Այո՛, ես տեսնում եմ, որ հնարավոր է համախմբվել. Ռոբերտ Քոչարյան
«Նայած մենք ի՞նչ ենք հասկանում համախմբվելու տակ։ Եթե հասկանում ենք, թե ինչքան ընդդիմադիր կա, բոլորին հավաքել, ասել՝ բոլորդ միասին եք, այդպես չի լինելու։ Մենք մեզ չխաբենք։ Կոնկրետ նպատակի շուրջ, այո՛, ես տեսնում եմ, որ հնարավոր է համախմբվել»,- «Հայկական Համալսարանի» ունկնդիրների և դասախոսների հետ հանդիպմանն ասել  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք այս պահին մենք ունենք հնարավորություն ընդդիմադիր դաշտը համախմբելու և համատեղ պայքարի դուրս գալու ներկա իրավիճակի դեմ։
Նա նշել է, որ հնարավոր է որոշակի պայմանավորություններ ունենալ տակտիկական առումով։
«Բայց բոլորը շատ տարբեր են։ Այստեղ և՛ մոտեցումների հարց կա, և՛ ընկալումների հարց կա, և՛ անձնական հարաբերությունների հարց կա։ Մեկ նպատակի գնալ, խաղի կանոններ ֆիքսել, իրար հետ պայմանավորվելը իրատեսական եմ համարում, հաջողության հասնողները հետո կոալիցիա կազմեն, միասին աշխատեն։ Այո, սա այն դասական մոդելն է, որ ամեն տեղ աշխատում է։ Եթե, օրինակ, ընտրությունների ինչ-որ պահ է գալիս, այդ ընտրությունների ժամանակ դաշինքներ ձևավորել, այո։ Բայց մի դաշինք ձևավորել, որտեղ կարող են լինել 15 կամ 20 միավոր, ուղղակի իրատեսական չէ, չի աշխատելու, մենք մեզ չխաբենք։  Բարի ցանկությունները միշտ չէ, որ աշխատող բանաձև է»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Speaking at a meeting with students and professors of the Armenian University on Tuesday, Armenia’s second President Robert Kocharyan addressed the possibility of uniting the country’s opposition forces in the current political climate. When asked whether there is a realistic chance for the opposition to consolidate and take joint action, Kocharyan expressed cautious optimism, stressing the need for a practical approach.
“It depends on what we mean by unity,” he explained. “If we’re talking about gathering all opposition groups together under one umbrella and declaring 'you are all one,' that’s simply not going to happen. Let’s not deceive ourselves. But I believe unity around a specific goal is possible.”
Kocharyan suggested that tactical cooperation and certain mutual agreements among opposition groups are feasible while acknowledging significant differences among various groups.
“These groups differ significantly in their approaches, perceptions and even personal relationships,” he noted. “But I believe it’s realistic to unite around common goals, establish clear ground rule and reach mutual understanding. Those who succeed can later team up and work together. That’s the model that works everywhere.”
Kocharyan stressed that unity doesn't necessarily require forming a single large bloc.
“While forming electoral alliances during a campaign is possible, merging 15 or 20 different groups into a single coalition is unrealistic. It simply won’t work. We must be honest with ourselves, good intentions alone don't make for an effective strategy,” he added.