Թալանի մասին. Փաշինյանի կառավարության կողմից հիմնադրած և լուծարված ԱՆԻՖ-ի աշխատողները ստացել են 10 մլն դոլար աշխատավարձ
Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խորհրդական, աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախկին նախարար, Մեսրոպ Առաքելյանը, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ այսօր հրապարակած թվերին, գրել է.
«Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացնում է, որ 20 տարվա թալանից 7 տարվա ընթացքում պետությանն է փոխանցվել 1.8 մլն դոլար։ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կողմից հիմնադրած և լուծարված ԱՆԻՖ-ի աշխատողները 3 տարում ստացել են 10 մլն դոլար աշխատավարձ»։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է. «Դատարանի որոշմամբ, հաշտության համաձայնություններով, 17.03.2025 թվականի դրությամբ, Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 1 միլիոն 803 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 710 միլիոն ՀՀ դրամ»։

Ex-minister: ANIF employees were paid $10 million in salaries in three years
Mesrop Arakelyan, a former advisor to Prime Minister Nikol Pashinyan and former social welfare minister, has responded to Pashinyan’s claims of asset recovery.
"Nikol Pashinyan reports that $1.8 million were returned to the state budget after 20 years of plunder over the past seven years. Meanwhile, employees of the Armenian National Interests Fund (ANIF), established and later dissolved by Pashinyan's government, received $10 million in salaries in three years,” he wrote on Facebook on Tuesday.
His remarks come in response to Pashinyan’s earlier announcement that as of 17 March 2025, a total of $1.803 million (equivalent to 710 million drams) had been repatriated to Armenia through court rulings and settlement agreements.