспокоить варварский бакинский режим, поскольку вряд ли бакинскому диктатору будет приятно слышать, что иранский президент считает своим народ страны, которой руководит этот самый диктатор, который в случае искусственно созданного Азербайджана рассматривается лишь как фактически подданное Ильхаму Алиеву население.
Когда агитпроп варварского бакинского режима с пеной у рта утверждал, будто президентом Ирана избран не иранец, происходящий из Атрпатакана, а „азербайджанец”, я говорил о возможных рисках для бакинского диктатора – о том, что простые люди в искусственно созданном Азербайджане могут мысленно представить именно Масуда Пезешкиана президентом не только Ирана, но и своим президентом, особенно если „граница не так уж важна”», – написал В. Восканян.
Напомним, 28 апреля президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан прибыл с официальным визитом в Азербайджан.