«ԱյՅլընտրանքային նախագծեր» խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով Մոսկվայում կատարվածին, գրում է.
«Եդինայա Ռոսսիայի» կազմակերպած միջազգային գիտաժողովը բացի լուսաբանված էպիզոդից՝ ունի ավելի խորքային բովանդակություն։
Միջազգայն ֆորմատները նույնն են, փոխվել են պատվիրակությունները
Կա սուտ իշխանական նարատիվ, թե «միջազգային բոլոր կառույցները մեր դեմ են, Ադրբեջանը բոլորին առել է, մեզ ոչ մի տեղ չեն լսում»։ Իրականում փոխվել են պատվիրակությունները։ Ադրբեջանը վերջին երկար տարիներին դրան վարժվել էր, և այդ կոնֆերանսին եկել էր հին իներցիայով. նրանց դիմաց պետք է լիներ գլխիկոր քպ-ական պատվիրակություն, որը պիտի լռեր ցանկացած պարագայում, և չպետք է խոսեր ո´չ Արցախից, ո´չ գերիներից, ոչ՝ մեզ համար ցավոտ որևէ խնդրից։
Վստահաբար, Ադրբեջանն այս կոնֆերանսին ներկայացել էր որակյալ պատվիրակությամբ, որը կարող էր իրենց շահեկան դիրքորոշումները ներկայացնել։ Նրանց խանգարեց 5-ամյա իներցիան. պատրաստ չէին դահլիճում տեսնելու այլ պատվիրակություն։
Համագործակցություն՝ արժեքների և ինտելեկտի վրա
Է. Շարմազանովը և Ի. Տոնոյանը, առանց որևէ «համագործակցության հուշագրի» և մեկ կենտրոնից ստացված SMS-ի, մի կոնկրետ կարևոր դահլիճում, ժամանակի շատ կարճ հատվածում կարողացան գրագետ համագործակցել, միմյանց լրացնել, սատարել, ինչի արդյունքում պահվեց պետական շահը։
Սա Ճիշտ Հայաստանի իսկական համագործակցային մոդելն է, որը իմպերատիվ կերպով ենթադրում է պետական և ազգային շահի կոշտ պահպանում օտար միջավայրերում՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից։
Վստահաբար, առաջիկայում միջազգային տարբեր հարթակներում Ադրբեջանը փորձելու է ագրեսիվ պահվածքով վերականգնել հաստատված խաղի կանոնը. մենք հարձակվենք, դուք լռեք։ Ցավոք, շարունակությունը մեր օգտին չի լինելու, որովհետև դիմացը լինելու է «իրական Հայաստանի» պատվիրակությունները։ Հենց այս պահին տարբեր, շատ ավելի վճռորոշ ֆորմատներում լրջագույն հարցեր են քննարկվում, կայացվում են հստակ որոշումներ՝ մեր երկրի ու տարածաշրջանի ճակատագրի վերաբերյալ, իսկ մենք լռված ենք մեր նոր կրթվող իշխանության անճարակության վրա, որը ոչ մի դժվար հարցի լուծում չի գտնում։
Հետևություններ՝ ներքին կյանքի համար
Մոսկվայում կատարվածը հուշում է Երևանում խաղի ճիշտ կանոնների անհրաժեշտության մասին։ Եթե հիմնական դերակատարներն իրենց նպատակներում ազնիվ են, իրենց խոսքում ՝ գրագետ, ապա դա զգալի գաղափարական հենք է Հայաստանում նոր սոլիդ իշխանության ձևավորման համար։ Ներքին հակասություններ, իհարկե,կարող են լինել, բայց փոփոխության մոտիվացիան շատ ավելի ուժեղ պետք է լինի, որտեղ ազնվությունն ու գրագիտությունը առանցքային հատկանիշներ պետք է լինեն:

Ваге Оганнисян: Что произошло в Москве?
Эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале коснулся провокации делегации Азербайджана во время выступления представителя Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Эдуарда Шармазанова на международном симпозиуме, организованном партией «Единая Россия» 28 апреля в Москве.
«У организованного партией «Единая Россия» международного симпозиума, помимо вызвавшего резонанс эпизода, более глубинное содержание.
Международные форматы те же, изменились делегации
Существует ложный нарратив властей – будто «все международные структуры против нас, Азербайджан всех подкупил, нас нигде не слушают». В действительности же изменились делегации. Азербайджан в последние годы привык к этому, и на эту конференцию они приехали по старой инерции: перед ними должна была быть покорная делегация от партии власти «Гражданский договор», которая должна была в любой ситуации хранить молчание и не говорить ни об Арцахе, ни о пленных, ни о каких-либо болезненных для нас проблемах.
Уверен, Азербайджан был представлен на этой конференции квалифицированной делегацией, способной отстаивать свои выгодные позиции. Но их подвела пятилетняя инерция: они не были готовы увидеть в зале другую делегацию.
Сотрудничество на основе ценностей и интеллекта
Эдуард Шармазанов и Ивета Тоноян, без каких-либо «меморандумов о сотрудничестве» или SMS-инструкций из одного центра, в конкретном важном зале за очень короткий промежуток времени сумели грамотно взаимодействовать, дополнить и поддержать друг друга, в результате чего удалось отстоять государственные интересы.
Это модель настоящего сотрудничества «Правильной Армении», которая императивно предполагает жесткое отстаивание государственных и национальных интересов в чужой среде, независимо от партийной принадлежности.
Несомненно, в ближайшем будущем на различных международных площадках Азербайджан попытается агрессивным поведением восстановить устоявшиеся правила игры: «мы атакуем – вы молчите». К сожалению, продолжение не будет в нашу пользу, поскольку им будут противостоять делегации «реальной Армении». Прямо сейчас в других, гораздо более решающих форматах, обсуждаются серьезнейшие вопросы и принимаются конкретные решения о судьбе нашей страны и региона, а мы застряли на беспомощности нашей «новообучающейся» власти, которая не находит решений ни одного сложного вопроса.
Выводы – для внутренней жизни
Произошедшее в Москве указывает на необходимость правильных правил игры в Ереване. Если основные акторы искренни в своих целях и грамотны в своих речах, это создает значительную идейную основу для формирования в Армении новой солидной власти. Внутренние противоречия, конечно, могут быть, но мотивация к переменам должна быть гораздо сильнее, а честность и грамотность – ключевыми качествами».