Փաշինյանն ասում է, եթե ես դա ընդունեի, ինձ կասեին դավաճան, լա՞վ չէր այն ժամանակ ասեին դավաճան, բայց այս վիճակը չէինք ունենա. Քոչարյան
11:18 29/04/2025
«Իհարկե, առանցքային ես կհամարեի Քի Վեսթի փաստաթուղթը։ Այն չի ստորագրվել, ըստ էության, բայց վերջնական տեսք ուներ։ Վերջին պահին Հեյդար Ալիևը հրաժարվեց ստորագրելուց»,- «Հայկական Համալսարանի» ունկնդիրների և դասախոսների հետ հանդիպմանն ասել  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին՝  «Ձեր նախագահության տարիներին Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ ո՞ր գործոնները և փաստաթղթերն են ունեցել առավել ազդեցիկ, ինչո՞ւ ոչ նաև դրական ազդեցություն հօգուտ հայկական կողմի շահերի վրա, և անձամբ Դուք ո՞ր փաստաթուղթն եք համարում առավել արդյունավետ»։
Այնուհետև Քոչարյանը հարցադրում է արել՝ ի՞նչ տվեց մեզ այդ փաստաթուղթը. «Առաջին անգամ ադրբեջանական կողմը ուղղակի համաձայնվեց, որ Ղարաբաղը կարող է լինել Հայաստանի մաս։ Սա շրջադարձային ինչ-որ մի բան էր։ Ես նույնիսկ, երբ այդ խոսակցությունը մեր մեջ եղավ, մի երկու անգամ հարցրեցի՝ ճի՞շտ եմ հասկանում։ Ի՞նչ դա մեզ տվեց։  Չստորագրվեց, բայց դրանից հետո, նույնիսկ Մադրիդյան սկզբունքները, ինչը ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք ճանաչում էր, արդեն մենք ներկայացնում ենք որպես մեր կողմից մեծ զիջում։  Նայե՛ք, մենք ընդամենը 2-3 տարի առաջ քննարկում էինք Ղարաբաղը Հայաստանին միացնելու տարբերակը։ Հիմա դուք ո՞նց եք պատկերացնում։ Սա Վարդան Օսկանյանը գրպանում էր պահում միշտ։ Որտեղ ի՞նչ բանակցում էր, ասում էր՝ նայե՛ք, նույնիսկ էս տարբերակն էր։ Ո՞նց եք դուք պատկերացնում, մենք սրանից ինչքա՞ն կարող ենք հեռանալ։ Ինքը շատ լուրջ բան էր։ Իսկապես, շրջադարձային էր այն տեսանկյունից, որ մենք ստացանք մի շատ լուրջ փաստարկ, և նույնիսկ, կրկնեմ, Մադրիդյան սկզբունքները, որը մեզ համար ցանկալի էր, լավ փաստաթուղթ էր, մենք ներկայացնում ենք որպես մեր կողմից բանակցային գործընթացում զիջում։
Մենք այդ չստորագրված փաստաթղթի մեջ ներառված դրույթները արդեն ներկայացնում ենք որպես շատ շեշտակի զգայուն զիջում հայկական կողմից, և սա լուրջ  գործիք էր մեր ձեռքին, շատ լուրջ։  Եվ ես համոզված եմ, որ հնարավոր էր ինչ-որ արդյունքների գալ, իսկապես, հնարավոր էր արդյունքների գալ։ Եվ վերջերս նաև շատ էին խոսում դրա մասին, 2019 թ․-ին եղել է շատ հետաքրքիր առաջարկ, որը պետք էր ընդունել։ Ուղղակի մերժվեց, նույնիսկ հայկական կողմը չի էլ բանակցել։ Ուղղակի արհամարհել են, չենք հասկանում՝ էս ի՞նչ եք ասում։ Դրանից հետո նաև համանախագահողների մոտ հարց առաջացավ, որ հայկական կողմն ընդհանրապես պատրաստ չի որևէ կոնստրուկտիվ բանակցային գործընթացում մասնակցել։ Եվ սա շատ վատ բան էր։ Կարծում եմ, սա պատճառներից մեկն էր, որ պատերազմը սկսվեց, ոչ ոք չդատապարտեց Ադրբեջանին, և պատերազմի ընթացքում ուղղակի միջազգային հանրությունը առանձնապես չարձագանքեց, որովհետև երբ որ բանակցային գործընթացը քո մեղքով, քո նախաձեռնությամբ խաթարվում է, դու նաև այդ հետևանքների պատասխանատվությունը պետք է կրես, և սա տրամաբանական է»։
Քոչարյանը օրինակ է բերել այն, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում։
«Զելենսկին բավական կտրուկ քայլեր է անում այս վերջին օրերին, 2 օր առաջ, 1 շաբաթ առաջ, և Միացյալ Նահանգները, որ այն հիմնական երկիրն էր, ում միջամտությամբ և օգնությամբ պատերազմի ժամանակ Ուկրաինան դիմանում էր, հիմա այդ երկիրը այնպիսի հայտարարություններ է անում, որոնք շատ թանկ և ծանր են նստելու Ուկրաինայի վրա։ Ես որոշակի զուգահեռներ տեսնում եմ․ անպատասխանատվություն, սա մեկ, և 2-րդ-ը՝ ուղղակի մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչ են անում և ինչ հետևանքներ կարող է դա ունենալ, բայց անում են այդ պահին հայրենասեր երևալու համար։
Հիշո՞ւմ եք, պատերազմի ժամանակ ասում էր՝ եթե հոկտեմբերի 18- 19-ին ես առաջարկը ընդունեի, ինձ դավաճան կասեին։ Պատերազմը կանգնում էր։ Հայաստանի վարչապետը ասում է, եթե ես դա ընդունեի, ինձ կասեին դավաճան։ Լա՞վ չէր, քեզ ասեին դավաճան, բայց այս հետևանքները մենք չունենայինք։ Միևնույն է՝ ասում են դավաճան, ասում են, չէ՞, որովհետև արդյունքներն այդպիսին են։ Լա՞վ չէր, այն ժամանակ ասեին դավաճան, բայց այս վիճակը մենք չէինք ունենա»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Роберт Кочарян – Пашиняну: Не лучше было бы, если бы они назвали тебя предателем, но страна не имела бы таких последствий?
11:51 29/04/2025
«Конечно, Ки-Уэстский документ я бы отметил ключевым. На самом деле он не был подписан, но выглядел как окончательный. В последний момент Гейдар Алиев отказался подписывать», – заявил второй президент Армении Роберт Кочарян на встрече со слушателями и преподавателями «Армянского университета» в ответ на вопрос, какой документ, касающийся процесса урегулирования арцахского конфликта, он лично считает наиболее эффективным.
«Но что дал нам этот документ? Впервые азербайджанская сторона напрямую согласилась с тем, что Карабах может быть частью Армении. Это был своего рода поворотный момент. Я даже пару раз переспросил, когда мы разговаривали, правильно ли я понял. Что это нам дало? Он не был подписан, но после этого даже Мадридские принципы, которые предусматривали полное признание права на самоопределение, мы уже представляем как большую уступку с нашей стороны. Смотрите, еще 2-3 года назад мы обсуждали вариант присоединения Карабаха к Армении. Как вы себе это представляете сейчас? Вартан Осканян повсюду, где вел переговоры, носил это в кармане. Он говорил: «Смотрите, была даже такая возможность». Как вы думаете, насколько далеко мы можем зайти в этом направлении? Это был очень серьезный документ. Действительно, это был переломный момент в том смысле, что мы получили очень серьезный аргумент, и даже, повторяю, Мадридские принципы, которые были для нас желательны, были хорошим документом, мы представляем их как уступку с нашей стороны в переговорном процессе.
Мы представляем положения, включенные в этот неподписанный документ, как очень резкую и чувствительную уступку со стороны армянской стороны, и это был серьезный инструмент в наших руках, очень серьезный. И я убежден, что можно было прийти к каким-то результатам, действительно, можно было прийти к результатам, и об этом недавно было много разговоров. В 2019 году было очень интересное предложение, которое нужно было принять. Его просто отвергли, и армянская сторона даже не вела переговоры. Они просто проигнорировали его, мол: мы не понимаем, о чем вы говорите. После этого сопредседатели также подняли вопрос о том, что армянская сторона вообще не готова участвовать в каком-либо конструктивном переговорном процессе. Это очень плохо. Я думаю, это стало одной из причин того, что во время войны никто не осудил Азербайджан, международное сообщество просто не особо реагировало, потому что когда по твоей вине, по твоей инициативе срывается переговорный процесс, ты должен нести также ответственность за эти последствия, и это логично», – отметил Роберт Кочарян.
В качестве примера он привел происходящее в Украине.
«Зеленский в последние дни, 2 дня назад, неделю назад предпринимал достаточно резкие шаги, а США, которые были главной страной, при вмешательстве и помощи которой Украина выживала во время войны, сейчас делают заявления, которые будут очень затратными и создадут сложности для Украины. Я вижу некоторые параллели. Безответственность — это во-первых, а во-вторых — люди просто не понимают, что они делают и какие последствия это может иметь, но делают это, чтобы в тот или иной момент показаться патриотами.
Помните, во время войны он сказал, что если бы я принял предложение 18-19 октября, меня бы назвали предателем? Война могла окончиться. Премьер-министр Армении говорит, что если бы я принял это предложение, меня бы назвали предателем. Не лучше было бы, если бы они назвали тебя предателем, но страна не имела бы таких последствий? Не важно, говорят они, что он предатель или нет, потому что результат таков. Не лучше было бы, если бы тогда назвали предателем, сегодня мы бы не оказались в такой ситуации?» – указал Роберт Кочарян.