Ադրբեջանը մեղադրում է Մոսկվային դրա դրույթները չկատարելու մեջ. Աբրահամյան
«ՌԴ իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության ֆորումին տեղի ունեցած հայտնի միջադեպից ու ադրբեջանական չստացված սադրանքից հետո, Ադրբեջանը նախ Շարմազանովին մեղադրեց ռևանշիստական ուժ ներկայացնելու համար, իսկ հիմա անցել են ՌԴ-ի դեմ տեղեկատվական հարձակումներին»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Մեջբերելով 2022 թվականին ՌԴ-ի ու Ադրբեջանի միջև կնքված դաշնակցային պայմանագիրը, Աբրահամյանի փոխանցմամբ, Ադրբեջանը մեղադրում է Մոսկվային դրա դրույթները չկատարելու մեջ:
«Ադրբեջանցիներին հատկապես հունից հանել է Շարմազանովի` ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումից խոսելու հանգամանքը, որը Բաքվում համարում են ՌԴ-Ադրբեջան պայմանագրի խախտում` հիմքում ունենալով այն հանգամանքը, որ ելույթը կայացել է ռուսական հարթակում, այն էլ` իշխող ուժի համակարգման պայմաններում:
Մի խոսքով, Ադրբեջանում դեռ երկար կհիշեն իրենց տապալված մոսկովյան գաստրոլները, որի հետ կապված անհույս ճիչերն այլևս որևէ մեկին հետաքրքիր չէ»,- գրել է Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: Баку обвиняет Москву в невыполнении положений декларации
После известного инцидента на международном симпозиуме, организованном правящей партией РФ «Единая Россия» 28 апреля в Москве, и неудавшейся азербайджанской провокации, Баку сначала обвинил представителя Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Эдуарда Шармазанова в том, что он представляет реваншистскую политсилу, а теперь перешел к информационным атакам против России, обратил внимание на своей странице в соцсети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По словам Абрамяна, ссылаясь на Декларацию о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджаном от 2022 года, Баку обвиняет Москву в невыполнении его положений.
«Азербайджанцев вывело из себя особенно то обстоятельство, что Шармазанов в своем выступлении затронул тему реализации права народов на самоопределение. Азербайджан расценил это как нарушение договора с Россией, учитывая, что речь прозвучала на российской площадке, да еще в условиях координации правящей в РФ партии.
Одним словом, в Азербайджане еще долго будут помнить свои провалившиеся московские гастроли, а отчаянные вопли по этому поводу больше никому не интересны», – подчеркнул Абрамян.