Amnesty International-ը քննադատում է Նարեկի ու Վազգենի վերաբերյալ «Իմնեմնիմիի» գործը
«Արտահայտման ազատության մասով ուղիղ վկայակոչվում ու քննադատվում է Նարեկի ու Վազգենի վերաբերյալ «Իմնեմնիմիի գործը»։ Հիշեցնեմ, որ այդ գործով Նարեկի երկամսյա բանտային կալանքը «մուրճել էր» ոչ անհայտ Արտուշ Գաբրիելյանը»,-հիշեցնում է  Նարեկ Սամսոնյանի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Զեկույցի «Արտահայտվելու ազատություն» բաժնում նշվում է.
«Ապրիլ-մայիս ամիսների բողոքի ակցիաները ուղեկցվել են լրագրողների նկատմամբ ճնշումների և հետապնդումների, ներառյալ՝ վիրավորանքների և սպառնալիքների մասին հաղորդումներով։ Հայաստանի «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի» տվյալներով՝ բողոքի ակցիաների լուսաբանման ընթացքում վիրավորվել է 14 լրագրող և մեդիաաշխատող՝ ինչպես թիրախային հարձակումների, այնպես էլ ամբոխի հրմշտոցի հետևանքով։ Որոշ լրագրողների հրել և գցել են գետնին, մյուսները հայտնել են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ծեծի և վնասվածքների մասին:
Մարտի 22-ին իշխանությունները ձերբակալել են փոդքասթի հաղորդավարներ և ընդդիմադիր գործիչներ Վազգեն Սաղաթելյանին ու Նարեկ Սամսոնյանին խուլիգանության մեղադրանքով և երկու ամսով կալանքի տակ վերցրել։ Նրանց մեղադրել են «AntiFake» լրատվամիջոցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և իշխող կուսակցության այլ գործիչների հասցեին անպարկեշտ արտահայտություններ հնչեցնելու համար։ Դատավարությունը սկսվել է սեպտեմբերի 23-ին։ Մեղավոր ճանաչվելու դեպքում ակտիվիստներին կարող է սպառնալ մինչև հինգ տարվա ազատազրկում»։

Amnesty International condemned the prosecution of Armenian opposition activists Vazgen Saghatelyan and Narek Samsonyan, co-hosts of the Imnemnimi podcast, in its annual report released on Monday.
The report also highlighted increased pressure and harassment against journalists during anti-government protests in Armenia in 2024.
"The protests in April and May were accompanied by reports of increased pressure and harassment against journalists, including insults and threats. The Armenian Committee to Protect Freedom of Expression reported that 14 journalists and media workers were injured while covering the protests, due to targeted attacks as well as the crush of the crowd. Some journalists were shoved and pushed to the ground, while others reported being beaten and injured by police officers," the watchdog said.
"On 22 March, authorities detained podcast hosts and political opposition activists Vazgen Saghatelyan and Narek Samsonyan on charges of hooliganism and remanded them in custody for two months. The two men were accused of using obscene language against the Prime Minister, Nikol Pashinyan and other figures from the ruling party on the media outlet AntiFake. Their trial began on 23 September. If convicted, they could face up to five years’ imprisonment," reads the report.