Այո՛, ես տեսնում եմ, որ հնարավոր է համախմբվել. Ռոբերտ Քոչարյան
«Նայած մենք ի՞նչ ենք հասկանում համախմբվելու տակ։ Եթե հասկանում ենք, թե ինչքան ընդդիմադիր կա, բոլորին հավաքել, ասել՝ բոլորդ միասին եք, այդպես չի լինելու։ Մենք մեզ չխաբենք։ Կոնկրետ նպատակի շուրջ, այո՛, ես տեսնում եմ, որ հնարավոր է համախմբվել»,- «Հայկական Համալսարանի» ունկնդիրների և դասախոսների հետ հանդիպմանն ասել  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք այս պահին մենք ունենք հնարավորություն ընդդիմադիր դաշտը համախմբելու և համատեղ պայքարի դուրս գալու ներկա իրավիճակի դեմ։
Նա նշել է, որ հնարավոր է որոշակի պայմանավորություններ ունենալ տակտիկական առումով։
«Բայց բոլորը շատ տարբեր են։ Այստեղ և՛ մոտեցումների հարց կա, և՛ ընկալումների հարց կա, և՛ անձնական հարաբերությունների հարց կա։ Մեկ նպատակի գնալ, խաղի կանոններ ֆիքսել, իրար հետ պայմանավորվելը իրատեսական եմ համարում, հաջողության հասնողները հետո կոալիցիա կազմեն, միասին աշխատեն։ Այո, սա այն դասական մոդելն է, որ ամեն տեղ աշխատում է։ Եթե, օրինակ, ընտրությունների ինչ-որ պահ է գալիս, այդ ընտրությունների ժամանակ դաշինքներ ձևավորել, այո։ Բայց մի դաշինք ձևավորել, որտեղ կարող են լինել 15 կամ 20 միավոր, ուղղակի իրատեսական չէ, չի աշխատելու, մենք մեզ չխաբենք։  Բարի ցանկությունները միշտ չէ, որ աշխատող բանաձև է»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Роберт Кочарян: Да, я вижу, что можно объединиться
«Что мы понимаем под единством? Если в нашем понимании это просто собрать всех оппозиционеров, и сказать: ״Вы все вместеˮ, то этого не произойдет. Давайте не будем обманывать себя. Да, я вижу, что можно объединиться вокруг определенной цели», – заявил второй президент Армении Роберт Кочарян на встрече со слушателями и преподавателями «Армянского университета» в ответ на вопрос, есть ли сейчас возможность объединить оппозиционное поле и объединить усилия в совместной борьбе со сложившейся ситуацией.
По словам Кочаряна, возможны определенные тактические договоренности.
«Но люди очень разные. Здесь есть вопрос подходов, вопрос восприятия и вопрос личных отношений. Я считаю реалистичным преследовать общую цель, устанавливать правила игры и договариваться друг с другом. Те, кто добьется успеха, должны сформировать коалицию и работать вместе. Да, это классическая модель, которая работает везде. Если, например, приближаются выборы, то формирование альянсов во время этих выборов — да. Но сформировать альянс, в котором будет 15 или 20 сил, просто нереально, это не сработает, давайте не будем обманывать себя. Добрые пожелания не всегда являются рабочей формулой», – отметил Роберт Кочарян.