Քրդական գործոնն առաջիկա տարիներին էլ ավելի է ուժեղանալու, ինչը իսկապես սպառնալիք է Թուրքիայի համար. Գեղամյան
Թուրքիան մտնում է ժողովրդագրական ճգնաժամի փուլ։ Այս մասին նշել է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը՝ հրապարակելով ինֆոգրաֆիկա։
«Ինֆոգրաֆիկայում երևում է ծնելության մակարդակը՝ ըստ երկրի նահանգների։ Բացի գերազանցապես քրդաբնակ շրջանների՝ երկրի մնացած հատվածներում ծնելիության մակարդակը ցածր է 2-ից։ Այս թեմային օրերս ծավալուն անդրադարձ է կատարել նախագահ Թայիփ Էրդողանը։ Վերջինս իր ելույթում նշել է, որ ծնելիությունը երկրի ողջ տարածքում հազիվ կազմում է 1.51, ինչը ստեղծել է մի իրադրություն, որը «Թուրքիայի համար պատերազմից էլ ավելի լուրջ սպառնալիք է»։ Էրդողանը հավելել է. «Ժողովրդագրական առումով մեզ սպասվում է տագնապալի ապագա։ Եթե ներկայիս միտումը պահպանվի, այս դարավերջին մեր բնակչության թիվը կկրճատվի 10 միլիոնով։ Սա գոյատևման հարց է։ Եթե մեր ժողովուրդը խելքի չգա, ապա կարող է կորցնել այս տարածքում ապրելու ունակությունը»։
Քրդական գործոնը առաջիկա տարիներին էլ ավելի է ուժեղանալու՝ ի հաշիվ բնակչության աճի։ Ինչը իսկապես սպառնալիք է Թուրքիայի համար»,- գրել է Վ.Գեղամյանը։

Гегамян: Курдский фактор в Турции будет усиливаться в ближайшие годы – за счет роста населения
Турция вступает в фазу демографического кризиса, написал тюрколог Варужан Гегамян и сопроводил запись инфографикой.
«Инфографика отражает уровень рождаемости – по провинциям страны. За исключением преимущественно курдонаселенных регионов, в остальных частях Турции уровень рождаемости ниже 2. На днях президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подробно остановился на этой теме. В своем выступлении он отметил, что рождаемость по всей стране едва достигает 1,51, что создало ситуацию, представляющую собой "угрозу, более серьезную, чем война" для Турции. Эрдоган добавил: "В демографическом плане нас ожидает тревожное будущее. Если текущая тенденция сохранится, к концу этого века численность нашего населения сократится на 10 миллионов. Это вопрос существования. Если наш народ не одумается, он может утратить способность жить на этой территории" .​
Курдский фактор будет усиливаться в ближайшие годы – за счет роста населения, что действительно представляет угрозу для Турции», – подчеркнул Гегамян.